DrumCraft Series 8 Cymbal Bronze

Dodano: 23.09.2011
Rodzaj sprzętu: Werble
Rynek instrumentów muzycznych rządzi się swoimi marketingowymi zasadami. Jedną z nich jest obecność, u prawie każdego producenta sprzętu, produktów ekskluzywnych, limitowanych, o ograniczonym nakładzie, najlepiej stworzonych we współpracy z autorytetem w innej dziedzinie.
Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Instrument, któremu się przyjrzymy w niniejszym teście, spełnia w zasadzie większość tych warunków. Będzie to werbel stosunkowo młodej, niemieckiej firmy DrumCraft, którego produkcję ograniczono zaledwie do sześćdziesięciu sztuk. Czy ten ekskluzywny produkt rzeczywiście spowoduje wzrost prestiżu firmy DrumCraft? Na to i inne pytania odpowiemy sobie w poniższym tekście.

Werbel otrzymaliśmy w pokrowcu, który nie jest typowym szmacianym, budżetowym rozwiązaniem dorzucanym dziś praktycznie do każdego instrumentu, nawet niskiej klasy. To usztywniany, wodoodporny i w pełni profesjonalny case Gewa SPS, który w pełni zabezpieczy werbel w trakcie przewożenia. W pokrowcu znalazł się również zalaminowany certyfikat z podpisem twórców oraz numerem seryjnym (nasz testowany egzemplarz opatrzono numerem 20).

Wykończenie


Werbel posiada wymiary 14x6. Jest o pół cala płytszy niż podobne werble z serii 8 - najwyższej w ofercie DrumCraft. Zabieg ten ma zwiększyć jego możliwości dynamiczne. Korpus o grubości 6mm wykonano z brązu, używanego do produkcji talerzy. Instrument wyposażono w odlewane obręcze typu Die-Cast oraz lugi wspólne dla obu obręczy o półowalnym kształcie znanym z innych modeli serii 8. Całkowicie nowa, specjalnie do niego zaprojektowana, jest maszynka naciągu sprężyn. Do jej zaprojektowania, zaproszono Rubena Steinhausera, inżyniera samochodowego, specjalizującego się w tuningowaniu części do aut sportowych i współpracującego z topowymi stajniami wyścigowymi.

W DrumCraft inżynier ten zabawił na dłużej i jest obecnie odpowiedzialny za projektowanie hardware?u, za pomocą technik stosowanych przy samochodach. Maszynkę obsługujemy za pomocą okrągłej tarczy, obracając ją o ćwierć obrotu, co pozwala na wyjątkowo szybkie i pełne opuszczenie bądź naciągnięcie sprężyn. Śruba regulująca napięcie sprężyn znajduje się przy mocowaniu tarczy, dzięki czemu całą potrzebną regulację mamy w jednym miejscu pod ręką. Linki utrzymujące sprężyny, jak podaje producent, znajdują zastosowanie przy spadochronach, są wyjątkowo wytrzymałe.

Cały hardware wykończony został na bardzo estetyczny matowy chrom tzw. Satin. Na korpusie zamieszczono plakietkę z logo producenta i numerem seryjnym, a także bardzo efektownie prezentujący się, laserowo grawerowany znaczek DrumCraft. Wizualny rezultat jest spektakularny, każdy najmniejszy szczegół jest precyzyjnie dopasowany i jak przystało na tej klasy instrument, nie budzi żadnych zastrzeżeń. Całość oczywiście waży bardzo solidnie, ale nie jest to specjalne zaskoczenie przy tak grubym korpusie i solidnym osprzęcie.

Brzmienie


Werbel ma przede wszystkim niesamowicie mocny i pełny ton, w którym doskonale czuje się masę korpusu. Atak jest bardzo dynamiczny, skupiony i kruchy, o jasnym charakterze, po którym odzywa się lekkie metaliczne "jęknięcie". Nie jest to uciążliwy przydźwięk, pod mikrofonem również nie sprawiał kłopotów, wynika po prostu z materiału, z którego wykonano korpus. Po błyskawicznym ataku, pojawia się umiarkowanie długie, otwarte wybrzmienie. Dominuje w nim niższy i ciemniejszy okrągły ton. Nie jest uciążliwe i nie wymaga dodatkowego tłumienia.

Świetnie zbalansowano proporcje między atakiem i wybrzmieniem, i werbel doskonale sprawował się pod mikrofonem. Posiada bardzo duży zakres dynamiczny, sam w sobie jest bardzo głośny, ale potrafi również zagrać bardzo subtelnie. Sprężyny pracują przy najdelikatniejszym piano, świetnie artykułując ghosty. Zaskakujące było, jak dużo szerokiego "szumu" ze sprężyn uzyskiwaliśmy przy standardowym mechanizmie, składającym się tylko z 20 zwojów drutu. Ogromne możliwości i szerokie pole do poszukiwań barwowych daje także zakres strojenia.

Werbel świetnie odzywa się przy niskim stroju, gdzie ma bardziej otwarte i ciemniejsze brzmienie. Natomiast przy bardzo wysokim napięciu naciągów, ma bardziej nowoczesny, jaśniejszy i dynamiczny ton, w którym ciągle obecna jest "masa" korpusu. Nam najbardziej przypadł do gustu umiarkowanie wysoki strój, gdzie kapitalnie uzupełniały się jasny atak i ciemniejsze wybrzmienie.

Podsumowanie


DrumCraft to wspaniały instrument z najwyższej półki. Niemiecki producent, który wciąż pracuje na swoją markę udowodnił, że potrafi stworzyć doskonały sprzęt najwyższej klasy i ma szansę oraz potencjał, by zagrozić bardziej renomowanym firmom. Werbel oferuje ogromne możliwości barwowe, dynamiczne i sprawdzi się w najróżniejszych gatunkach muzycznych na scenie i w studio.

Jak zwykle przy takiej jakości instrumencie tylko od umiejętności, fantazji i świadomości muzyka zależeć będzie limit jego zastosowania. Jedynym minusem werbla DrumCraft jest jego ograniczona do sześćdziesięciu sztuk dostępność.

{Podsumowanie + jakość wykończenia,
+ zakres brzmieniowy,
+ szeroka dynamika,
+ uniwersalność,
+ profesjonalny, sztywny pokrowiec.

- wysoka cena (dochodząca do 1 tys. euro).

+/- limitowana ilość.}

Test ukazał się w numerze maj/czerwiec 2011.

Dystrybutor: Gewa Polska
Testowali: Łukasz Chmieliński, Paweł Sapija, Maciej Nowak
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.