Zagraj w to z kobietą - Beata Polak - Triole w stopach

Zagraj w to z kobietą
Beata Polak
Dodano: 28.02.2018

Witam was w kolejnym odcinku. Nie jest to klasyczna szkółka prowadząca was przez podstawy gry - od trzymania pałek do sukcesywnie rozwijających się zagadnień - bo tego dookoła macie aż nadto.

Zajmujemy się rytmami, które mogą okazać się pomocne w waszych działaniach muzycznych. Wspiera mnie w poczynaniach Piotr „Mańkover” Mańkowski – gitarzysta i lider zespołu Wolf Spider/Wilczy Pająk.

Wszystkie przykłady będą opierać się na podstawowym beat’cie werbla na 2 i 4, a stopki będą bazować na triolach.

Zacznijmy od pierwszego przykładu: ride ćwierćnutowy, werbel na 2 i 4 i triola w stopach wychodząca z werbla i zakończona podwójną stopą. Bardzo ważne, by z tych dwóch uderzeń z trioli na stopach nie zrobić przednutki podwójnej do werbla, tylko zagrać równą triolę.

W przykładzie 2 ręce zachowują ten sam schemat, co w przykładzie 1, ale stopy grają nieprzerwany ciąg grup triolowych. Zwróćcie uwagę na uderzenie werbla na „2” i „4”, by punktualnie zagrał z lewą stopą w drugiej i czwartej trioli.

Przykład 3 wymaga od naszych nóg większej mobilizacji, bo zamiast triol ósemkowych mamy na każdą miarę po dwie grupy triol szesnastkowych. Zatem zestawiamy wolny beat rąk z szybkim przebiegiem stopek.

Wszystkie przykłady wyglądają banalnie prosto, jednak granie triolowe wymaga dużej precyzji, gdyż wykracza poza parzyste schematy, do których przyzwyczajone są nasze ręce i nogi.

Jeśli macie jakieś refleksje na temat moich odcinków „Zagraj w To z Kobietą”, to piszcie do mnie na maila: beata@wolfspider.pl

 

Filmy dostępne na: media.avt.pl

Zdjęcie: Igor Drozdowski