Drumset Academy - Powakacyjna rozgrzewka

Drumset Academy
Dodano: 04.12.2017

Tym razem proponuję kilka ćwiczeń, które sprawdzą się doskonale jako rozgrzewka dla rąk.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Są to ćwiczenia dla wszystkich, bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy też bardzo sprawnym perkusistą. W tabelce znajdziecie sugerowane tempa, adekwatne do poziomu zaawansowania.

Ćwiczymy na padzie lub werblu, koniecznie z metronomem. Proponuję 14-dniowy cykl rozgrzewkowy, w którym każdego dnia gramy każde ćwiczenie przez dwie minuty bez przerwy, rozpoczynając najpierw od prawej, a potem od lewej ręki. Daje nam to 16 ćwiczeń, których przegranie zajmie nam około 35 min. Warto poświęcić nieco ponad pół godziny przez dwa tygodnie, aby poczuć wyraźną różnicę w swobodzie grania.

Rozmawiając z wybitnymi perkusistami, na pytanie, co ćwiczyć, wszyscy odpowiadają magicznym zaklęciem: "Singles, Doubles, Paradiddles, Flams", czyli "jedynki, dwójki, paradiddle, flamy". Trzymajmy się zaleceń najlepszych.

"SINGLES"


W pierwszym ćwiczeniu mamy akcenty Moeller’a w triolach granych jedną ręką, które utrzymujemy w drugiej części taktu, dokładając drugą rękę i otrzymujemy single stroke roll. Pamiętaj o tym, aby być tak samo rozluźnionym w drugiej części taktu jak na początku.Drugie ćwiczenie gramy podobnie, tylko szesnastkami. Jest bardziej ciasno, ponieważ w drugiej części taktu mamy już trzydziestodwójki, a więc proponuję mniejsze tempo. Znajdź balans pomiędzy tempem a swobodą grania."DOUBLES"


Teraz pora na dwójki. Pół taktu gramy naprzemiennie, następnie zdwajamy uderzenia i uzyskujemy double stroke roll. Zwróć uwagę, aby zdwojone uderzenia były grane z odbicia pałki, bez spinania nadgarstków.W czwartym ćwiczeniu zdwoimy triole, uzyskując sześć podwójnych uderzeń na jednego clicka. Pamiętaj o tym, żeby równie swobodnie poruszać się w podziałach parzystych (ćw. 3), jak i w trójkowych."PARADIDDLES"


Połączymy ze sobą Single Paradiddle i Double Paradiddle. Uwaga na zmianę "podziałki" z szesnastek na sekstole. Trzeba zmieścić sześć nutek w miejsce czterech.Następnym ćwiczeniem jest połączenie Single Paradiddle i Paradiddle-Diddle. Drobna zmiana kolejności rąk nie powinna zachwiać naszym groovem."FLAMS"


Gramy najpierw po dwa uderzenia z jednej ręki z dodatkiem flamu, następnie mieścimy trzy uderzenia w tym samym czasie. Zwróć uwagę na jakość i dokładność dźwięku, szczególnie w partii lewej ręki.Grając naprzemiennie szesnastki, dodajemy flamy na clicku. Zagęszczamy drugą część taktu, wykonując sekstole z flamem. Pamiętaj o czytelności flamów. Nie powinny się one zacierać czy też gubić w trakcie gęstszego grania.I to już koniec rozgrzewki. Najważniejsze jest to, aby konsekwentnie wytrzymać regularne ćwiczenia przez dwa tygodnie codziennie. Uczy to nas też rutyny codziennych ćwiczeń. Warto poczekać na efekty.
Piotr Czyja

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Lekcja ukazała się w numerze wrzesień 2017

Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"