Icanraz (Abused Majesty, Devilish Impressions, Zørormr)

Dodano: 08.08.2013
Icanraz czyli Łukasz Sarnacki to młody polski drummer związany z Abused Majesty, Devilish Impressions czy Zorormr.
Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Dobrym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu był niedawno wydany album Zorormr zatytułowany "IHS", na którym Icanraz zarejestrował partie perkusji. Rozmawialiśmy między innymi o jego udziale w Zorormr, o różnych aspektach nagrywania krążka, a także o ogólnych refleksjach nad kondycją polskiego black metalu.

Logo
Cześć Icanraz! Jeszcze przed trzydziestką uczestniczyłeś w wielu projektach i zespołach na polskiej scenie metalowej, m.in. Abused Majesty, Asgaard, Christ Agony, Devilish Impressions czy ostatnio Zorormr. Skąd ta mozaika? Dlaczego dotąd nie zagrzałeś miejsca w jednym zespole?


Logo
Cześć! Powodów jest wiele, ale też nie jest tak, że nie zagrzałem miejsca w żadnym zespole na dłużej. Chociażby z Abused Majesty byłem związany przez ponad dwanaście lat, a w Devilish Impressions gram już siedem lat. Nie od dziś wiadomo, że granie w zespole to nie tylko wspólne muzykowanie. Trzeba umieć ze sobą funkcjonować na trasach, znosić różnego rodzaju konflikty i fanaberie innych członków zespołu. Nie łatwo jest znaleźć ludzi, którzy w 100% by do siebie pasowali. Póki co najbliżej ideału uplasował się w moim życiu Devilish Impressions. Natomiast Zorormr to projekt mojego przyjaciela Molocha, który zaprosił mnie do współpracy przy płycie "IHS". To w 100% jego zespół i jego wizja. Ja jestem muzykiem sesyjnym Zorormr.


Logo
Nagrałeś bębny na wspominany przez ciebie "IHS". Jak z perspektywy czasu oceniasz ten materiał?


Logo
Z perspektywy fana wydaje mi się, że to ciekawy, wściekły i dość zróżnicowany kawałek black metalu. Natomiast nie jestem do końca zadowolony i przekonany z perspektywy muzyka uczestniczącego w sesji nagraniowej tego albumu. Budżet przewidziany na nagranie moich partii nie był zbyt wysoki, przez co wszystkie numery nagrałem w jeden dzień. Możesz sobie wyobrazić ten pośpiech i stres. Poza tym co chwila coś nie działało tak jak należy, przez co traciliśmy godziny na problemy techniczne związane z komputerem, mikrofonami, kablami, oprogramowaniem… Jeżeli miałbym wskazać jedną najbardziej stresującą i najcięższą sesję nagraniową w swoim życiu to bez wahania byłaby to właśnie sesja beczek na "IHS".


Logo
Moim zdaniem "IHS" to rzecz bluźniercza, gładko wpisująca się w konwencję współczesnego black metalu. W kontrze do społeczeństwa przywiązanego do chrześcijańskich wartości, nie sądzisz?


Logo
Takie było założenie. O to przecież chodzi w black metalu.


Logo
Odniosłem wrażenie, że Moloch pozostawił ci szerokie pole do popisu. Drugi krążek Zorormr wręcz tętni rozlicznymi partiami perkusji!


Logo
Miło, że to dostrzegasz. Wydaje mi się, że nasza współpraca polega w dużej mierze na sporej dozie zaufania. Od samego początku wiedziałem jaką wizję tego materiału ma Moloch i starałem się ją możliwie jak najlepiej wypełnić. Wiedziałem też, że zostałem zaproszony do tego projektu nie bez powodu, i że Moloch oczekuje ode mnie czegoś więcej niż tylko zwykłego odegrania jego pomysłów.


Logo
Ukoronowanie w materii perkusyjnej odnalazłem w utworze pt. "The Ninth Circle". To świetny numer. Co możesz o nim powiedzieć?


Logo
To samo co ty. To mój ulubiony fragment tej płyty.


Logo
A który, poza wymienionym utworem, z tracklisty "IHS" jest ci najbliższy?


Logo
Lubię "Morning Star Rising", bo ma fajny surowy klimat. "The Sacrifice" za wściekły, jadowity wręcz całokształt, "At The Heart Of Darkness" za posępną, wisielczą atmosferę. W "Harrowing Of Hell" uwielbiam środkowy fragment i wielowymiarowość tego utworu. Tak jak wspomniałem wcześniej, dzieje się dużo na tej płycie.


Logo
A gdybyś miał odnieść się do debiutu Zorormr. Wówczas Moloch nagrywał perkusję z komputera. Co myślisz o "Kval"?


Logo
Na pewno "Kval" ukazuje potencjał, który rozwinął się na "IHS". Faktem jest, że muzyka na debiucie jest nieco archaiczna, ale ciekawe rozwiązania zastosowane przy użyciu instrumentów klawiszowych i sampli sprawiają, że całość wychodzi obronną ręką. Dodam tylko, że "IHS" też wypada nieco archaicznie w porównaniu z tym, co znajdzie się na nowym albumie.


