Meinl Festiwal 23 od podszewki

Dodano: 07.05.2023
Autor: Maciej Nowak

Rozmawiamy z Norbertem Saemannem, dyrektorem artystycznym Meinl Drum Festival. Impreza wraca po pandemicznej przerwie i odbędzie się 8 lipca w siedzibie firmy Meinl – Gutenstetten.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Znamy już kompletny skład Meinl Drum Festival 2023. Czy spełnia oczekiwania fanów perkusji? Z pewnością jest bardzo urozmaicony, obejmując nie tylko różnorodność stylistyczną, ale też różnorodność aktywności poszczególnych muzyków. Mamy więc nie tylko perkusistów scenicznych, studyjnych, ale też typowych nauczycieli oraz bębniarzy internetowych.

Nad wszystkim czuwa Norbert Sämann, znany z niezwykłej rzetelności i dbałości o szczegóły. Jego decyzje to mieszanka doświadczenia i obserwacji współczesnych trendów. W efekcie niejednokrotnie mieliśmy okazję poznać bliżej nowych bębniarzy, których nazwiska były w dużej mierze anonimowe dla polskich fanów bębnienia. Jak będzie w tym roku? Norbert jak zawsze mówi o tym bardzo konkretnie i bez zbędnego czarowania w „amerykańskim” stylu.

 

Witaj Norbert, cieszymy się, że festiwal wraca do kalendarza. Jakie były kulisy tej decyzji?

Ostatni festiwal perkusyjny zorganizowaliśmy w 2017 roku, a kolejny planowaliśmy w 2020. Niestety, z wiadomych przyczyn, musieliśmy go przełożyć na ten rok. Otrzymaliśmy jednak ogromną liczbę próśb od perkusistów z całego świata, którzy nie mogli się doczekać powrotu festiwalu. Było dla nas jasne, że społeczność perkusistów jest spragniona kolejnego wydarzenia, więc podjęliśmy łatwą decyzję o przywróceniu festiwalu w tym roku. Cieszymy się, że mamy okazję zrobić to dla społeczności perkusistów i mamy szczerą nadzieję, że tegoroczna impreza okaże się ogromnym sukcesem.

Meinl troszkę nas rozkaprysił w ostatnich latach. Tym razem, w tak szerokim gronie artystów, zabraknie polskich akcentów.

Narodowość perkusisty nie ma dla nas znaczenia przy ustalaniu składu.

Zatem, jak wygląda dobór artystów festiwalu?

Zawsze bacznie obserwujemy scenę perkusyjną, a dzięki mediom społecznościowym łatwiej niż kiedykolwiek można dostrzec wielkie talenty. Dodatkowo, wspólnie z naszymi artystami nagrywamy wiele własnych filmów i zwracamy szczególną uwagę na otrzymywane przez nich komentarze oraz zaangażowanie. Wybierając artystów, bierzemy pod uwagę szereg czynników, w tym: czystą umiejętność gry na perkusji (która może być dość subiektywna), kreatywność i różnorodność stylistyczną. Czasami nawet podejmujemy ryzyko, prezentując kogoś, kto może nie jest tak znany lub popularny, ale ufamy, że występ zwali wszystkich z nóg. Nasi sympatycy wiedzą, że mogą nam zaufać, jeśli chodzi o wybór zróżnicowanego i ekscytującego składu, nawet jeśli nie znają wszystkich wykonawców.

A wspomniane social media? Jak dużą rolę odgrywają w wyborze?

Media społecznościowe miały znaczący wpływ na sposób, w jaki pozostajemy w kontakcie ze społecznością bębniarzy. Jesteśmy w stanie uważnie śledzić najnowsze osiągnięcia i pojawiające się talenty, co pomaga nam być na bieżąco i angażować się w kontakt z naszymi odbiorcami. Jeśli chodzi o wybór perkusistów do festiwalu, nie kładziemy zbyt dużego nacisku na to, ilu mają obserwujących. Chociaż posiadanie dużej liczby obserwujących może być wskaźnikiem popularności, nie jest to jedyny czynnik, który bierzemy pod uwagę. Ostatecznie - tak jak wspomniałem - bardziej interesują nas umiejętności, kreatywność i niepowtarzalny styl perkusisty.

Jak będzie się prezentować konwencja festiwalu?

Festiwal rozpocznie się o 9 rano, kiedy drzwi zostaną otwarte dla publiczności, a pierwszy występ rozpocznie się o 11:15. W ciągu dnia odbędzie się dziewięć kolejnych koncertów, z przerwami między nimi. Na koniec dnia, jak zwykle, odbędzie się sesja autografów z udziałem wszystkich obecnych artystów. Oprócz występów oferujemy również wycieczki z przewodnikiem po naszej fabryce talerzy, a nasz showroom będzie w pełni zaopatrzony we wszystkie najnowsze talerze, instrumenty perkusyjne i pałki dostępne do testowania, ale nie do sprzedaży bezpośredniej. Dla tych, którzy chcą bardziej praktycznych doświadczeń, mamy również strefę perkusyjną, w której można uczestniczyć w „kręgach perkusyjnych”.

Ponadto z przyjemnością informuję, że wielu naszych wspierających artystów weźmie udział w festiwalu, nawet jeśli nie wystąpią na scenie. Będą tam spędzać czas i cieszyć się wydarzeniem, w tym na przykład El Estepario z Hiszpanii. Nie możemy się doczekać, aż wszyscy się tam zobaczymy!

Festiwal to silny, ale też kosztowny ruch marketingowy Meinl. Czy przez to wsparcie Meinl w występy artystów na innych wydarzeniach będzie nieco mniejsze?

Nie.

Pomijając zakontraktowanie artystów, co jest najtrudniejsze w organizacji takiego wydarzenia?

Nie określiłbym tego jako trudne, ale z pewnością jest to wielkie wyzwanie. Dla mnie największym wyzwaniem jest zapewnienie płynnej współpracy wszystkich poszczególnych obszarów festiwalu.

Co to znaczy?

Przez „poszczególne obszary” rozumiem logistykę sceniczną, logistykę artystów, catering, transport, organizację podróży, koordynację gości, koordynację zwiedzających, wycieczki po fabrykach, transport wahadłowy i tak dalej. Chodzi o upewnienie się, że wszystkie te małe szczegóły łączą się, tworząc spójne i przyjemne doświadczenie dla wszystkich. Kiedy organizujesz festiwal tej wielkości, musisz wziąć pod uwagę tysiące drobnych szczegółów, a utrzymanie ich wszystkich w zasięgu wzroku w tym samym czasie odróżnia dobry festiwal od wspaniałego. Ostatecznie chodzi o wspólną pracę, jako zespół i upewnienie się, że każdy aspekt festiwalu jest realizowany w najlepszy możliwy sposób.

Czy jest jakiś artysta, który jest twoim niespełnionym gościem festiwalu?

Szczerze mówiąc, nie bardzo. Jednak są chwile, kiedy myślę o tym, że chciałbym, aby założyciel naszej firmy, Roland Meinl, który zmarł w 2007 roku, mógł obejrzeć takie wydarzenie i poczuć rozwój, jaki marka Meinl przeżywa przez lata. Myślę, że byłby bardzo dumny, gdyby to zobaczył.

Z pewnością. Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia!

 

Rozmawiał: Maciej Nowak

Zdjęcia: Meinl

 

Bilety na festiwal można dostać TUTAJ

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.