Wybieramy zestawy kompaktowe

Dodano: 28.05.2021
Autor: Magazyn Perkusista

Określane też mianem klubowych, ulicznych lub podróżnych, a także po angielsku „jungle”, ostatnimi laty stały się niezwykle popularne, na co składa się kilka czynników. Które wybrać? Prezentujemy, naszym zdaniem, najciekawsze serie.

Zestawy kompaktowe - ogólnie przyjęta nazwa zestawów perkusyjnych o proporcjonalnie mniejszych rozmiarach, głównie na podstawie bębna basowego jako bazy wyjściowej do konstrukcji całości. Takie instrumenty spełniają wiele zadań, m.in. treningowe, edukacyjne, zastępcze, czy też w pełni zawodowe w zależności od typu i okoliczności tworzonej muzyki. Użytkowanie kompaktów ma oddawać, jak najbliżej, możliwości typowych zestawów perkusyjnych, ale ze względu na mniejsze rozmiary są wygodniejsze w transporcie oraz w ograniczonych powierzchniowo miejscach. Do grupy bębnów kompaktowych niektórzy zaliczają też bębny „koktajlowe”, czyli z pionowym bębnem basowym. Nie jest to do końca dobra klasyfikacja z racji znacznie mniejszych właściwości tych instrumentów, przez co wymóg kompaktowości, czyli małego, ale w pełni sprawnego zestawu perkusyjnego nie jest do końca spełniony.

Dwa podstawowe rodzaje zestawów kompaktowych

Producenci, tworząc dedykowane serie zestawów kompaktowych obierają jeden z dwóch kierunków. Z jednej strony mamy proporcjonalnie pomniejszony zestaw, z drugiej bębny o bardzo płytkich parametrach. Pierwsza opcja na pewno wygląda atrakcyjniej i klasyczniej, co dla wielu perkusistów jest ważnym czynnikiem wyboru. Zestawy z płytszymi bębnami – dotyczy to szczególnie centralek – są znacznie mobilniejsze i wygodniejsze w transporcie, poza tym zajmują jeszcze mniej miejsca. Jak przekłada się to na brzmienie? Płytka centrala wcale nie musi być pozbawiona dołu, po prostu jej cios jest bardziej skupiony i skoncentrowany. Sprawdzane przez nas bębny Yamaha Stage Custom Hip oraz Dixon Little Roomer są tego dobrym przykładem. Pamiętajmy o tym, że firmy wykorzystują różne typy drewna do budowy bębnów, co ma rzecz jasna wpływ na brzmienie, ale nie jest to już aż tak bardzo kontrastowe, jak w dużych bębnach.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.