Czym jest Gewa Digital Drums?

Dodano: 28.07.2021
Autor: Magazyn Perkusista

Co, gdzie i za ile? Przedstawiamy przewodnik po marce bębnów elektronicznych niemieckiego producenta Gewa. Firma ma aspiracje, by zająć silną pozycję na rynku i swoją jakością zdobyć zaufanie perkusistów.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

(Niniejszy artykuł będziemy aktualizować w miarę zmian i nowości jakie pojawią się u producenta!)
Instrumenty Gewa Electronics można kupić w Polsce wyłącznie w sklepie – Śląskie Centrum Perkusyjne

Gewa Digital Drums – Kto za tym stoi?

Gewa Digital Drums to nowa rodzina elektronicznych instrumentów perkusyjnych, która w bardzo realnych planach będzie stopniowo rozrastać się o kolejne urządzenia. Producentem jest niemiecka firma Gewa, która znana jest w Polsce także z dystrybucji instrumentów: DW Drums, Paiste, Remo, PDP, Latin Percussion, Gretsch, Gibraltar. Zajmuje się nie tylko dystrybucją, ale również produkcją własnych autorskich instrumentów i akcesoriów. Znacznie wykracza poza świat perkusji i ma w swoim katalogu gitary, dęciaki, czy też własne pianina elektroniczne, opisane podobnie co świat perkusji - Gewa Digital Piano. Są to marki posiadające własną tożsamość i stoją za nimi oddzielne grupy ludzi.

Gewa Digital Drums – Co je wyróżnia?

Producent podkreśla wysoką jakość wykonania swoich urządzeń, zarówno jeżeli chodzi o poszczególne mechaniczne komponenty zestawu (np. rama i hardware DW w G9), jak i samą stację roboczą. Firma postarała się połączyć dwa kluczowe elementy – czucie gry z grywalnością. Bębny mają olbrzymią paletę możliwości ustawień brzmieniowych, przy jednoczesnym swobodnym poruszaniu się za zestawem. Dysponują też pełnią, obecnie dostępnych, opcji współpracy z urządzeniami peryferyjnymi i możliwościami rejestracji. Mając wielokrotnie kontakt z tymi urządzeniami, także na etapie produkcji, potwierdzamy te założenia. Możliwości konfiguracyjne są tak duże, że mimo iż moduł jest jak najbardziej intuicyjny, wiele osób może ulec klasycznemu wrażeniu – „więcej niż potrzebuję”, dlatego firma kładzie bardzo duży nacisk na wsparcie, łącznie ze wsparciem bezpośrednim (patrz poniżej: Serwis i Wsparcie).

Najwyższa seria G9, to nie są zestawy do gry prosto z pudełka. Wymagają dostosowania ustawień do swojego użytkownika (np. czucie hi-hatu), co jednych może onieśmielać, ale też czyni bębny bardzo indywidualnymi.

Instrumenty Gewa Digital Drums - Lato/Jesień 2021

Gewa rozpoczęła swoją działalność od serii G9, która jest typem premium (widać to poniżej, po cenach). Na początku lipca 2021, firma wprowadziła serię G5, która jak łatwo można się domyślić - stoi niżej w hierarchii. Prześledźmy je poniżej, zaczynając od młodszej serii.

Seria G5

Zestawy G5 są drugą serią, jaka została wprowadzona przez Gewę po flagowej serii G9 opisanej poniżej. Podstawową różnicą jest tu moduł G5, a w ujęciu mechanicznym - hardware wykonany przez Gewę, a nie jak w G9 przez firmę DW. Pamiętajmy jednak, że Gewa ma bardzo duże doświadczenie z tworzeniem sprawnych statywów i ram. Moduł G5 przedstawia tę samą jakość rozwiązań brzmieniowych co moduł G9 i korzysta z kolosalnego banku wielowarstwowych brzmień.

Moduł Gewa G5 to pełna jakość brzmieniowa z podstawowymi funkcjami pod ręką, celem szybkiej reakcji na scenie.

