Bartek Pawlus (Metanoia)

Dodano: 21.06.2010

Rozmawiamy z Bartkiem Pawlusem, perkusistą zespołu Metanoia. Pytamy go o sprzęt perkusyjny, ćwiczenie gry na bębnach oraz muzyczne inspiracje.

Logo
Witaj. Dlaczego akurat perkusja? Nie wolałeś nigdy grać na gitarze albo klawiszach?

Logo
Gdy miałem 7 lat rodzice zapisali mnie do szkoły muzycznej, gdzie przez 3 lata uczyłem się grać na pianinie. Niestety mój ówczesny nauczyciel skutecznie zniechęcił mnie do tego instrumentu. Mój starszy brat grał na bębnach i to on zaszczepił we mnie miłość do tego instrumentu. Obecnie wróciłem do pianina i cały czas staram się równolegle z bębnami pogłębiać wiedzę i umiejętność grania na tym instrumencie.

Logo
Z czego obecnie składa się Twój zestaw perkusyjny?

Logo
Obecnie gram na zestawie MAPEX MERIDIAN Maple shell, który wygrałem na konkursie MAPEX DRUMMER OF TOMORROW 2010 we Frankfurcie. Konfiguracja tego setu to:  22x18, 10x8, 12x10, 14x14, 16x14.

Posiadam 3 werble: TAMA STARCLASSIC - BRASS - 14x5.5, MAPEX SYGN. CEZARY KONRAD - MOSIĄDZ - 14x6,5, TAMA METALWORKS PICOLLO - STEEL - 12x4.

Hardware: TAMA ROAD PRO + IRON COBRA TWIN i HI HAT.

Naciągi: REMO.

Gram pałkami VIC FIRTH model 5B EXTREME lub zwykłe 5B.

Talerze SABIAN: CRASHE: 2 x HHX EXTREME CRASH 16 i 18", 18'' O-ZONE HHX EVOLUTION, HI HAT: AAX STAGE HI HAT 14'' RIDE: SYGN. DAVID GARIBALDI 22'' JAM MASTER.

Logo
A jak wygląda Twój zestaw marzeń?

Logo
Nie ukrywam, że fascynuje mnie SIMON PHILLIPS i jego brzmienie - marzy mi się  kiedyś mieć w swoim secie centralę 24'' - to jeszcze marzenie z dzieciństwa, które chciałbym kiedyś zrealizować. Dla mnie zestaw marzeń to taki, który w pełni dopasuje się do zespołu, jego brzmienia i będzie idealnie współgrać, a jego poszczególne instrumenty będą w pełni wykorzystane.

Logo
Zwyciężyłeś w wielu konkursach, zdobyłeś dużo wyróżnień. Lubisz rywalizować i być ocenianym?

Logo
Tu nie chodzi o żadną rywalizację, muzyka to nie olimpiada. Konkursy są dla mnie możliwością poznania nowych ciekawych ludzi, poszerzaniem horyzontów, to wszystko jest świetną nauką i zabawą! Z każdym takim występem, mogę dostać cenne wskazówki od jury i wtedy wyciągam wnioski, co było źle, nad czym muszę jeszcze popracować. Tylko dzięki temu człowiek może się rozwijać i cały czas stawać się lepszym! Ćwiczenie w domu jest super, i można być naprawdę znakomitym ale wypadałoby wyjść gdzieś do ludzi i się pokazać.

Logo
Zespół Metanoia istniał już 7 lat kiedy do niego dołączyłeś. Jak trafiłeś do grupy?

Logo
W kwietniu 2007 Kuba zadzwonił do mnie z propozycją czy nie poratowałbym Metanoi na dwóch koncertach w Warszawie ...
Kilka prób, koncertów i oswajania się z materiałem przyniosło na tyle dobry efekt, że chłopaki zaakceptowali mnie i zostałem na stałe w zespole.

Logo
Bez pracy nie ma kołaczy. Często ćwiczysz grę na perkusji?

Logo
Staram się ćwiczyć codziennie minimum po 3-4godziny, ale to zależy czy pozwala mi na to czas...

Logo
Wolisz ćwiczyć samemu czy z zespołem?

Logo
Taka i taka forma rozwija i daje dużo zabawy !!! Ćwiczenie samemu pomaga doskonalić technikę, jednak największą muzykalność w graniu na bębnach można zyskać tylko i wyłącznie ćwicząc z żywymi ludźmi - jest to niesamowita frajda !!!

Logo
Jakie jest Twoje ulubione i najbardziej znienawidzone ćwiczenie?

Logo
Nie mam takich, każde ćwiczenie czy to rudiment czy jakiś dany schemat rytmiczny czy groove wymaga tyle samo pracy i trzeba się z nim po prostu zmierzyć by osiągnąć dany cel czy Ci się to podoba czy nie...

Logo
Macie bardzo duże doświadczenie koncertowe. Jakie emocje towarzyszą Ci podczas występów przed publicznością?

Logo
Granie koncertów jest czymś MEGA!!! Uwielbiam grać przed publicznością, ponieważ lubię dzielić się z innymi moimi emocjami, których mam czasem aż nad wyraz dużo. Staram się zawsze stworzyć takie show by ludzie dostali to czego chcą najczęściej przychodząc na koncerty, czyli dobrego widowiska.

Logo
W jaki sposób przygotowujesz się i rozgrzewasz przed koncertem?

Logo
Jeśli jest na tyle czasu to najczęściej rozgrzewam się na padzie. Staram się do każdego koncertu przygotować psychicznie. Nie spinać się, rozluźnić się przede wszystkim "w głowie" bo niejednokrotnie to właśnie ona daje mi największy luz w grze!

Logo
W dzisiejszych czasach młode zespoły zmuszone są do ostrej autopromocji, bez której ciężko trafić do odbiorców. Jak sobie radzicie z tym problemem?

Logo
Wyznajemy prastare staropolskie przysłowie: "Jak Cie wywalą za drzwi wejdź oknem". Rynek muzyczny w Polsce nie wspiera młodych zespołów, więc najlepiej liczyć na samego siebie.

Logo
Na stronie zespołu piszesz, że masz w głowie rytmy z różnych gatunków muzycznych. Jakiej muzyki słuchasz w wolnych chwilach?

Logo
Mój wachlarz muzyczny jest baaardzo szeroki, od akustycznego jazzu przez pop, reggae aż po rock i  naprawdę mocne granie. Nie mam klapek na oczach i nie słucham tylko jednego gatunku muzycznego. Są momenty że lubię posłuchać Stinga, są momenty że włączam sobie MESHUGGAH bo tego potrzebuję w danej chwili.

Logo
Co poradziłbyś młodym perkusistom, którzy mają już umiejętności i chcą się wybić/zaistnieć?

Logo
Życzę Wam wytrwałości, wytrwałości i jeszcze raz wytrwałości! Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!! Keep on drumming!!!

Rozmawiał: Marcin Kamiński

Quiz – Prawda czy fałsz?
1 / 12
Black Sabbath zagrało w Polsce przynajmniej jeden koncert z Billem Wardem za bębnami.
Dalej !