DW Jazz Series Cherry i Mahogany

Dodano: 28.02.2017
Rodzaj sprzętu: Bębny
Dostarczył: DW DRUMS

"Kolejne bębny DW?" - już słyszymy to pytanie przepełnione pretensją.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Ano kolejne, bo jak się ma co pokazywać to się robi to często i z wielką przyjemnością. A czy nam daje to przyjemność? Poprzednie zestawy z pewnością. Ciekawe jednak, czy Jazz DW w dwóch odsłonach też takie będą…

Zestawy DW Collectors uznaje się za flagowe bębny słynnej amerykańskiej marki. Duże możliwości dopasowania budowy bębnów do własnych potrzeb, wykończenia w szerokim zakresie, praktycznie nie ma się do czego przyczepić, jeżeli dysponujemy odpowiednią wiedzą i sowitym portfelem. DW ma jeszcze inne modele z najwyższej półki, robione w Oxnard, które jakością nie odstają od Collectorsów. DW Jazz to zestawy, które zdefiniowane są do… muzyki jazzowej (a to ci zaskoczenie) i decyduje o tym jeden podstawowy element, ale po kolei.

JAZZ SERIES - OGÓLNIE


Mamy do dyspozycji dwa zestawy. Jeden wykonany jest z wiśni (cherry), drugi wykonany jest z mahoniu (mahogany). Lista dostępnych rozmiarów jest nieco mniejsza niż w Collectors, ale i tak wciąż większa od tego, czym dysponują niektóre firmy! W tej kwestii sprawę uznajemy za zamkniętą - każdy, nawet wymagający, znajdzie coś dla siebie. W kwestii doboru hardware bębnów mamy wszystko, co najlepsze w firmie. Śrubki, mocowanie, obręcze (łącznie ze skórzanymi obręczami do bębna taktowego), montaż tomów na centrali (lub nie), nóżki floorów, łącznie z całą paletą kolorów hardware od czarnego niklu po złoto. Wiemy, że niektórzy mogą czytać naszą prezentację bębnów DW po raz pierwszy, ale i tak odsyłamy do strony dwdrums.com, gdzie można dokładnie przyjrzeć się opcjom wykończenia bębnów.

DW Jazz Cherry

 

JAZZ SERIES - PREZENCJA


Nasze zestawy to bębny z obręczami True Hoops, mocowaniem tomów STM (to akurat jest oczywiste), całość w wykończeniu chromowanym. Śruby True Pitch 50 (czyli bardzo gęste zwoje), naciągi Remo z USA. Nie mamy tu żadnych stylizowanych mocowań tomów, zatem musimy wykorzystać klasyczny tom holder na statywie. Maszynka werbla w wersji MAG. Obręcz bębna basowego w kolorze bębna, nie mamy też pod niego żadnych podpórek z racji rozmiaru 22". Generalnie są to niemal standardowo wykonane bębny, gdzie nie ma jakichś udziwnień i ekstrawaganckich zachcianek. Niemniej jednak, jeżeli byśmy sobie jakieś zażyczyli to dystrybutor przyjmie z chęcią takie zamówienie.

DW Jazz Mahogany

 

KORPUSY


Można więc teraz zapytać, co takiego odróżnia Jazz Series od Collectorsa? Oczywiście budowa korpusów. Mamy zestaw mahoniowy i wiśniowy, ale DW oferuje jeszcze wersje klonową. Układ dla wszystkich trzech rodzajów jest taki: 2 warstwy wiśni (klonu lub mahoniu) - słojami poziomo i pionowo, 3 warstwy drzewa gumowego - pionowo, poziomo, pionowo i znowu dwie warstwy wiśni (klonu lub mahoniu) - słojami poziomo i pionowo. Do tego nie ma w ofercie opcji ringów wzmacniających.

W AKCJI


Wszystko to, co robi John Good ze swoimi DW ma mieć przede wszystkim najwyższą jakość brzmieniową. Niech nie zmylą nikogo wszystkie marketingowe chwyty, w których DW również osiągnęło perfekcję! Oj, tak, oni potrafią byle śrubkę nazwać jak jakiś skomplikowany mechanizm i zrobić o niej film. Mimo wszystko ogólna zasada się nie zmieniła. Znając od wielu lat Johna Good ręczymy głową, że prędzej John zamknąłby fabrykę niż wypuścił na rynek coś, co nie jest zgodne z przyjętym na początku założeniem. Tu założeniem było stworzyć bębny przeznaczone do Jazzu.

Oba zestawy różnią się brzmieniowo od siebie dość mocno, ponieważ wykorzystane drewno jest bardzo różne od siebie. Cherry (wiśnia) brzmi bardzo ostro, mimo otwartego charakteru są to zadziorne, jasne bębny, które bardzo przypominają nam zestaw testowany w zeszłym miesiącu DW Collectors Cherry. Mocna centrala, przeszywające brzmienie, ale też duża uniwersalność. Mahogany (mahoń) to bębny ciemniejsze, cieplejsze, mniej agresywne, bardzo spójne i miękkie, tutaj czujemy znacznie bardziej klimat jazz. Oba zestawy są otwarte i mają ten lekki przydźwięk, jaki poszukuje wielu jazzowych muzyków. Zakres dynamiczny jest bardzo szeroki.

REASUMUJĄC


Dwa dość różne zestawy przeznaczone odgórnie do muzyki jazzowej, jednak można dokonać tu takiego prostego podziału. Mahoniowy bęben sprawdzi się u bardziej ortodoksyjnych muzyków, podczas, gdy wiśnia przyda się perkusistom, którzy czasami robią jakiś wyskok stylistyczny w formy wymagające większego punktu i mocniej postawionego uderzenia. Tak czy inaczej oba zestawy to najwyższa możliwa półka jakościowa, niestety, cena nie rozpieszcza, ale z drugiej strony są to instrumenty dla dojrzałych muzyków, a nie przypadkowych grajków.

Dostarczył: Gewa Polska (pl.gewamusic.com)

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.