10 porad nt pałeczek perkusyjnych

Dodano: 08.02.2010

Pałeczki perkusyjne to długi i bardzo indywidualny temat dla każdego perkusisty. Prezentujemy jednak zestaw dziesięciu uniwersalnych, krótkich porad na ich temat.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Opracowane przez redakcję magazynu DRUM! porady skierowane są głównie do perkusistów rozpoczynających swoją przygodę z bębnami. Jednak nie tylko! Być może w ciągu wielu lat bębnienia zdążyliście zapomnieć o niektórych istotnych aspektach, które błędnie wydawały się tak podstawowe, że aż nieistotne.

10 szybkich porad na temat pałeczek perkusyjnych:

1. Jedno drzewo, różne odcienie

O ile jasne gatunki drewna są popularniejsze, nie powinny być one wyznacznikiem jakości. Często pałeczki wykonane z drewna o ciemniejszej barwie w rzeczywistości pochodzą z tego samego drzewa co jasne, lecz drewno pochodzi z innej części pnia.

2.  Nie bądź snobem

Wypróbuj pałeczki mniej znanych producentów. Często okazuje się, że mimo nieznanej marki jakością dorównują one wyrobom wiodących producentów.

3. Nie patrz tylko na markę

Nie przywiązuj się do marki - o jakości pałeczek perkusyjnych stanowi wiele innych czynników. Sprawdź różne typy pałeczek, także rodzimych producentów (w Polsce m.in. Gładek).

4. Często łamiesz pałeczki?

Jeśli często łamiesz pałeczki perkusyjne, wypróbuj modelu o większej grubości w miejscu trzonu oraz końcówce. Grubsze pałeczki powinny wytrzymać więcej mocnych uderzeń.

5. Kąty ustawienia talerzy

Talerze perkusyjne ustaw pod takim kątem, aby nie niszczyły pałeczek bezpośrednimi uderzeniami o ich rant. Szczególnie "niebezpieczny" dla pałeczek może być talerz crash.

6. Długości, rozmiary, waga

Oznaczenia takie jak np. 2B nie są standaryzowane. Oznacza to, że mogą one oznaczać różne długości, kształty oraz wagę pałeczek.



7. Różni producenci, różne oznaczenia

Co gorsze, pałeczki perkusyjne różnych producentów, mimo, że tych samych rozmiarów, mogą być różnie oznaczone: np. jednak firma oznacz yje jako 6A, a druga jako 7A.

8. Pałeczki drewniane i syntetyczne

Pałeczki wykonane z materiału syntetycznego zazwyczaj są trwalsze od trzech do ośmiu razy. Jednocześnie są ok. trzykrotnie droższe niż pałeczki drewniane.

9. Walka z potem

W przypadku problemów z potliwością dłoni możesz spróbować zastosować antyperspirant lub talk, pokrywając nim pałeczki. Pomóc mogą również cienkie i przewiewne rękawiczki.

10. Papier ścierny

Niektórzy perkusiści w celu poprawienia uchwytu pałeczek za pomocą papieru ściernego usuwają lakier z pałeczek. Możesz też zakupić pałeczki, które oryginalnie nie posiadają na sobie śliskiego lakieru. 



QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.