Open Minded Drumming - Grupowanie pięcionutowe Część 1

Open Minded Drumming
Claus Hessler i Szymon Fortuna
Dodano: 27.08.2018

Po ostatnich trzech lekcjach grupowania trój-nutowego, przyjrzyjmy się kolejnemu, bardzo popularnemu w dzisiejszych czasach, wariantowi open-handed – sekwencji pięciu nut.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Grupowanie pięcio-nutowe zostanie przedstawione na werblu w formie jednego akcentu, pauzy szesnastkowej, dwóch szesnastek, granych jako „duszki” i kolejnej pauzy szesnastkowej. W celu uproszczenia i przedstawienia ćwiczenia w bardziej przystępny sposób, dodałem podstawowy puls ósemkowy, grany na hi-hacie. Największym wyzwaniem będzie utrzymanie wskazanej dynamiki w obu rękach – powodzenia!

Ćwiczenie 1

Krok po kroku połącz ze sobą partie werbla i hi-hatu. Graj partię hi-hatu z zachowaniem akcentów (bardzo ważne), a następnie dodaj partię werbla – nuta po nucie – do czasu opanowania pierwszego taktu ćwiczenia A. Następnie zagraj jeden takt rytmu ósemkowego i połącz z wcześniej opanowanym taktem ćwiczenia. Zastosuj tę strategię dla drugiego taktu i kolejno dla ćwiczeń B do E. Upewnij się, że akcenty grane na hi-hacie wykonywane są ruchem falowym techniki Moeller’a.

Ćwiczenie 2

Kolejne ćwiczenie nawiązuje do poprzedniego. Tym razem grupowanie pięcio-nutowe zostanie wykorzystane na hi-hacie podczas, gdy bęben basowy i werbel zachowują bardzo prostą figurę rytmiczną. Ponownie, dla uświadomienia sobie potencjału, jaki może zostać wykorzystany w kontekście muzycznym, połącz powyższe przykłady z dowolnym 2-taktowym rytmem.

WSKAZÓWKI

Zacznij powoli, użyj metronomu lub lepiej – graj przedstawione ćwiczenia z wybranym przez siebie podkładem muzycznym. Grupowanie pięcio-nutowe wymaga systematycznego ćwiczenia. Dopiero po pewnym czasie usłyszysz je prawidłowo – zdasz sobie sprawę, jak przemieszcza się w odniesieniu do taktów oraz zaczniesz wykorzystywać je intuicyjnie. Jest to bardzo wymagające, a zarazem warte poświęcenia uwagi i czasu.

OD SZYMONA:

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to czekamy na kontakt na Facebooku lub przez naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Szymon Fortuna i Claus Hessler

Materiały video dostępne na stronie: https://media.avt.pl

Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"