Endorsement: prawdy i mity o darmowym sprzęcie od producentów

Dodano: 17.04.2019
Autor: Maciej Nowak

Kto by nie chciał korzystać ze sprzętu swojej ulubionej firmy na bardzo korzystnych warunkach?

W Polsce utarło się już na dobre hasło endorsementu czy nawet endorseringu (a raczej endorsingu), a muzycy, mający kontrakty z firmami, nazwani są endorserami, co w zasadzie pod kątem poprawności znaczenia nie jest sensowne, ale cóż, tego typu zapożyczenia w słowniku perkusyjnym nie są jakoś strasznie rażące. W każdym razie, wiemy, o co chodzi i czy jest jakaś metoda na to, by mieć taki piękny kontrakt?

Niniejszy artykuł ma formę przewodnika i skierowany jest przede wszystkim do muzyków, wszystkich, zarówno absolutnych amatorów, jak i doświadczonych zawodowców. Opis i analiza została stworzona na potrzeby osoby, która poszukuje praktycznych informacji na temat zasad funkcjonowania endorsementu. Tym samym ujęcie tematu z perspektyw producenta lub dystrybutora został ograniczony jedynie do tych wiadomości, jakie są niezbędne dla muzyków.

ROZDZIAŁ I: OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

BAJKI I LEGENDY

Często słychać różne historie na temat kontraktów perkusistów. Jak to bębniarze opływają w luksusach, wybierając sobie za darmo kolejne zestawy i talerze, a jeszcze dodatkowo firma potrafi niektórym muzykom płacić konkretne gaże za korzystanie ze sprzętu. Jasne… Nie ma co się czarować – tłuste czasy dawno minęły. Na przestrzeni ostatnich 30-40 lat sytuacja zmieniła się znacząco. Faktycznie w latach 80 sesje nagraniowe trwały czasami tygodniami, a kalendarze były nimi zapełnione ku uciesze bębniarzy.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
Quiz - MORE REMO
1 / 12
Jak nazywają się naciągi do cichego grania?
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"