Drumset Academy - Jazz samba

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 04.02.2021

Jazzowe wykonania samby wymagają dużej niezależności i swobody kreowania stylistycznych motywów. Aby osiągnąć ten swobodny napęd w graniu, zacznijmy od zbudowania solidnych podstaw koordynacyjnych.

Stanie się to mocną podstawą do pójścia w stronę bardziej stylistycznego grania, które bez tych podstaw, może okazać się bardzo trudne lub wprost niemożliwe.

Ćwiczenia rozpoczynamy od tempa 120, w którym wszystko nam się precyzyjnie poukłada. Następnie zwiększamy tempo o 10 oczek, aż do granicy swoich możliwości (która wraz z ćwiczeniem będzie nam się przesuwać).

Zacznijmy od opanowania schematu nóg, w którym stopa gra tzw. „heartbeat” a hi-hat gra mocne 2 i 4 w takcie.

Na potrzeby tego artykułu, ćwiczenia oprzemy na dwóch prostych, powtarzalnych motywach talerza, które stylistycznie oczywiście nie wpisują się w klimat rasowej samby, ale są świetnym punktem wyjścia. Pierwszy to proste ćwierćnuty. Doskonały start dla początkujących. Proponuję rozpocząć rozgrywanie ćwiczeń właśnie od tego.

Gdy już udało nam się rozegrać te dwa motywy w różnych tempach, pora na dodanie werbla do talerza i nóg. Może być on grany jako rim click lub jako normalny dźwięk werbla, grany delikatnie, nie w sposób rockowy. Oto sześć motywów werbla, które można połączyć z przykładem B.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.