Kodeks rudymentarny cz.8

Kodeks rudymentarny
Claus Hessler
Dodano: 20.01.2020

Przejdźmy do dalszych działań w kierunku zrozumienia naszej perkusyjnej historii. Tym razem popracujemy nad ponadczasowym klasykiem – The Inward Paradiddle, zwany również jako „mill” w nazewnictwie szwajcarskim i niemieckim.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Przypominam, że nuty nad linią grane są prawą ręką, a te pod linią lewą. Duże nuty są akcentowane, a małe powinny być grane ciszej np. jako duszki.

(wykaz wszystkich rudymentów ukazał się jako plakat w numerze grudniowym Perkusisty oraz na ostatniej stronie numeru lutowego – do nabycia na stronie www.ulubionykiosk.pl). Mniejsza wersja do wglądu poniżej.

The Inward Paradiddle (nr. 8 w kolejności rudymentów)

Wyraz „inward” odnosi się do „dwójki”, która znajduje się wewnątrz struktury czterech nut rudymentu Paradiddle. Pomimo, że nazwa Inward Paradiddle nie jest już tak często używana, wciąż jest to świetny sposób na opisanie jednej z możliwych struktur rudymentu Paradiddle w prosty sposób.

Z technicznego punktu widzenia granie rudymentu Inward Paradiddle, może wydawać się łatwiejsze, w przeciwieństwie do regularnego Single Paradiddle. Poniżej przedstawiam ćwiczenie z mojego DVD „Drumming Kairos”, które pozwoli wam osadzić omawianą frazę w wartościach szesnastkowych. Każda nutka tekstu czytanego została zastąpiona przez Inward Paradiddle. Dzięki temu będziecie w stanie nauczyć się kilku istotnych aspektów tj. rozpoczynanie i kończenie frazy w dowolnej części taktu (w zależności od tekstu czytanego, jaki wybierzesz), granie frazy przez dowolną długość taktu oraz łączenie różnych rytmicznych warstw podczas grania Inward Paradiddle. Wszystko to zmusi was do wykorzystania tego rudymentu w bardziej muzykalny sposób. Sprawdźcie sami!

Wybierz dowolny tekst czytany, pracuj z Inward Paradiddle i odkryj jego muzyczny potencjał. Jeśli chcesz zobaczyć i usłyszeć to ćwiczenie, napisz wiadomość z zapytaniem na mój profil Instagram, a ja w odpowiedzi umieszczę post lub story!

Claus Hessler

Jeśli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, to skontaktuj się z nami przez Facebook lub naszą stronę internetową: www.openmindeddrumming.com

Opracowanie polskie: Bartosz Dudek
Korekta: Justyna Janik, Szymon Fortuna

Zdjęcie: Justyna Janik

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.