Drumset Academy - Three Stroke Ruff

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 07.01.2019

Dawno nie było na naszych łamach ćwiczeń werblowych. Zastanawiając się nad wyborem tych ćwiczeń, chciałem, aby były one atrakcyjne i przydatne dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania.

Jednocześnie analizowałem, co sprawia trudność uczniom Drumset Academy podczas regularnych zajęć. Zdecydowałem, że omówię krótkie przebiegi jedynkowe, składające się z trzech „szybkich” jedynek (Three Stroke Ruff), które będą wstawione w stały przebieg szesnastkowy. Ćwiczenia te mogą być grane przez każdego. Regulacją stopnia trudności niech będzie tempo.

W pierwszym przykładzie „zagęszczamy” jedynki na pierwszej szesnastce. Każda kolejna grupa rozpoczyna się przeciwną ręką. Proponuję ćwiczyć najpierw bez akcentów, a potem z akcentami, które w każdym z ćwiczeń występują na pierwszej nucie każdej grupy (czyli pokrywają się z dźwiękiem metronomu). Można dodać ćwierćnutowy hi-hat lub tupnięcie nogą.

Kolejne ćwiczenia (od 2 do 4) polegają na przesunięciu „szybkich” dźwięków, kolejno na drugą, trzecią i wreszcie czwartą szesnastkę w grupie.

Kolejne ćwiczenia będą wynikały z połączenia ze sobą dwóch powyższych ćwiczeń. W ćwiczeniu 5 połączyłem ćwiczenie nr 1 (pierwsza i trzecia grupa) z ćwiczeniem nr 2 (druga i czwarta grupa). Ćwiczenie 6 to połączenie ćw. 1 i 3. Ćwiczenie 7 to połączenie ćw. 2 i 3. Ostatnie ćwiczenie to połączenie ćw. 2 i 4.

W filmiku obrazującym prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń, przedstawiam budowę każdego z nich, prezentuję, jak ćwiczyć je w różnych tempach, zarówno bez akcentów, jak i z akcentami.

 

 

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Quiz – Prawda czy fałsz?
1 / 12
Black Sabbath zagrało w Polsce przynajmniej jeden koncert z Billem Wardem za bębnami.
Dalej !