KRZYSIEK DZIEDZIC - POLISH DRUMMERS Perkusista Przejrzyj kwietniowe wydanie >>Ulubiony kiosk
powrót do listy Wydarzenia

Marty Friedman & Gus G. w Polsce

Dodano: 08.04.2014

Jeszcze tylko miesiąc dzieli nas od dwóch polskich koncertów Marty Friedmana i Gusa G. Giganci metalowej gitary, w ramach trasy Guitar Universe European Tour 2014, wystąpią w Krakowie i Warszawie.

Marty Friedman na scenie występuje już ponad 30 lat, grając w takich formacjach jak Hawaii, Cacophony (z Jasonem Beckerem) czy Megadeth, w czasie ich najlepszych dziesięciu lat. Kompozytor i aranżer od wielu lat mieszkający w Japonii.

Gus G, objawienie metalowej sceny, lider grecko-amerykańskiej grupy Firewind, ale przede wszystkim solowy gitarzysta Ozzy Osbourne'a.

Obaj panowie postanowili połączyć siły i ruszyć na podbój Europy w ramach trasy Guitar Universe European Tour 2014. Marty Friedman i Gus G. przejadą Stary Kontynent od Skandynawii do Hiszpanii, wpadając na dwa jedyne w Środkowej Europie koncerty w Krakowie i Warszawie.

9.05.2014
Kraków / Lizard King


start: 20.00
bilety: 120 zł

10.05.2014
Warszawa / Progresja


start: 20.00
bilety: 120 zł

Bilety kolekcjonerskie dostępne w klubach. Bilety z systemu Ticketpro w sieci sklepów Saturn, Empik, Media Markt oraz przez internet (www.ticketpro.pl).

Magazyn Perkusista jest patronem medialnym koncertów.

Marty Friedman, geniusz metalowej gitary, z ponad trzydziestoletnim stażem na rockowej scenie. Najbardziej znany jest fanom ze składu multiplatynowego pioniera thrash metalu, zespołu Dave’a Mustaine’a, Megadeth. Lata 1990 - 2000, które Friedman spędził w Megadeth, były ukoronowaniem jego kariery, jako gitarzysty. Zespół był wielokrotnie nominowany do Grammy, okrążył kilka razy Ziemię w ramach tras koncertowych i na stałe zajął miejsce na podium najważniejszych formacji thrash metalu, wraz z Metalliką i Slayerem.

Friedman, który zaczynał swoją profesjonalna karierę w zespołach Decue i Hawaii, został odkryty dla szerszej publiczności przez guru instrumentalnej rockowej gitary, Mike’a Varney’a, właściciela kultowej wytwórni Shrapnel Records, która wydała na świat produkcje takich gigantów, jak Yngwie Malmsteen, Paul Gilbert (Mr. Big, Racer X), Vinnie Moore (UFO), czy Jason Becker (David Lee Roth). I właśnie z tym ostatnim artystą Friedman założył zespół Cacophony w 1986r. Wydali dwa bardzo dobrze przyjęte przez krytykę albumy "Speed Metal Syphony" (1987) i "Go Off" (1988), które z miejsca stały się klasyką gitarowego grania i szybkich rockowych solówek.

Mimo sukcesów komercyjnych płyt Cacophony i solowego albumu ("Dragon’s Kiss"), kariera Friedmana dopiero nabierała rozpędu. W 1990r. Dave Mustaine zaproponował mu objęcie posady gitarzysty solowego w Megadeth. W dekadzie współpracy Friedmana z Megadeth formacja ta wydała najlepiej sprzedające się albumy: "Rust in Peace" (1990), "Countdown to Extinction" (1992), "Youthanasia" (1994), "Cryptic Writings" (1997) i "Risk" (1999). W 2000r. Friedman ogłosił swoje odejście z Megadeth i zniknął z radarów fanów gitarowej muzyki. Wkrótce okazało, że Marty zrealizował swoje marzenia i przeprowadził się do Japonii, gdzie już od lat osiemdziesiątych posiadał rzeszę wiernych fanów. Bardzo szybko stał się tam osobowością telewizyjną i do dziś prowadzi swój show "Rock Fujiyama". Występował wielokrotnie w największych salach muzycznych, jak Tokio Dome, czy Budokan. Skomponował także niezliczoną ilość utworów, z których wiele pojawiało się na szczytach japońskich list przebojów.

Friedman nie zaniedbywał także solowej kariery. Od wydania pierwszego albumu w 1988r. do przeprowadzki do Japonii wydał kolejnych dziesięć: "Scenes" (1992), "Introduction" (1994), "True Obsessions" (1996), "Music for Speeding" (2003), "Loudspeaker" (2006), "Future Addict" (2008), Tokyo Jukebox (2009), "Bad D.N.A." (2010), Tokyo Jukebox 2 (2011) i "Clone X" (2012). Ostatnie pięć wydawnictw było dość trudno dostępne na rynkach poza Japonią, z czego fani nie byli specjalnie zadowoleni. Ponadto, "Tokyo Jukebox" i "Tokyo Jukebox 2" były metalowymi aranżacjami japońskich hitów popowych, co także nie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania nową muzyką Friedmana.

