Sprzęt 2022 - który nie zawiódł

Dodano: 26.12.2022
Autor: Magazyn Perkusista

Która z nowości roku 2022 zasługuje na uwagę i dłuższy żywot w katalogach producentów? Wybraliśmy, naszym zdaniem, najciekawsze propozycje.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Co roku jesteśmy bombardowani nowościami, które mają zmienić świat muzyczny. Wiemy jak to ostatecznie się prezentuje. Często wiele spośród tych nowości zostaje zapomnianych, chociaż na to ma wpływ nie tylko jakość sprzętu, ale też forma promocji. Bywa też, że dobre graty po prostu nie trafiają w odpowiedni okres.

Rok 2022 był wyraźną odwilżą po pandemicznej zimie i kilka firm przedstawiło sprzęt godny polecenia. Czy zostanie z nami na dłużej? W tych wariackich czasach ciężko cokolwiek przewidywać. Jak zawsze, chociaż bardziej niż kiedykolwiek, największą rolę odgrywa cena.

Wybraliśmy kilka produktów 2022, które według naszej subiektywnej oceny są „jakieś”. Nie byle jakimi "zapchajdziurami" katalogowymi, tylko wartościowymi pozycjami.

Kolejność alfabetyczna

Evans dB One

Zestaw cichych talerzy i naciągów. Dziurkowane blachy znamy z innowacji Zildjian Low Volume, naciągi siateczkowe też nie są nam obce. D’Addario - właściciel Evans, podkręcił to wszystko do bardzo fajnego poziomu jakościowego. Blachy brzmią świetnie, a membrany mają specjalne tłumiki oraz budowę dopasowaną do roli jaką mają pełnić. Bardzo wygodnie się na tym wszystkim gra i do tego niezwykle szykownie wygląda.

- Można kupić oddzielnie naciągi (ok. 990 zł) i oddzielnie blachy (ok. 1760 zł). Same naciągi można kupić też pojedynczo (np. tom 12” za ok. 220 zł). Cały duży komplet – 5 naciągów i 5 talerzy – kosztuje ok. 2650 zł.

Więcej o DB One >>TUTAJ<<

Gewa Digital Drums G3

Zestaw perkusji elektronicznej niemieckiego producenta. Po zestawach G9 i G5 pojawia się właśnie G3. Jest to w pełni zaawansowany zestaw z bogatym bankiem brzmień wewnętrznych, możliwością ładowania własnych, no i niesamowitą wręcz wygodą w grze, dzięki dużym padom tomów i blach. Do tego współpraca z urządzeniami zewnętrznymi oraz ogólna estetyka i jakość wykonania sprzętu. Poprzeczka jakościowa takich bębnów poszła mocno w górę.  

- Zestaw można nabyć tylko w trzech wybranych sklepach w Polsce: Chorzów (główny diler), Warszawa, Poznań. Kosztuje około 9800 zł.

Kilka słów na temat G3 od Piotra Pniaka:

Istanbul Agop Xist Dry Dark Brilliant

Rodzina talerzy Xist marki Istanbul Agop to wciąż bardzo niedoceniana grupa talerzy. Dlaczego? Głównie z racji stosunku jakości do ceny. Wykonane z brązu B20 w jednej z czołowych tureckich fabryk. Już i tak szeroki wachlarz brzmieniowy poszerzył się o wersje błyszczące serii Dry Dark, niesamowicie oryginalnej wizualnie i brzmieniowo. Jaśniejsze brzmieniowo w uniwersalnych, mimo że na pozór zaskakujących, dość sporych rozmiarach.

- Ceny od 1100 zł za crash 19” do 1750 zł za hi-hat 17” (który może posłużyć również jako crash i ride!)

