Open Minded Drumming - Oswobadzamy grę rąk na zestawie

Open Minded Drumming
Claus Hessler i Szymon Fortuna
Dodano: 22.01.2018

Używanie techniki „open-handed” pozwala poszerzać horyzonty w rozwoju współczesnej gry na perkusji.

Najpierw szybkie wyjaśnienie: nie ma absolutnie nic złego w grze na perkusji ze skrzyżowanymi rękami, ale pomyślmy, jak wielki sens może mieć niekrzyżowanie rąk. Dzieci, które nigdy wcześniej nie miały styczności z grą na bębnach, niemal zawsze wybierają grę „open-handed”. Dzisiaj wydaje się oczywiste, że na perkusji gra się ze skrzyżowanymi rękami, jednak może to ulec zmianie. W przeciwieństwie do wielu innych instrumentów, gra na perkusji wciąż się rozwija i ewoluuje. W tej pierwszej lekcji naszym celem będzie przeczytanie rytmu, zrozumienie oraz oswobodzenie pracy rąk na zestawie.

Ćwiczenie 1:

Nie określając kombinacji uderzeń, prawdopodobnie będziemy preferować grę prawą ręką na floor tomie a lewą na werblu (grając na zestawie dla praworęcznych) – naturalnie będziemy unikać krzyżowania rąk. Graj ćwierćnuty lewą nogą na hi-hacie, następnie dodaj ręce. Na tym pierwszym, najprostszym etapie ćwiczenie bazuje na rytmie ósemkowym.

Ćwiczenie 2:

Teraz użyjemy to samo ćwiczenie, ale tym razem partię floor-tomu zastąpimy bębnem basowym, werbel pozostaje bez zmian. W tym ćwiczeniu graj ósemki lewą ręką na hi-hacie, akcentując w miarę możliwości każdą ćwierćnutę. Na podstawie tych ćwiczeń, możesz rozpisać sobie więcej różnych kombinacji, tworząc własne rytmy, ale docelowo staraj się grać je bez zapisywania – od razu z głowy.

OD SZYMONA:

Cześć! W tym comiesięcznym mini kursie, wspólnie z Clausem postaramy się zapoznać cię z różnymi sposobami podejścia do gry bez krzyżowania rąk. Jednak nie dlatego, aby zmieniać twoje dotychczasowe nawyki, lecz by pokazać inną perspektywę, wzmocnić słabe strony i zainspirować do nowych pomysłów. Z tych właśnie powodów już jakiś czas temu sam zacząłem ćwiczyć i zgłębiać wiedzę na temat open-handed i jestem pod ogromnym wrażeniem rezultatów, jakie można osiągnąć przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości. Spróbuj sam, życzę owocnego ćwiczenia i do zobaczenia za miesiąc!

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to czekamy na twój kontakt przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Szymon Fortuna i Claus Hessler

Materiały video dostępne na stronie: https://media.avt.pl

Quiz – Prawda czy fałsz?
1 / 12
Black Sabbath zagrało w Polsce przynajmniej jeden koncert z Billem Wardem za bębnami.
Dalej !