Analiza stylu: Mike Bordin (Faith No More)

Analiza stylu
Dodano: 30.03.2010

Mike Bordin to niezwykle charyzmatyczny i rozpoznawalny perkusista, znany głównie ze współpracy z zespołem Faith No More. Jak gra na bębnach? Przeanalizuj z nami jego styl.

Faith No More, jak chyba żaden zespół przed nimi, osiągnął oryginalne brzmienie, łącząc skutecznie w prawdziwą wybuchową mieszankę tak różne muzyczne światy. Cechą charakterystyczną dla muzyki Faith No More jest otwartość na różne gatunki i próba stworzenia z odmiennych temperamentów muzyków nowej jakości w swej twórczości. Wśród muzycznych inspiracji dostrzec można elementy heavy metalu, rocka - od progresji do bardziej melodyjnej, wręcz "romantyczno-popowej" jego odsłony. Rap, fusion, muzyka ludowa oraz duża dawka elektronicznych brzmień to w wielkim uproszczeniu elementy składowe twórczości omawianej grupy. Trzon zespołu od początku grupy (1981) tworzyli (początkowo pod szyldem Faith No Man): Mike Bordin - perkusja oraz Billy Gould - bas. Po licznych perturbacjach personalnych i przewinięciu się rzeszy muzyków przez zespół, wreszcie w roku 1985, w składzie z gitarzystą Jimem Martinem, klawiszowcem Roddy Bottumem i Chuckiem Mosleyem na wokalu, grupa nagrała pierwszy album, uwieńczony europejskim sukcesem "We Care a Lot", a trzy lata później kolejny "Introduce Yourself". Przełom w popularności grupy na międzykontynentalną skalę nadszedł wraz z pojawieniem się w zespole nowego wokalisty Mike?a Pattona i utworu "Epic", pochodzącego z albumu "The Real Thing" (1989). Współpraca z Pattonem prowadzi do wydania kolejnych albumów studyjnych: "Angel Dust"  (1992), "King for a Day... Fool for a Lifetime" (1995) oraz "Album of the Year" (1997). Rok po wydaniu ostatniej płyty, pomimo licznych sukcesów członkowie Faith No More zdecydowali o zaprzestaniu działalności. Ku uciesze fanów po jedenastu latach przerwy grupa w składzie: Patton, Bordin, Gould, Bottum, Hudson postanowiła jednak ponownie złączyć szeregi. Trasa po reaktywacji formacji z Kalifornii, m.in. polski koncert, utwierdziła w przekonaniu nie tylko jej zagorzałych wielbicieli o tym, iż Faith No More to muzyczny światowy top, i wręcz grupa o statusie legendy. Osobą, która od początku napędzała machinę Faith No More, jest perkusista Mike Bordin, współzałożyciel, a także współkompozytor wielu utworów. Rozpoznawany jest nie tylko z powodu charakterystycznych, długich do pasa dreadów, ale przede wszystkim ze swojej widowiskowej i żywiołowej gry na zestawie perkusyjnym.
Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.