Tom Whittaker (We Are The Ocean)

Dodano: 02.05.2012
Tom Whittaker. Perkusista dynamicznego, uznawanego za post-hardcore?owy zespół - We Are The Ocean, został przeze mnie przyparty do muru w ciasnym korytarzu.

W ciągu pięciu minut, pomiędzy soundcheckiem a wyjściem na scenę, odpowiedzi Toma padały z prędkością naboju wystrzelonego z AK-47, a moje pytania odbijały się o ściany jak piłka kauczukowa wściekłego dziecka. Sami się przekonajcie!

Logo
Jak i kiedy rozpocząłeś swoją przygodę z perkusją?


Logo
Zacząłem grać na perkusji kiedy miałem piętnaście lat, więc będzie to jakieś siedem lat temu.


Logo
Miałeś nauczyciela czy jesteś samoukiem?


Logo
Przez rok pobierałem lekcje. I od tamtego momentu byłem w zespole, a potem zacząłem grać na żywo.


Logo
Opowiedz mi o swoim zestawie.


Logo
Gram na zestawie Pearla, talerzach Sabiana i pedałach DW. Mam 3 talerze crash, jeden ride i hi-hat oraz używam dwóch kotłów.
 

Logo
W pewnym momencie używałeś podwójnej stopy...


Logo
Tak było, kiedy zaczynałem, ale nie wracam już do tego. Nie pasowało to zbytnio do muzyki, jaką graliśmy. W domu, gdzie trzymam jeszcze jeden zestaw, wciąż mam stare pedały, których używam od czasu do czasu. Jednak ze względu na zespół wybrałem pojedynczą stopę.


Logo
Opisz mi proszę jak wygląda proces nagrywania partii perkusyjnych na nowy album. Zdradź mi jakiś sekret z tym związany.


Logo
W zasadzie, ten proces jest bardzo podobny dla większości utwórów, które wychodzą spod naszej ręki. Zaczyna się od pomysłu, jaki któryś z nas ma. Obojętnie, czy to riff, czy część wokalna stworzona przez Liama, Alfiego czy Jacka lub kogokolwiek, kto pisze piosenkę. Perkusja jest tworzona głównie wokół tego, mimo że jest bitem w tle, to jest ?pisana? na samym końcu. Lubię, kiedy przechodzimy do tego etapu. Powstaje wtedy struktura utworu, więc jest to istotna część procesu.


Logo
W chwili obecnej macie nagranych dziewięć dem? Trafiają na płytę w takiej samej postaci czy efekt końcowy znacznie różni się od początków?


Logo
Na wstępie mamy pewien pomysł. Nagrywamy to, tak, jak za pierwszym razem zostało stworzone. Potem słuchamy wielokrotnie przez kilka tygodni, czasami dłużej - w zależności od tego, ile czasu potrzebujemy, dajemy odpocząć trochę piosence. Wiele razy jednak jest tak, że zmieniamy elementy, niektóre pasują, niektóre nie. Ciekawsze części czasami zostawiamy, bo może jeszcze kiedyś zostaną wykorzystane. Większość jednak to próby i błędy, bez wcześniejszego skupienia i pisania. Póki co mamy dziesięć dem, z których jesteśmy zadowoleni. Ale wiesz, w momencie kiedy wchodzimy do studia tak naprawdę wszystko może się zdarzyć. Mogą się tylko trochę zmienić, mogą całe ulec zmianie. Nikt nie wie, jaki kształt przybierze piosenka na sam koniec.


Logo
Jak widzisz siebie za dziesięć lat?


Logo
Chciałbym wciąż robić to, co teraz. Mam nadzieje, że zespół będzie ciągle istniał, a jeśli tak, to długa droga przed nami. Abyśmy mogli robić to, co robimy, obym za dziesięć lat wciąż się tym zajmował. Perkusją oczywiście.


Logo
Zestaw twoich marzeń?


Logo
Prawdopodobnie zestaw Custom Master od Pearla. Od zawsze gram na Peralu, więc trzymam się tego, co znam.


Logo
Ale przecież grałeś już na wielu zestawach. Można to zaobserwować choćby w waszych teledyskach.
 

Logo
Tak, były różne, ale od jakiegoś czasu mam ten, na którym teraz gram. Próbowałem różnych zestawów przez lata, jednak głównie używałem tych od Pearla.


Logo
Najstraszniejsza rzecz, o którą zostałeś poproszony przez fana?


Logo
Szczerze, to jakoś nigdy nie czułem lęku rozmawiając z fanami, więc nie umiem powiedzieć. Muszę skapitulować, naprawdę nie wiem.


Logo
Utwór, który najbardziej lubisz grać?


Logo
Na żywo, tak? ?What It Feels Like".


Logo
Jeśli ktoś poprosiłby was o zagranie ?Before I Die", zrobilibyście to bez wcześniejszego przygotowania?


Logo
Nigdy nie wykonywaliśmy tej piosenki na żywo, więc myślę, że może na trasie, gdzie gramy jako główny zespół. Gdy będziemy mieć więcej czasu, jednak obecnie staramy się umieścić na set-liście najważniejsze utwory, wszystkie single i piosenki, które najbardziej lubimy grać.


Logo
Dziękuję.


Logo
Ja również.Aleksandra Twardowska
Zdjęcia: Paulina Siedlak i Aleksandra Twardowska