Robert Luty

Dodano: 15.12.2016
Pasja to ogromna siła, która pochłania wielu artystów na całym świecie, niektórych bez granic…
Jeszcze inni rezygnują dla niej ze wszystkich przyjemności, byle zdobyć wymarzony cel. Co jednak, jeśli nie wyjdzie i skończy się to frustracją, załamaniem nerwowym? Czy warto aż tak się poświęcać, żeby poczuć się spełnionym?

Do wszystkiego, co w życiu robimy, powinniśmy zachować zdrowy dystans, żeby sprawiało nam to przyjemność, radość, a kiedy przyjdą słabsze dni, nic złego się nie stanie, odpoczniemy i wrócimy do pracy z większą energią i nowymi pomysłami. Cóż, jedni sobie z tym radzą, drudzy nie, ale dlatego świat jest tak ciekawy, ponieważ każdy z nas jest inny.

Nasz rozmówca jest jednym z tych, którzy bardzo zdrowo podchodzą do grania na perkusji, nie traktuje tego zbyt serio ani nie przejmuje się, kiedy coś mu nie wyjdzie lub gdy pomyli się w którymś takcie. Dlatego granie na bębnach daje mu ogromną radość i przyjemność, co wpływa na jego szczęśliwe życie.

Muzyka to nie jedyna jego pasja, bo kocha robić coś jeszcze bardziej ekstremalnego od grania na bębnach. Co to takiego? Drodzy czytelnicy, to rajdy samochodowe są drugą ulubioną pasją Roberta i kiedy tylko ma okazję startuje w zawodach, ponieważ daje mu to niepowtarzalną adrenalinę. Ale i do tej pasji posiada dystans i nie traktuje jej zbyt serio. Wychodzi na to, że jest to zdrowa recepta na bycie szczęśliwym i spełnionym muzykiem.

Spełnienie jednak nie kończy się na muzyce ani rajdach. Robert niedawno został tatą i to jest jego oczko w głowie. Rodzina jest dla niego najważniejsza, a wszystko inne jest dla niego przyjemnym dodatkiem. Jeden z najskromniejszych perkusistów, jakich znam, który ma niepowtarzalny groove, z niemałym dorobkiem płytowym, zapracowany sesyjnie i na stałe z różnymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Taki jest właśnie Robert Luty.

Logo
Robert, co obecnie porabiasz i z kim współpracujesz?


Logo
Na dzień dzisiejszy niewiele się zmieniło i wciąż dużo koncertuję, nagrywam w studio oraz telewizji. Nie licząc innych projektów, to na stałe tworzymy Poluzjantów oraz współpracuję z takimi artystami, jak: Kayah, Dorota Miśkiewicz, Ania Szarmach, World Orchestra, Kuba Badach, Wiesław Pieregorólka, Tomek Szymuś oraz Krzysztof Pszona.


Logo
W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Meinl Festival, na którym wystąpisz (wywiad odbył się przed tą imprezą - przyp. red.). Co myślisz o tym wydarzeniu perkusyjnym i czy byłeś zaskoczony, gdy do ciebie zadzwonili?


Logo
Meinl Festival to już marka światowa. Pojawiając się w Polsce, pokazują, jak ważny jest dla nich rynek w tej części kontynentu. Jest to doskonale zorganizowany międzynarodowy festiwal perkusyjny, promujący rewelacyjne blachy, których mam przyjemność używać od wielu lat i które sprawdzają się w różnych gatunkach muzycznych. Udział w festiwalu to dla mnie olbrzymia nobilitacja, tym bardziej, że nie wystąpię sam, lecz w trio z Piotrem Żaczkiem i Grzegorzem "Jabco" Jabłońskim, w projekcie "Transformers".


Logo
Warsztaty Poluzjantów odbyły się w tym roku w Jaworznie już drugi raz, co znaczy, że ta idea bardzo podoba się organizatorom oraz uczestnikom i myślę, że wam też. Czym różniły się od pierwszej edycji i nad czym pracowaliście podczas drugiej edycji warsztatów?


Logo
Prywatnych lekcji nie udzielam z powodu braku wolnego czasu, a warsztaty PoluZONE w Jaworznie dają mi raz do roku możliwość podzielenia się moją muzyczną wiedzą. Różnią się od pozostałych warsztatów tym, że nacisk zajęć skierowany jest na grę w zespole, czyli tzw. combo, uwzględniając wszystkie aspekty współpracy i symbiozy między muzykami. Jest to pięć dni zajęć w zespołach, na których tłumaczymy, jak ze sobą współpracować na scenie, komunikować oraz słuchać innych muzyków, a to nie jest, jak się okazało, takie oczywiste i proste. W przyszłym roku - mam taką nadzieję - będzie jeszcze większy nacisk na granie razem oraz dodatkowo nagrywanie i analiza owych nagrań. Wszystkich niezdecydowanych zapraszam już za rok.


Logo
Jak oceniasz poziom uczestników warsztatów i ogólnie organizację?


Logo
Poziom był naprawdę niezły. To są muzycy, którzy już grają, mają swoje projekty, zespoły, koncerty, więc o wiele łatwiej kieruje sie uwagi do świadomych osób. Organizacja PoluZONE na najwyższym poziomie pod każdym względem - szacun!


