Los Angeles – sesja Wiktorii Bialic

Dodano: 04.01.2023
Autor: Maciej Nowak, Artur Baran

Nie jest rzeczą powszechną, żeby polscy muzycy byli zapraszani do USA na sesje nagraniowe, przecież amerykanie na świetnych garowych nie narzekają. A jednak!

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Często bywa tak, że podróż odbywa się w drugą stronę. Ostatnio ta „podróż” ma wymiar bardziej przesyłania sesji do miksów czy podkładów do nagrań, ale mimo wszystko odbiorcami są zachodni muzycy, realizatorzy i producenci. Tym razem sprawa wyglądała inaczej, bo Wiktoria Bialic, po otrzymaniu oferty nagrań, musiała do Kalifornii wybrać się osobiście i zasiąść za bębnami z kompletnie obcymi jej ludźmi.

Nagrania odbyły się w uznanym Henson Recording Studio w Los Angeles, z którego korzystali, m.in.: The Rolling Stones, John Lennon, Metallica, Justin Timberlake. Tam też nagrano legendarny utwór "We Are The World" z największymi wówczas gwiazdami światowej muzyki.

Wiktoria uczestniczyła w sesji dla Allison Russell, kanadyjskiej artystki, pięciokrotnie nominowanej do nagrody Grammy. Perkusja była rejestrowana z całym zespołem na tzw. setkę. Dodatkowo dołączyły panie Wendy i Lisa, które były częścią zespołu Prince’a i nagrywały chociażby płytę "Purple Rain".

Jak myślisz, co zadecydowało o wyborze twojej osoby do tego projektu?

Mnie również nurtowała ta kwestia, dlatego to samo pytanie zadałam producentom. Dowiedziałam się, że podczas sesji nagraniowej cały zespół będzie złożony z kobiet, bo taki był wymóg artystki, więc poszukiwali perkusistki. Co ciekawe, Allison Russel ma już skompletowany cały zespół, ale producenci chcieli, aby druga perkusistka była osobą, która kreuje różne brzmienia i potrafi wymyślić kreatywne partie perkusji do utworów. Dodali, że mój groove i feeling bardzo im odpowiadał do ich kompozycji. Oczywiście producenci znaleźli mnie przez moje filmiki, które dodaje na Instagramie. Bardzo spodobała im się moja różnorodność i dostałam mail z zaproszeniem.

Co wywoływało u ciebie największy stres podczas sesji?

Chyba najbardziej obawiałam się tego, że cały zespół nie będzie chciał ze mną rozmawiać, bo byłam jedyną nową osobą w teamie, z którą jeszcze nie współpracowali. Ostatecznie było świetnie, a o rewelacyjnej atmosferze nawet nie muszę wspominać.

A my nie wspominamy o konkretnym sprzęcie, bo było tego multum, ale powiedz, jak wyglądała praca nad budowaniem twojego brzmienia?

Kiedy dostałam demówki od producentów zaproponowałam im różne brzmienia perkusji. W studio w Los Angeles musiałam jak najbliżej odwzorować moje propozycje. Tempo pracy było bardzo szybkie i sama podejmowałam decyzję w kwestii brzmień i dodawania różnych warstw perkusyjnych. Moim głównym celem było to, żeby każda piosenka miała inny, ale przy tym pasujący do utworu sound.

Święta nie dość, że w LA to jeszcze w takich okolicznościach...

To było ciekawe doświadczenie. Czasem warto jest spędzić święta w jakimś innym miejscu, aby docenić to co się ma. Całe szczęście, święta w Los Angeles spędziłam z moim bratem i przyjacielem z Nowego Jorku. Nie ukrywam, że kalifornijskie widoki i klimat bardzo mnie urzekły. Potraktowałam te święta jak wyjątkowy prezent pod choinkę, ponieważ mogłam zdobywać kolejne praktyczne doświadczenie i jeszcze rozkoszować się pięknem Kalifornii.

Specjalne podziękowania?

Bardzo chciałabym podziękować firmie: Vic Firth, Zildjian i SIR za wsparcie sprzętowe podczas sesji nagraniowej. Nie mogę zapomnieć o moich rodzicach, którzy każdego dnia bardzo mnie wspierali.

Wiktoria Bialic INSTAGRAM

Wiktoria na Silesia Drum Fest w 2022

 

Materiał opracowali: Maciej Nowak i Artur Baran.

Quiz – Pieśń o Rolandzie
1 / 12
Na rozgrzewkę – Roland to firma, która została założona w latach 70 w:
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.