Herman Rarebell o „Rock You Like A Hurricane”

Dodano: 08.09.2021
Autor: Kajko

Herman Rarebell zdradza kulisy powstania jednego z bardziej nośnych hymnów Scorpions, który został wydany w 1984 roku na płycie „Love At First Sting”.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Gdzie była nagrywana ta piosenka?

W studio Dietera Dierksa w Kolonii. Był głównym producentem klasycznych albumów, jak Blackout, Animal Magnetism, Love Drive.

Jakie bębny wykorzystałeś do nagrania?

W tamtych czasach grałem na Ludwigu. To była centrala 26”, 14” i 15” tomy, a dalej tomy 18” i 20”. Brzmiało to bardzo głęboko i tłusto. Zawsze byłem wielkim fanem brzmienia Johna Bonhama, więc wiedziałem, że jeżeli chcę to osiągnąć, to muszę mieć wysokie pomieszczenie. Dieter Dierks miał takie jedno. Studio 3 miało wysoki sufit, gdzie wstawiliśmy same bębny. To dlatego mieliśmy zawsze to wielkie brzmienie bębnów. Dla mnie jednym z najlepszych brzmień perkusji jest "Kashmir". Kiedy grałem balladę "Still Loving You" powiedziałem Dieterowi: „Daj mi to brzmienie bębnów, tego chcę. Powinno zostawić innym dużo miejsca do stworzenia pięknych melodii.”

Jak stworzyłeś to charakterystyczne brzmienie werbla w zwrotce?

Dieter Dierks, razem z realizatorem w studio, zrobił efekt odwrócenia na werblu. To dało specjalne brzmienie, które tak naprawdę wyszło znikąd.

Jak dużo podejść robiłeś?

Zawsze mówiłem Dieterowi: „Nagraj mnie trzy razy z rzędu, ponieważ te ujęcia mają w sobie najwięcej energii, najwięcej emocji, reszta to rutyna.” Często mieliśmy to w pierwszych trzech ujęciach, ale Derek zawsze chciał usłyszeć kolejne i kolejne, dlatego ostatecznie skończyłem chyba na 15 podejściach tego dnia, ale ostatecznie wróciliśmy do pierwszego lub drugiego. Zmuszał mnie do gry każdego dnia. Jednego dnia grałem przez 16 godzin, aż w końcu spadłem ze stołka, zasnąłem.

Spodziewałeś się, że piosenka będzie wielkim hitem?

Czułem, że ten utwór może być wielki. Napisałem większość tekstu i chodziło mi coś cały czas po głowie już od momentu, jak Rudolf (Schenker, gitarzysta) zagrał ją dla mnie. Brzmi jak klasyczny hit rockowy już od pierwszych dźwięków.

Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"