Zapis nutowy - powtórzenie wiadomości

Dodano: 25.03.2019
Autor: Piotr Czyja

„To na perkusję są nuty??!!” oraz „gram ze słuchu, nuty to dla mnie czarna magia”. Niestety, często słyszę tego typu zdania. Uważam, że każdy muzyk powinien potrafić czytać i pisać... nuty.

Wyobraźmy sobie sytuację, że nie potrafisz czytać i pisać. No właśnie! Słabo, no nie? Nieznajomość zapisu nutowego to analfabetyzm wtórny, który bardzo ogranicza, nie pozwala w pełni zrozumieć muzyki, a przede wszystkim ogranicza odkrywanie nowych możliwości instrumentu. Zachęcam, bez względu na wiek i staż grania, do nauczenia się korzystania z zapisu. Nie jest to bardzo skomplikowane.

Kolejnym ważnym argumentem, który powinien skłonić każdego do nauki „czytania i pisania” jest możliwość szybkiego przygotowania się do koncertu lub nagrań studyjnych. Są czasem sytuacje awaryjne, które mogą być dla nas okazją. Aby nauczyć się dwugodzinnego materiału koncertowego na pamięć, potrzebujesz kilku lub kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dni. Rozpisując sobie formę utworu oraz jego kluczowe elementy, takie, jak główne rytmy, akcenty, zatrzymania i zmiany dynamiczne, jesteś gotowy do zagrania koncertu po 2 godzinach.

Zakres niezbędnej wiedzy podzieliłem na dwie części. W części pierwszej znajdują się podstawowe pojęcia związane z notacją. Wytłumaczone są też wartości nut i pauz oraz to, jak tę wiedzę stosować w praktyce. W części drugiej opisałem sposoby zapisu zestawu perkusyjnego ze szczególnym naciskiem na reguły standaryzacji, czyli czytelnego ujednolicenia zapisu.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"