Drumset Academy - Three Stroke Ruff

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 07.01.2019

Dawno nie było na naszych łamach ćwiczeń werblowych. Zastanawiając się nad wyborem tych ćwiczeń, chciałem, aby były one atrakcyjne i przydatne dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Jednocześnie analizowałem, co sprawia trudność uczniom Drumset Academy podczas regularnych zajęć. Zdecydowałem, że omówię krótkie przebiegi jedynkowe, składające się z trzech „szybkich” jedynek (Three Stroke Ruff), które będą wstawione w stały przebieg szesnastkowy. Ćwiczenia te mogą być grane przez każdego. Regulacją stopnia trudności niech będzie tempo.

W pierwszym przykładzie „zagęszczamy” jedynki na pierwszej szesnastce. Każda kolejna grupa rozpoczyna się przeciwną ręką. Proponuję ćwiczyć najpierw bez akcentów, a potem z akcentami, które w każdym z ćwiczeń występują na pierwszej nucie każdej grupy (czyli pokrywają się z dźwiękiem metronomu). Można dodać ćwierćnutowy hi-hat lub tupnięcie nogą.

Kolejne ćwiczenia (od 2 do 4) polegają na przesunięciu „szybkich” dźwięków, kolejno na drugą, trzecią i wreszcie czwartą szesnastkę w grupie.

Kolejne ćwiczenia będą wynikały z połączenia ze sobą dwóch powyższych ćwiczeń. W ćwiczeniu 5 połączyłem ćwiczenie nr 1 (pierwsza i trzecia grupa) z ćwiczeniem nr 2 (druga i czwarta grupa). Ćwiczenie 6 to połączenie ćw. 1 i 3. Ćwiczenie 7 to połączenie ćw. 2 i 3. Ostatnie ćwiczenie to połączenie ćw. 2 i 4.

W filmiku obrazującym prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń, przedstawiam budowę każdego z nich, prezentuję, jak ćwiczyć je w różnych tempach, zarówno bez akcentów, jak i z akcentami.

 

 

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Quiz – Co wiesz o Sabian?
1 / 16
Na rozgrzewkę - Sabian jest firmą…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"