Festiwal Łomiankowski Groove 2023

Dodano: 02.11.2023
Autor: Artur Baran, Michał Dudek

Festiwal okazał się wydarzeniem spełniającym marzenia lokalnych perkusistów, bez względu na ich wiek, płeć czy poglądy.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Zorganizowane w ramach festiwalu wydarzenia są doskonałym motywatorem, dla jego organizatorów i partnerów, do podejmowania dalszych działań, propagujących ruch amatorski nieodłącznie związany z instrumentami perkusyjnymi.

Łukasz Sarnacki przy bębnach swojej rodzimej marki.

Drums Open Day

W sobotę 28 października, pod nazwą „Drums Open Day”, odbyła się pierwsza w Łomiankach i z pewnością jedyna na Mazowszu, wystawa sztuki perkusyjnej oraz sprzętu elektronicznego, służącego m.in. do nagrywania w domowym zaciszu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Mapex Polska oraz ich endorsera Łukasza Icarnaza Sarneckiego, który wyjaśniał odwiedzającym specyfikę prezentowanych perkusji i jej elementów np. werbli. Handpany wystawione przez Sonus Art oraz sprzęt Polsound również cieszył się powodzeniem uczestników sobotniego „Drums Open Day”.

Czas spędzony w Centrum Kultury w Łomiankach należał zdecydowanie do udanego. Goście mieli możliwość również spróbować swoich umiejętności w warsztatach, które tego dnia odbyły się w naszych salach zajęciowych. Tomasz Torres poprowadził warsztaty z nauki gry na perkusji i gry na handpanach, które wśród muzyków stają się coraz bardziej powszechnym instrumentem.

Djembe - jego cechy szczegółowe, rytmiczność oraz metodyka grania były przedmiotem warsztatów poprowadzonych przez naszego instruktora, Mateusza Kacprzaka. W zajęciach udział wzięły osoby od 6 roku życia wzwyż i mimo dużej rozpiętości wiekowej wszyscy świetnie odnaleźli się w grupie, co miało swój wyraz we wspólnym wystukiwaniu, nie tylko, afrykańskich rytmów.

Drum Master Challenge 2023

Niedzielny dzień, 29 października, był za to zwieńczeniem, ogłoszonego z początkiem września, ogólnopolskiego konkursu perkusyjnego pod nazwą „Drum Master Challenge 2023”. W wielkim finale wystąpiło 18 perkusistów z całej Polski, a godnym podkreślenia jest fakt, że w pierwszym etapie konkursu nadesłano ponad 40 zgłoszeń.

Praca jury.

18 występów w trzech kategoriach wiekowych, 18 różnych stylów gry i wykonań, ponad 4 godziny przesłuchań i wspaniała atmosfera gościła przez cały niedzielny dzień. Prezentacje finałowe, uczestnicy zagrali na dostarczonym przez Mapex Polska zestawie perkusyjnym Mapex Saturn Evoluton. Komisja konkursowa złożona z wybitnych perkusistów: Tomasza Torresa, Bartłomieja „Szopixa” Czerniachowskiego i Gniewomira Tomczyka, tradycyjnie już miała delikatny problem z wyborem „najlepszych z najlepszych”.

Ogłoszenie wyników poprzedził występ, połączony z warsztatami, Gniewomira Tomczyka i Roberta Szczytowicza, czyli projekt muzyczny łączący ludzką kreatywność, sztuczną inteligencję oraz modulację dźwięków w czasie rzeczywistym. Gniewomir zagrał na hybrydowym zestawie perkusyjnym, wykorzystując różne triggery, mikrofony, samplery oraz syntezatory perkusyjne, aby generować różnorodne dźwięki i rytmy. Jednocześnie Robert modulował dźwięki perkusji za pomocą różnych efektów oraz sampli.

Wszyscy z niecierpliwością wyczekali punktu kulminacyjnego finału. Laureaci konkursu otrzymali z rąk Dyrektora Centrum Kultury w Łomiankach, członków komisji konkursowej oraz przedstawiciela Polsound ważące ponad 4 kg statuetki, wykonane specjalnie na niedzielny finał, dyplomy oraz bardzo atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Organizatora i Salony Muzyczne Riff, których gabaryty oraz zawartość przerosła oczekiwania ich odbiorców.

Laureaci pierwszych miejsc.

Laureaci konkursu Drum Master Challenge 2023

Laureatami konkursu perkusyjnego zostali:

w kategorii I:

1) Mateusz Komusiński de Alba
2) Emmanuel Szmist
3) Stanisław Sekuła
wyróżnienie: Piotr Malinowski

w kategorii II:

1) Cezary Diak
2) Fryderyk Knapkiewicz
3) Lena Mączka
wyróżnienie: Dorota Dobras

w kategorii III:

1) Jakub Sołtys
2) Jakub Hausman
3) Tomasz Kinecki
wyróżnienie: Marzena Piszczek

Po uroczystym zakończeniu konkursu, finaliści wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Bartka „Szopixa” Czerniachowskiego oraz Gniewomira Tomczyka. Ich przedmiotem były m.in. metodyka gry na perkusji, style i techniki grania, rytmiczność oraz istota improwizacji, życie w trasie koncertowej perkusisty, współpraca z członkami zespołu i publicznością, ekspresja sceniczna czy praca w studio nagraniowym. Nie zabrakło również konsultacji indywidulanych. „Festiwal Łomiankowski Groove 2023” zakończył koncert zespołu FELIVERS.

Festiwal w 2024 roku?

Mimo, że festiwal został zakończony to organizator informuje, że prace nad kolejną edycją już zostały rozpoczęte.

Organizator festiwalu chciałby podziękować swoim partnerom:

Gminie Łomianki, Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Lesznie.

Podziękowania dla partnerów finału konkursu perkusyjnego „Drum Master Challenge 2023”:

- Mapex Polska
- Salony Muzyczne RIFF
- Polmuz Drums
- Polsound

Największe podziękowania należą się jednak wszystkim uczestnikom konkursu, na każdym jego etapie oraz publiczności, która postanowiła spędzić ostatni październikowy weekend w Centrum Kultury w Łomiankach.

„Festiwal Łomiankowski Groove 2023”, dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przygotował: Artur Baran i Michał Dudek

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.