GEWA G5 Pro BS (BS od Black Sparkle)

Jest to typowy zestaw sceniczny, oparty na module G5, w pełni skonfigurowanym do gry live poprzez kompletne możliwości współpracy z urządzeniami peryferyjnymi. Widoczne jest to również, gdy spojrzymy na sam wygląd modułu. Niezbędne funkcje w zasięgu ręki, bez konieczności głębszego ingerowania w menu. Wygodne pady bębnów i talerzy to rzecz również obowiązkowa i faktycznie: dwustrefowe tomy 10”, 12” i 14” do tego werbel (3-strefowy) 14” oraz solidny bas 18” na 14”. 3-strefowe talerze crash 14”, ride 18” oraz standardowy hi-hat 14”. Całość w pakiecie ze statywami, z wyjątkiem pedała stopki.

Zestaw G5 Pro BS jest rozwiązaniem skierowanym do perkusistów, którzy mają szybko, sprawnie zainstalować się na scenie i podjąć się kolejnych muzycznych wyzwań.

Seria G9

Wszystkie poniżej opisane zestawy opierają się o moduł G9, który Gewa nazywa stacją roboczą ze względu na ponadprzeciętne właściwości. Pierwsze co rzuca się w oczy, to spory rozmiar modułu, który przekłada się na duży komfort korzystania – poprzez dotykowy ekran. Takie rzeczy jak Bluetooth czy Wi-Fi nie powinny już nikogo dziwić. Bezprzewodowe połączenie pozwala na szybkie poszerzanie biblioteki brzmień czy też inne aktualizacje ze względu na wsparcie Gewa Digital Drums i ich Soundstore. Na początek mamy do dyspozycji 40 zestawów bębnów, ale możemy stworzyć ich nieograniczoną ilość. Posiadamy domyślnie ponad 400 instrumentów. 128 GB pamięci wewnętrznej, 4 GB pamięci flash. Olbrzymie możliwości nagrywania własnej gry w dowolnej konfiguracji połączenia z urządzeniami zewnętrznymi. Posiada nawet możliwość czytania plików PDF (np. nuty, instrukcje). Kolosalne możliwości ingerencji w brzmienie w czytelny sposób, poprzez przejrzysty interfejs. Stacja jest kompatybilna z większością padów innych firm dostępnych na rynku.

Dokładniejszy opis i parametry stacji roboczej G9

Tył stacji roboczej Gewa G9 pozwala sprawdzić jakie możliwości połączeń mamy do dyspozycji.

 

  1. GEWA G9 Pro L (L od Lacquered)

Zestawy różnią się między sobą ilością padów, a przez to też rodzajem ramy DW – L6 ma ramę dwustronną, podczas gdy L5 pojedynczą – 3-elementową. Reszta pozostaje taka sama. A co dokładnie? Bardzo eleganckie tomy z drewna orzechowego w wymiarach:10”x5”, 12”x5” (w L6 dodatkowy 12”x5”), 14”x5”, werbel 14”x5” oraz głęboki bas 18”x14” z dwuwarstwowymi naciągami siateczkowymi Remo. Gwarantują dużą wygodę gry, podobnie jak talerze (3-strefowe) rozmiarów: dwa 14” crashe, 18” ride oraz 14” hi-hat.

Gewa G9 Pro L6, czyli najobszerniejsza, sześcioelementowa (pady bębnów). Wersja w wykończeniu lakierowanych korpusów orzechowych. Wersja L5 posiada jeden pad 12” mniej i jedną 3-elementową ramę.   

 

  1. GEWA G9 Pro C (C od Carbon)

Mamy tu okleinę karbonową, ale cała zasada dotycząca rozmiarów i podziału elementów jest taka sama jak w wersji orzechowej. Gewa nie zapomniała o komforcie gry, co widać po rozmiarach padów bębnów i talerzy. Dają duże możliwości otwartej, ekspresyjnej gry.