W 2013 r. Friedman podjął decyzję o rozpoczęciu współpracy z amerykańską wytwórnią Prosthetic Records, nakładem której ukazał się najnowszy album "Inferno". Realizacją płyty zajął się Chris Rakestraw, znany ze współpracy z Children of Bodom i Danzig, a materiał zmiksował i zmasterował Jens Borgen (Amon Amarth, Opeth). Na płycie pojawili się tacy goście specjalni jak: Alexi Laiho (Children of Bodom), David Davidson, duet Rodrigo y Gabriela i Danko Jones. Przy jednej z kompozycji pracował także Jason Becker, który, mimo całkowitego paraliżu, wciąż pisze muzykę przy użyciu technik komputerowych.

Gus G, a właściwie Kostas Karamitroudis, to grecki gitarzysta, który pod koniec lat 90 ubiegłego wieku, jeszcze jako osiemnastoletni student Berklee College of Music, zaczął pojawiać się w różnych metalowych składach w USA. W tym czasie także rozpoczął realizację projektu solowego, który nazwał roboczo Firewind.

Firewind nabrał kształtu w 2002r., kiedy ukazał się debiutancki album "Between Heaven and Hell". Po kilku zmianach składu, rok później światło ujrzał "Burning Earth". Zespół zaczął koncertować w Europie i USA. Album "Forged by Fire" (2005) przyniósł kolejne zmiany w składzie i kolejne występy w Europie i Ameryce. W latach 2004 - 2006 Firewind zarejestrował "Allegiance" i trzykrotnie okrążył glob w ramach tras koncertowych, m.in. z Dragonforce.

W lipcu 2005r Gus zastąpił czasowo Christophera Amotta w niezwykle popularnej szwedzkiej kapeli Arch Emeny, z którą wystąpił podczas festiwalu Ozzfest. Od tego czasu jego kariera zaczęła nabierać tempa. 2009 r. przyniósł zaproszenie do przesłuchań na stanowisko gitarzysty w zespole Ozzy Osbourne’a, na miejsce Zakka Wylde.

Przesłuchanie skończyło się sukcesem i Gus G. rozpoczął intensywne koncertowanie z Księciem Ciemności. Gus pojawiał się na płycie Ozzy’ego "Scream", gdzie musiał jedynie nagrać gotowe już kompozycje i ubarwić je własnymi pomysłami na solówki. Równolegle, podczas przerw w trasach z Osbournem, kontynuował działalność Firewind, który, sukcesywnie, nagrywał kolejne albumy i występował na największych festiwalach w Europie, obu Amerykach i Azji. Ostatnie wydawnictwo formacji "Few Against Many" ukazało się w 2012 r. i ugruntowało mocną już pozycję zespołu i jego leadera na światowej metalowej scenie.

Gus G. jest jednym z najważniejszych ambasadorów gitarowej marki ESP, która wypuściła na rynek kilka modeli sygnowanych jego nazwiskiem. Współpracuje także z producentem wzmacniaczy Blackstar Amps, który wypuścił model sygnowany przez Kostasa.

« poprzednia następna »


Pozostałe

Wygraj Golden Cajon Award 2017

Dodano: 28.04.2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w zorganizowanym przez firmę Schlagwerk konkursie Golden Cajon Award, w którym można wygrać trofeum  Golden Cajon, wysoką nagrodę pieniężną i wiele innych nagród.

czytaj dalej

Madness of Matt Garstka

Dodano: 27.04.2017

Perkusista Animals as Leaders, Matt Garstka przygotował materiał szkoleniowy oparty na kompozycjach z ostatniego albumu zespołu "Madness of Many".

czytaj dalej

Busem na Meinl Drum Festival 2017

Dodano: 26.04.2017

XII edycja światowej sławy Meinl Drum Festival odbędzie się już 1 lipca 2017 roku w Gutenstetten w Niemczech. Meinl zapewni fanom z Polski przejazd autokarem na miejsce wydarzenia.

czytaj dalej

Warsztaty Natural Grip Workshop

Dodano: 25.04.2017

Krzysztof Dziedzic i firma Mapex zapraszają na cykl warsztatów Natural Grip Workshop.

czytaj dalej

Nowy, kolorowy set Aquilesa Priestera

Dodano: 24.04.2017

Aquiles Priester i firma Paiste zaprezentowali nowy zestaw talerzy brazylijskiego perkusisty, oparty na nowej serii, kolorowych blach Color Sound 900.

czytaj dalej
Zobacz wszystkie
Reklama