Partia clave rytmu rumba w sekwencji palito

Perkusjonista
Dodano: 13.03.2018

„Palito” (pah-LEE-toh) to po hiszpańsku pałeczka. Tradycyjnie sekwencję palito gra się pałkami, uderzając w twardą powierzchnię taką, jak wydrążony kawałek drewna lub bok bębna.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Sekwencję tę zawierają nuty partii clave rytmu rumba i można je stosować w wielu afro-kubańskich rytmach.

Sekwencję palito zagraj najpierw uderzeniami SLAP. Dodaliśmy do niej partię clave rytmu rumba, zaznaczając ją w sposób pokazany w diagramie. Od tej pory sekwencję clave zawsze będziemy zaznaczać w ten sposób (czarne pola białymi znakami w rzędzie miar).

Zwróć uwagę, że partię clave gra prawa ręka:

Aby upewnić się, gdzie znajduje się partia clave, zagraj sekwencję jeszcze raz, lecz tym razem prawą ręką wykonując uderzenia SLAP, a ręką lewą uderzenie TOUCH.

W następnej sekwencji palito prawa ręka gra równomiernie, uderzając w każdym takcie na pierwszą i trzecią miarę. Na początek przećwicz tę sekwencję za pomocą uderzeń SLAP.

Jeżeli masz problemy z zapamiętaniem tej sekwencji, potraktuj ją jak cztery równe sekcje po cztery nuty w każdej. Zwróć uwagę, że pierwsza, druga i czwarta sekcja są identyczne, tylko trzecia jest inna.

Wykonywanie tych sekcji palito jest dobrym ćwiczeniem uderzenia SLAP. Staraj się, aby brzmiały jednakowo, wykonywane zarówno słabszą, jak i silniejszą ręką. Powinieneś dążyć do tego, aby każdy rodzaj uderzenia brzmiał jednakowo, obojętne, którą ręką je grasz. Słuchacz nie powinien być w stanie powiedzieć, którą ręką uderzasz.

Zasada odtwórcza: powinieneś dążyć do tego, aby każdy rodzaj uderzenia brzmiał jednakowo, obojętne, którą ręką je grasz!

Dominik WaDaDa Muszyński
fb.com/dominik.muszynski.drums

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.