Więcej o tym jak obecnie wygląda produkcja blach Istanbul Agop >>TUTAJ<<

Roland SPD-SX PRO

Król może być tylko jeden, jeżeli chodzi o sampling pady. Uznawany – bez podziału na kategorie – jako najlepsze urządzenie perkusji elektronicznej, SPD-S doczekał się kolejnej po legendarnej już SX wersji SPD-SX PRO. Jest to efekt rozwoju technologii i konieczności dostosowania pojemności i funkcjonalności urządzenia do dynamicznie wzrastających standardów. Roland zrobił to wyśmienicie i stworzył wspaniałego partnera dla każdego perkusisty.

- Cena nie jest niska - 5399 zł.

Więcej o Roland SPD-SX PRO >>TUTAJ<<

Sabian HHX Anthology

Jojo Mayer w akcji. Sprzęt stworzony we współpracy z tym genialnym artystą zawsze ma swój charakter. Widać, że przy jego tworzeniu postawiony jest konkretny cel brzmieniowy i nie jest to jedynie wydmuszka marketingowa. Tak jest i tutaj w rodzinie HHX. Mamy dwie wersje trzech rodzajów blach. Wersja Low i wersja High. Różnica polega jedynie w profilach blach (niższy-low, wyższy-high) co wpływa na wysokość brzmienia całości przy utrzymanym tym samym charakterze. Talerze 18” i 22”. Nie są opisane jako crash i ride, ale ich rozmiary mocno je definiują.

- Cena, adekwatnie do rangi. Talerze 18” ok. 2000 zł, blachy 22” ok. 2800, a hi-haty 14” ok. 2900 zł.

Więcej o Sabian Anthology >>TUTAJ<<

Tama True Touch

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ cena któregokolwiek z zestawów jest po prostu wysoka, szczególnie gdy mówimy o sprzęcie treningowym. Z drugiej strony jest to najlepszy, tego typu, zestaw jaki do tej pory powstał z niebywałą wręcz „grywalnością”. Już pierwszy kontakt z tymi, dość specyficznie skonstruowanymi, padami niemiłosiernie wciąga. Rewelacyjny werbel, doskonale reagujące tomy oraz mocno osadzona stopka. Sęk w tym, że jeszcze potrzebujemy hardware i blach.

- Cena najmniejszej wersji (stopa i werbel) to ok. 1370 zł. Wersja z floorem i tomem to ok. 2300, a pełna z dodatkowym tomem to ok. 2750 zł.

Daray na zestawie Tama True Touch:

 

Coś jeszcze?

Tak. Mieliśmy też kilka mniej spektakularnych nowości, które z pewnością nie przynoszą wstydu swoim markom i z czystym sumieniem możemy je polecić polskim perkusistom.

  • Czarcie Kopyto RS - polski produkt najwyższej światowej jakości. Wersja RS, to wizualnie mniej demoniczna odmiana modelu Supreme. Wszystkie właściwości są te same.
  • Evans Snare Tune Up Kit 14" UV1 – wygodny zestaw dla tych, którzy stary werblowy kadłub chcą kompletnie „ubrać”: naciągi, sprężyny, tłumiki, kluczyk, no i ProMarki w prezencie.
  • Ludwig Classic hardware – komplet statywów na płaskich nóżkach od jednego z pionierów perkusji. Klimat vintage w całości.
  • Meinl Polyphonic – trzy, świetne crashe serii Byzance Traditional – 18”, 19”, 20”.
  • Meinl Smack Stack – wygięte talerze efektowe ułożone w „kanapkę” (stack), świetnie wykonane, mocno inspirowane Istanbul Agop Clap Stack.
  • Paiste Flat rides – Paiste wymyśliło, dekady temu, typ blachy „flat”, czyli płaskiej, bez główki. Teraz prezentuje fenomenalne modele w seriach Masters, 602, 2002, Signature Traditional.
  • Yamaha DTX10 Series – firma na nowo rozkręca swój katalog perkusji elektronicznych. Cudowna estetyka i jakość flagowego – na te chwilę - modelu.

Gdzie to wszystko kupić?
Najlepiej w POLSKICH SKLEPACH!

Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.