Logo
Zastanawiam się, czy nadal zajmujesz się rajdami i czy jeszcze znajdujesz czas na tę pasję?


Logo
Rajdy to jak zwykle dla mnie temat rzeka, więc spróbuję krótko (śmiech). Z powodu braku sponsora startuję okazjonalnie w Mistrzostwach Polski, lecz jedynie w eliminacjach szutrowych, które dają o wiele więcej frajdy z jazdy. W tym roku był to Rajd Gdańsk, w którym po trzyletniej przerwie zająłem pierwsze miejsce w klasie HR2 oraz piętnaste w klasyfikacji generalnej rajdu. Aktualnie prowadzę rozmowy z kilkoma partnerami na temat przyszłego sezonu RSMP 2017’, a w międzyczasie przygotowuję się, trenując na Mazurach oraz na "os rodowo" pod Nidzicą. Zainteresowanych moją pasją odsyłam na kanał YouTube, gdzie widać, iż nie samym werblem człowiek żyje (śmiech).


Logo
Niedawno zostałeś tatą i gratuluję ci tak cudownego wydarzenia. Jak się czujesz w roli taty i jak godzisz życie zawodowe z prywatnym?


Logo
Dziękuję bardzo! Jak się czuję? Myślę, że jest to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu i rozpatruję ją w kategoriach cudu! Co do czasu, to w ciągu najbliższych dwóch tygodni będą za mnie grali zastępcy, a ja poświęcam się całkowicie synkowi i żonie.


Logo
Po śmierci waszego gitarzysty Przemka Maciołka, zawiesiliście działalność koncertową. Czy może koncert w Jaworznie na zakończenie warsztatów był i będzie takim kopem do powrotu Poluzjantów na scenę?


Logo
Koncert ten nie ma nic wspólnego z naszym powrotem. Teraz skupiamy się na nagraniu materiału, który stworzyliśmy wspólnie z Przemkiem. Jest to materiał demo, więc wszystko trzeba nagrać na nowo. Mamy jednak to szczęście, że do trzech utworów Przemek nagrał gitary w studio, więc dograliśmy ostatnio do niego całą resztę. Reasumując, o koncertach na razie nie ma mowy.


Logo
Bardzo jestem ciekaw i wasi fani z pewnością też, kiedy ukaże się kolejna płyta?


Logo
Ja również (śmiech). Pozostałe utwory nagramy w październiku, potem materiał w swoje ręce weźmie Marcin "Mały" Górny. Jeśli wszystko będzie gotowe, to po prostu wydamy płytę (jesteśmy to winni Przemkowi i chyba sobie samym). Na pewno nasi fani będą zaskoczeni nowym materiałem, który jest dużo bardziej śmielszy od tego z poprzednich płyt, ale za to był tworzony od zera przez każdego z nas razem, z tzw. czystą kartką papieru.


Logo
Myślisz o jakimś solowym projekcie, czy to, co posiadasz obecnie, wystarcza i to sprawia, że jesteś spełnionym perkusistą?


Logo
Kompletnie nie myślę o solowym materiale z kilku powodów. Między innymi z takich, iż nie mam tzw. ulubionego stylu muzycznego, więc potencjalna płyta musiałaby mieć ze czterdzieści utworów, na której każdy byłby w innym klimacie i zagrany na innej perkusji… No chyba, że trzeba coś takiego nagrać, to pomyślę (śmiech). A tak na serio, to bardzo dobrze odnajduję się w projektach, wydarzeniach oraz nagraniach, w których mam przyjemność brać udział. Uzbierało się ich już ponad sto siedemdziesiąt płyt, więc jestem spełnionym perkusistą, co nie oznacza, że nie jestem głodny nowych i ciekawych wyzwań, które - mam nadzieję - jeszcze przede mną.


Logo
Gra na perkusji to przyjemna część twojego życia, czy całe twoje życie?


Logo
Skłamałbym mówiąc, że to całe moje życie. Jest jeszcze silna pasja, czyli rajdy, która daje dużo adrenaliny oraz jest odskocznią od dnia codziennego. Czerpię również dużo mocy z mojej rodziny, tak więc perkusja to na pewno bardzo przyjemna część mojego życia!


Logo
Proszę cię jeszcze o jakieś motywujące słowo/zdanie do młodych pasjonatów perkusji!


Logo
Może zabrzmi to nieco dziwnie, ale wszystkim pasjonatom perkusji chciałbym powiedzieć, żeby nie traktowali bębnów tak śmiertelnie poważnie i bardzo serio, żeby mieli radość z grania oraz dzielili się groovem z innymi muzykami. Przypominam, że poza bębnami na scenie, są jeszcze inne instrumenty…


Przygotował: Paweł Larysz
Zdjęcia: Archiwum muzyka

Wywiad ukazał się w numerze wrzesień 2016

Quiz - Perkusyjne ksywki, pseudonimy i charaktery
1 / 12
Na początek klasyka. Bonzo to legendarny bębniarz…
Dalej !