Gewa G9 Pro C5, to bębny z okleiną karbonową. Niniejszy zestaw ma ramę pojedynczą 3-elementową, w chwili, gdy wersja Pro C6 ma jeden pad 12” więcej i ramę dwustronną, taką jak na zdjęciu wyżej.

 

  1. GEWA G9 Studio 5 (w oparciu o 5 padów z bazą 18”)

Wersja 5 – pięcioelementowa - 19 539 zł (podgląd bębnów G9 Studio 5)

Zestaw oparty na innym szkielecie niż wersje Pro C i Pro L, ale przypomnijmy, że wciąż z tą samą stacją roboczą. Są tu 2 płaskie pady 10”, jeden 12”, ale bęben basowy i werbel to urządzenia na korpusach, odpowiednio 18”x14” i 12”x5”, tym samym komfort gry jest w pełni zapewniony. Tym bardziej, że talerze pozostają takie same jak w wersjach Pro. Inna jest za to rama, ale dalej marki DW. 

G9 Studio 5 to najmniej masywny zestaw w rodzinie, oparty już na innej ramie, w odróżnieniu od opisanych na dwóch zdjęciach powyżej, będących opcjami Pro L i Pro C. Jest to też jedyna dostępna konfiguracja składająca się z 5 padów bębnów (a dokładnie 3 padów i 2 bębnów).

Specjalny hardware od firmy DW, wchodzący w skład zestawu. Jak widać posiada dedykowane oznaczenia dla Gewa Digital Drums.

 

(zastrzegamy, by sprawdzić aktualne ceny, ponieważ z racji kursu walut mogą się różnić)

 

Serwis i wsparcie Gewa Digital Drums – Gdzie szukać?

Producent mocno podkreśla łatwość i płynność swojego serwisu oraz pomocy technicznej. Faktycznie, reakcja pracowników firmy jest szybka, a kontakt bardzo prosty, zarówno przez dedykowaną grupę użytkowników na Facebook, jak i poprzez kontakt na stronie, łącznie z możliwością bezpośredniej konsultacji ewentualnego problemu. Co ciekawe, dotyczy to nie tyle usterek, co pomocy w odpowiedniej konfiguracji bębnów.

Ważnym elementem są także aktualizacje i pakiety brzmieniowe. Gewa, jako dystrybutor wielu marek, dysponuje próbkami brzmień bębnów nowoczesnych jak i w stylu vintage.

Polski dealer perkusji Gewa Digital Drums, czyli Śląskie Centrum Perkusyjne, jest w stałym kontakcie z producentem i jeżeli pracownicy nie będą w stanie pomóc, zrobi to natychmiast jeden z twórców tych bębnów, co jest ewenementem w skali światowej.

Serwis Gewa Digital Drums

Sesja konsultacyjna z twórcami

GEWA - Made in Germany?

Bardzo istotnym argumentem w kwestii konstrukcji bębnów Gewa Digital Drums jest to, że są one w pełni pod nadzorem niemieckim, z bardzo dużym udziałem bezpośredniej niemieckiej produkcji. W zasadzie całość bębnów to produkt niemiecki, mimo że niektóre części mogą być wykonane w Chinach. Gewa jest po prostu właścicielem tej chińskiej fabryki, więc nie zleca nikomu wykonania elementów, licząc na rzetelność danego partnera.Wykonuje wszystko na halach produkcyjnych i urządzeniach zaprojektowanych i dostosowanych przez niemieckich ekspertów. Stacje robocze wykonuje w Niemczech firma Technisat znajdująca się w tzw. niemieckiej dolinie krzemowej, niedaleko od siedziby Gewa. Jak dodamy do tego hardware robiony przez DW, mamy ostatecznie nieprzypadkowy zestaw!

Linia produkcyjna stacji roboczej G9 w firmie Technisat, którą mieliśmy przyjemność zwiedzać.

 

Oficjalna strona Gewa Digital Drums

Wyłączny, oficjalny polski dealer Śląskie Centrum Perkusyjne

Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"