Zapis nutowy - powtórzenie wiadomości
„To na perkusję są nuty??!!” oraz „gram ze słuchu, nuty to dla mnie czarna magia”. Niestety, często słyszę tego typu zdania. Uważam, że każdy muzyk powinien potrafić czytać i pisać... nuty.
Wyobraźmy sobie sytuację, że nie potrafisz czytać i pisać. No właśnie! Słabo, no nie? Nieznajomość zapisu nutowego to analfabetyzm wtórny, który bardzo ogranicza, nie pozwala w pełni zrozumieć muzyki, a przede wszystkim ogranicza odkrywanie nowych możliwości instrumentu. Zachęcam, bez względu na wiek i staż grania, do nauczenia się korzystania z zapisu. Nie jest to bardzo skomplikowane.
Kolejnym ważnym argumentem, który powinien skłonić każdego do nauki „czytania i pisania” jest możliwość szybkiego przygotowania się do koncertu lub nagrań studyjnych. Są czasem sytuacje awaryjne, które mogą być dla nas okazją. Aby nauczyć się dwugodzinnego materiału koncertowego na pamięć, potrzebujesz kilku lub kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dni. Rozpisując sobie formę utworu oraz jego kluczowe elementy, takie, jak główne rytmy, akcenty, zatrzymania i zmiany dynamiczne, jesteś gotowy do zagrania koncertu po 2 godzinach.
Zakres niezbędnej wiedzy podzieliłem na dwie części. W części pierwszej znajdują się podstawowe pojęcia związane z notacją. Wytłumaczone są też wartości nut i pauz oraz to, jak tę wiedzę stosować w praktyce. W części drugiej opisałem sposoby zapisu zestawu perkusyjnego ze szczególnym naciskiem na reguły standaryzacji, czyli czytelnego ujednolicenia zapisu.