Przejrzyj online październikowe wydanie Perkusista Zamów z przesyłką GRATIS >>Ulubiony kiosk
powrót do listy Wydarzenia

Majówka na Asymmetry Festival

Dodano: 16.03.2010

W jednym z wywiadów Robert Chmielewski, współorganizator Asymmetry Festival i dyrektor wrocławskiego Firleja, zauważył, że słowo "festiwal" obecnie znacznie się zdewaluowało. Trudno się z nim nie zgodzić.

Czy w końcu już nawet koncert, powiedzmy, czterech garażowych kapel nie podnosi się czasami, nie wiedzieć dlaczego, do takiej rangi? Organizując Asymmetry Robert, wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami,  starali się więc zrobić wszystko, by nie popełnić podobnych błędów?

Trudno zresztą zarzucić firlejowskiej ekipie popadanie w banał. Asymmetry Festival jest w pewnym sensie odtrutką na prezentowaną w mediach miałkość w dziedzinie "kultury". Idea imprezy opiera się na promowaniu muzyki nieszablonowej i eksperymentalnej. "Zapraszamy tych, którzy mają do zaprezentowania różnorodność stylistyczną. Jeśli do czegoś nawiązują to po to, aby świadomie rozwinąć. (?) Jeśli chcą powtórzeń to powtarzają jak mantrę. Jeśli mają ochotę grać długie kompozycie, to nie skracają ich na potrzeby listy przebojów." - takie wskazówki dla zespołów chcących wystąpić przed wrocławską publicznością daje Chmielewski. W poprzedniej edycji owe warunki spełniły m.in. Ufomammut, Amen Ra, Baroness, At The Soundawn, raper Dalek, Minsk czy Blindead. W tym roku  przybyłych do "polskiej mekki fanów post-metalu" z pewnością oczarują Jesu, Esoteric, łączące jazz z metalem Yakuza i Comity czy, podążająca ścieżkami Mastodona, Kylesa. Dla wielu najciekawszym momentem festiwalu będzie jednak występ super-grupy Shrienbuilder, założonej przez muzyków Om, The Melvins i Scotta Kelly?ego z Neurosis.

Intrygująco zapowiada się także pierwszy, "specjalny" dzień imprezy dedykowany w szczególności muzyce eksperymentalnej. Zwłaszcza myśl o owianym aurą tajemniczości koncercie The Mount Fuji Doomjazz Corporation budzi dreszcz emocji. Wiadomo tylko, że ci, dość ekscentryczni muzycy, planują na żywo improwizować soundtrack do "Człowieka Słonia" Davida Lyncha?

Jako przedsmak przed Asymmetry organizatorzy proponują finał konkursu Neuro Music, który odbędzie się 9 kwietnia. W tym miejscu  warto zwrócić uwagę na fakt, że jego skład uzależniony był od decyzji fanów, biorących udział w głosowaniu za pośrednictwem m.in. portalu MySpace. Dla pięciu zespołów, które przeszły w ten sposób do finału, ogromną nobilitacją w tym roku będzie możliwość zagrania przed, uważanego obecnie za jeden z najciekawszych zespołów blackmetalowych, Nachtmystium oraz legendarną wokalistką Swans, Jarboe.

Nie do przecenienia dla całej idei festiwalu jest rola samego Firleja, który nie przypomina typowego klubu dla rockowej publiczności, już bardziej nowoczesny dom kultury przeznaczony dla fanów muzyki alternatywnej. Dzięki kameralnej atmosferze, muzyków zobaczyć można tam nie tylko występujących na scenie, ale także porozmawiać z nimi przy barze. Piwny toast ze Scottem Kelly?m? W Firleju jest to możliwe!

Druga edycja festiwalu najprawdopodobniej, podobnie jak zeszłoroczna, zostanie uznana za jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych. Nie ma się jednak czemu dziwić! Zaryzykować można stwierdzeniem, że twórcy Asymmetry wprowadzili u nas nową jakość organizowania tego typu imprez. Za cel postawili sobie pełen profesjonalizm i dbałość o wygodę uczestników festiwalu, z których każdy uzyska prawo do rabatów w wielu hotelach i hostelach. Ponadto każdy posiadacz biletu będzie mógł za darmo odwiedzić wiele miejsc kultury i muzeów we Wrocławiu.  
 

Bilety na festiwal dostępne są za pośrednictwem www.eventim.pl, www.ticketpro.pl, www.ticketportal.pl.

Cena karnetu na 3 dni festiwalu (30.04 + 01.05 + 02.05) wynosi 220 pln
15.02.2010. Bilety jednodniowe w tych samych terminach kosztują 90 pln.
Cena biletu na dzień 29.04.2010 wynosi 60 pln.
Cena biletu na dzień 09.04.2010 wynosi 25 pln.

Pełny skład:  
09.04.2010 - Neuro Music: Jarboe, Nachtmystium, uczestnicy konkursu @ Firlej
29.04.2010 - The Mount Fuji Doomjazz Corporation, Zu, Bong-Ra, Drumcorps @ Firlej
30.04.2010 - Shrinebuilder, Kylesa, Year of No Light, Altar of Plague, Khuda, Dark Castle @ Firlej
01.05.2010 - Jesu, Black Shape of Nexus, Time to Burn , TesseracT, Kasan @ Firlej
02.05.2010 - Esoteric, Mouth of the Architect, Yakuza, Helen Money, Comity @ Firlej

Jacek Walewski

« poprzednia następna »


Pozostałe

Nowa koncertówka Benny'ego Greba

Dodano: 27.10.2016

Można już zaopatrzyć się w nową koncertówkę Benny Greb's Moving Parts, zatytułowaną po prostu "Live".

czytaj dalej

Gretsch European Stocklist

Dodano: 26.10.2016

Właśnie ruszyła strona internetowa, na której można śledzić wszystkie aktualnie dostępne modele dwóch najwyższych serii Gretscha - USA Custom i Broadkaster - znajdujące się w europejskim magazynie Gewa Drums.

czytaj dalej

Warsztaty Perkusyjne w Gdańsku

Dodano: 25.10.2016

W dniach 23-25 listopada w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku odbędą się Ogólnopolskie Warsztaty Perkusyjne.

czytaj dalej

Polskie Nagrody Perkusyjne - wyniki

Dodano: 24.10.2016

Podczas minionego weekendu w ramach festiwalu Drum Fest 2016 poznaliśmy laureatów Polskich Nagród Perkusyjnych.

czytaj dalej

Tama Rhythm Mate Drumsticks

Dodano: 21.10.2016

Firma Tama zaprezentowała nową serię pałek perkusyjnych Rhythm Mate w rozsądnej cenie.

czytaj dalej
Zobacz wszystkie
Reklama