Logo
Moloch to dosyć tajemnicza postać w polskim metalu. Gdzie się poznaliście? W jaki sposób ustaliliście plan nagrania albumu?


Logo
Nasza znajomość sięga połowy poprzedniej dekady. Poznaliśmy się współpracując przy różnych sprawach związanych z Abused Majesty i Hermh, czyli zespołów których wówczas byłem członkiem. Później poznaliśmy się osobiście, gdy byłem w Opolu przy okazji prób Devilish Impressions. Cały plan nagrania "IHS" ustaliliśmy telefonicznie i przez Internet dzieląc się pomysłami i spostrzeżeniami.


Logo
Jak wyglądała wasza współpraca w ramach procesu nagrywania "IHS"?


Logo
Zaczęło się od tego, że nagrałem bębny w Studiu Studnia w Białymstoku. Potem przekazałem swoje ścieżki w ręce Molocha. Dalsza część procesu nagrywania spoczęła w jego rękach.


Logo
Wspomniałeś o kolejnej płycie Zorormr


Logo
W chwili obecnej pracujemy nad następcą "IHS". Sesja nagraniowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Tym razem przewidziany jest większy budżet, więc komfort pracy z pewnością także będzie zupełnie inny.


Logo
Jak oceniłbyś popularność black metalu nad Wisłą?


Logo
Wydaje mi się, że black metal w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od długiego już czasu. Poza tym warto podkreślić jego zróżnicowanie na polskiej scenie, bo z jednej strony mamy zespoły typu Vesania, Crionics czy Devilish Impressions, z drugiej natomiast chociażby Zorormr, Infernal War czy Black Altar. Black metal w Polsce od lat prezentuje wysoki i co ważne równy poziom. Oby tak dalej.


Logo
Na czym Twoim zdaniem polega, bądź co bądź, niszowość tego gatunku w Polsce i na świecie?


Logo
To zależy jak na to spojrzeć. Z jednej strony faktem jest, że black metal ma w Polsce wierną, oddaną rzeszę fanów, przez co jego popularność nie słabnie. Patrząc na to z drugiej strony warto zadać sobie pytanie, czy black metal potrzebuje w Polsce większego rozgłosu? Po co? Trafia do konkretnie określonego, głównie świadomego, grona odbiorców i w tym tkwi jego siła.


Logo
Sięgnijmy w przeszłość… Który spośród licznych nagrywanych przez ciebie albumów jest ci najbliższy? Coś z repertuaru Abused Majesty? A może znakomita "Simulacra" Devilish Impressions z ubiegłego roku?


Logo
Najbliższy to Abused Majesty "Serpenthrone", ponieważ jest to płyta, w której komponowanie miałem największy wkład spośród dotychczas nagranych przeze mnie albumów. Ulubiony - Devilish Impressions “Diabolicanos" na równi z “Black Sun Rising" Naumachia. Do tych płyt wracam bardzo często raczej z perspektywy fana niż muzyka nagrywającego je. To nie jest wcale takie proste. Ciężko jest być obiektywnym względem tego co się samemu nagrało. Te albumy mają taką moc, że chce się do nich wracać. Po prostu kopią aż miło. Przełomowy - debiut Via Mistica, ponieważ pozwolił mi zaistnieć na scenie. Byłem wtedy niespełna osiemnastoletnim szczylem, a miałem za sobą już profesjonalną sesję nagraniową w Studiu Hertz i oficjalnie wydaną płytę. Dla mnie to było coś naprawdę wielkiego. Najważniejszy - Devilish Impressions "Simulacra", czyli płyta, która ukoronowała nasz powrót na scenę i rozpoczęła nowy rozdział w historii Devilish Impressions. Album, w który włożyłem całe swoje serce. No i warto podkreślić, że póki co jest to najbardziej świadomy i dojrzały rytmicznie album jaki nagrałem.


Logo
Plany Icanraza na 2014 rok?


Logo
W tej chwili skupiam się na 2013 r., bo przede mną jeszcze trzy sesje nagraniowe w tym roku. Na pierwszy ogień idzie mój hard rockowy zespół Pigface Beauty, z którym nagrywam debiutancki album, potem sesja nagraniowa nowej płyty Zorormr, a następnie EPka Devilish Impressions. Mam co robić, więc za plany na 2014 zabiorę się po tym jak zrealizuję wszystkie plany na 2013.


Logo
Na koniec chciałbym zapytać o sprawy techniczne. Jakiego sprzętu używasz?


Logo
Bębny oraz stopy Mapex, blachy Zildjian, pałki Artbeat, słuchawki Extreme Isolation Headphones - tych firm jestem endorserem. Poza tym używam także naciągów Evans, triggerów Roland oraz modułu Alesis.


Logo
Życzę zatem powodzenia! Dzięki za Twój czas!


Logo
Dzięki wielkie za wywiad i wsparcie. Pozdrawiam!


Konrad Sebastian Morawski

Quiz – Co wiesz o Gretsch?
1 / 16
Gretsch, firma amerykańska, ale jej korzenie to emigracja…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.