Dodatkowe wiadomości ważne dla początkujących perkusistów
Im lepiej dopracowane podstawy, tym lepsza i przyjemniejsza zabawa z gry na bębnach. Perkusja to szereg detali, które mają na siebie wzajemny wpływ. Najfajniejsze jednak, że w zasadzie każdy aspekt jest równie ciekawy i wciągający.
A wszystko to jest tak naprawdę bardzo intuicyjne! Teoretycznie można się podrapać po głowie i krzyknąć: „Tego jest pełno!” Sęk w tym, że jak zaczniemy się wgłębiać w temat, to zaczniemy poszukiwać kolejnych elementów tej układanki i zanim się zorientujemy sami ogarniemy większość poprzez zwykłą ciekawość.
STROJENIE ZESTAWU PERKUSYJNEGO
Częsty temat rozmów i wielka bolączka sporej grupy perkusistów. A to przecież nie jest nic strasznego! Jak zapewne się domyślacie, strojenie bębnów polega na tym, jak mocno dokręcimy naciąg śrubami. Podstawą umiejętnego strojenia jest przede wszystkim… chęć strojenia. Brzmi dziwnie? Okazuje się, że wielu perkusistów po prostu nie próbuje, nie sprawdza, a faktem jest, że strojenie wymaga po prostu praktyki. Są różne szkoły i metody, ale na początek zacznijmy odklasycznej, czyli dokręcaniu palcami po przekątnej wszystkich śrub i jak już nie będziemy dawać rady palcami, bierzemy kluczyk i również po przekątnej dokręcamy śruby lekkimi ruchami (np. ćwierć obrotu). Zasada jest taka, by wszystkie śruby były równo dokręcone. Mocno czy słabo? Na początek poświęćcie troszkę czasu, pobawcie się, zobaczcie, jaka jest różnica, gdy dokręcicie naciąg mocniej i gdy dokręcicie słabiej. Zwróćcie uwagę, że bęben ma też membranę z drugiej strony.