Drumset Academy - Vamp Solo

Drumset Academy
Dodano: 16.10.2017

Jednym z ciekawszych sposobów grania solówek na perkusji jest oparcie ich na powtarzalnym motywie, granym unisono przez pozostałe instrumenty.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Taki powtarzany w kółko riff to vamp. Stanowi on dla perkusisty doskonałe oparcie rytmiczne oraz inspiruje do tworzenia nowych motywów, dodaje skrzydeł. Solówka grana z wykorzystaniem vampa może być całkowicie improwizowana lub może zawierać wcześniej przygotowane zagrywki. Pokażę wam, jak przygotowywać takie solo. Do tego celu wykorzystamy vampa "Drum Solo Riff #1", który znajduje się na kanale YouTube "Live Backing Tracks for Drummers" (znajdziecie tam więcej podkładów do pogrania). Zapoznajmy się z rytmiką vampa. Jest to czterotaktowy motyw, który rytmicznie przedstawia się następująco:Budowanie czterotaktowego motywu solowego na perkusji rozpoczynamy od zagrania ósemek naprzemiennych na werblu. Akcentujemy dźwięki gitar.Zastosujemy teraz taką kolejność rąk, aby akcenty grane były prawą ręką. Żeby to uzyskać, zagrałem dwa dźwięki lewą ręką po pierwszym akcencie. W ostatnim takcie mamy pięć nut akcentowanych z rzędu, gramy je więc naprzemiennie. Wygodniej jest grać je od prawej ręki, dlatego przed nimi zagrałem dwie szesnastki. Dzięki temu mogę akcenty rozpocząć prawą ręką.Zagrajmy teraz akcenty prawą ręką na talerzu. Pamiętajmy, aby na werblu grać cicho.Powyższy przykład może być podstawą do improwizacji na zestawie z wykorzystaniem tomów i talerzy. Trzeba go najpierw bardzo solidnie wgrać i dopiero potem można aranżować go na całym zestawie. Na koniec moja wersja czterotaktowego fragmentu solówki, opartego na poprzednim motywie. Dokładniej jest on krok po kroku omówiony w filmiku.Warto poszukać swojego sposobu na budowanie solówki. Nie bójcie się wymyślać swoje własne motywy. Improwizujcie, wymyślając "na gorąco" w trakcie grania z vampem, a także przygotowujcie przemyślane, rozpisane wcześniej patterny.


Piotr Czyja

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Lekcja ukazała się w numerze czerwiec 2017

Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"