Sons Of Apollo zapowiada nowy album

Dodano: 08.11.2019

Na styczeń 2020 roku zapowiedziano premierę drugiego studyjnego albumu formacji Sons Of Apollo, w składzie której znajdziemy muzyków Dream Theater, Guns N' Roses, Mr. Big i Journey.

Przypomnijmy, że założony w 2017 roku Sons Of Apollo tworzą: Mike Portnoy (perkusja), Derek Sherinian (klawisze), Ron "Bumblefoot" Thal (gitara), Billy Sheehan (bas) i Jeff Scott Soto (wokal). Zespół ma na koncie debiutancki album "Psychotic Symphony" (2017) oraz wydaną w sierpniu tego roku koncertówkę "Live with the Plovdiv Psychotic Symphony". 17 stycznia 2020 roku ukaże się druga studyjna płyta grupy, która będzie nosić tytuł "MMXX".

"MMXX" trafi do sklepów nakładem wytwórni InsideOut Music/Sony w kilku formatach: CD, 2 CD Limited Edition (na dodatkowym krążku znajdą się wersje instrumentalne utworów oraz partie a capella), 2 LP+CD i w wersji digital. Za okładkę odpowiada Thomas Ewerhard, autor oprawy graficznej debiutu. Tytuł płyty nawiązuje do daty premiery. Wyjaśnia Mike Portnoy: "Album ukaże się w połowie stycznia 2020, co oznacza, że będzie jednym z pierwszych wydawnictw nowej dekady. Dlatego wpadłem na pomysł zatytułowania go 2020 i zapisania rzymskimi cyframi MMXX."

Na płycie wyprodukowanej przez Portnoy'a i Sheriniana (występujących jako The Del Fuvio Brothers), znajdzie się 8 kompozycji trwających łącznie około 60 minut. Krążek zamknie 16 minutowy utwór "New World Today", który - jak mówi Mike Portnoy - "zawiera elementy zbliżone do "Opus Maximus" i "Labyrinth" z poprzedniej płyty. Znalazły się w nim szalone i wspaniałe partie instrumentalne, które z pewnością pokochają nasi fani." "Chcieliśmy prawdziwie epickiego zakończenia w stylu "Opus Maximus" - dodaje Derek Sherinian - "Powinniście pamiętać, że Mike i ja wywodzimy się z Dream Theater, gdzie nigdy nie przejmowaliśmy się długością kompozycji. Dlatego napisanie 16 minutowego utworu nie jest dla nas żadnym problem."

Tym razem praca nad albumem układała się jeszcze sprawniej niż w przypadku debiutu. Materiał został napisany przez Portnoya, Sheriniana i Thala, za teksty i część linii melodycznych odpowiada Soto. "Stylistycznie podążyliśmy tą samą ścieżką co na debiucie - mówi Mike Portnoy - jednak tym razem nasza współpraca była silniejsza, z prostego powodu - poznaliśmy się dużo lepiej. Nad 'Psychotic Symphony' nasza piątka pracowała razem po raz pierwszy, dlatego pojawiły się pewne ograniczenia jeśli chodzi o eksperymenty. Teraz posiadamy już więcej doświadczenia we wspólnej pracy, nie tylko w związku z nagrywaniem albumu, ale również wspólnych koncertów. Tym razem pojawiło więc między nami znacznie więcej muzycznej chemii." "Podczas ostatniej trasy zagraliśmy wspólnie 83 koncerty - dodaje Sherinian - Warto było, bo pojawiła się między nami dużo silniejsza więź, co zdecydowanie przełożyło się na proces komponowania nowej muzyki."

Proces powstawania albumu rozpoczął się kiedy Mike Portnoy, Derek Sherinian i Ron "Bumblefoot" Thal spotkali się w domowym studio perkusisty, "Napisanie całej muzyki zajęło nam jakieś 3 tygodnie - wyjaśnia Portnoy. Proces przebiegł bardzo gładko. Wcześniej Bumblefoot musiał czuć się nieco dziwnie pracując ze mną i Derekiem, ponieważ byliśmy dla niego zupełnie obcy. Teraz znamy się znacznie lepiej, co pomogło nam w komponowaniu". Sherinian: "Wszyscy mamy domowe studia, dlatego kiedy tylko pojawiała się okazja, każdy mógł pracować nad własnymi partiami. Mieliśmy ten luksus, że mogliśmy poświęcić czas do całkowite dopracowanie partii, co było bardzo pomocne w kontekście powstawania całego albumu. Myślę, proces nagrania całości zajął nam jakieś osiem miesięcy."

Lista utworów:

01. Goodbye Divinity (7:16)
02. Wither To Black (4:48)
03. Asphyxiation (5:09)
04. Desolate July (6:11)
05. King Of Delusion (8:49)
06. Fall To Ascend (5:07)
07. Resurrection Day (5:51)
08. New World Today (16:38)

Quiz – Z wizytą po sąsiedzku w Meinl Cymbals
Dalej !