Zildjian - talerze efektowe 2015

Dodano: 09.06.2015
Rodzaj sprzętu: Blachy
Dostarczył: ZILDJIAN

Prezentujemy - na świeżo - tegoroczne efekty w rodzinie Zildjian! Próbki brzmieniowe instrumentów i ich połączeń można znaleźć na załączonej do magazynu płycie.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Niniejsza prezentacja obejmuje następujące talerze efektowe marki Zildjian: Fx Oriental China Trash, Volcano cup Zil-Bell, Fx Spiral Stacker. Zaczynamy po kolei!

ZILDJIAN FX ORIENTAL CHINA TRASH


Seria talerzy Oriental słynie z jasnego, agresywnego i orientalnego brzmienia. Instrumenty te doskonale sprawdzają się w każdym gatunku muzycznym dzięki wyjątkowej projekcji dźwięku i selektywności. W każdej dynamice potrafi ą doskonale zaistnieć dzięki wyjątkowo atrakcyjnej fakturze brzmieniowej. Najczęściej wykorzystywane przez perkusistów Orientale to talerze w rozmiarach 18" i 20", ale Zildjian, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków, postanowił wyprodukować kolejne instrumenty, tym razem w jeszcze mniejszych rozmiarach.

Do testów otrzymałem "chinki" o średnicach 8" i 10". Obydwa mini instrumenty charakteryzują się wysokim, przenikliwym dźwiękiem o pięknym orientalnym zabarwieniu. Wszystkie talerze "china" z tej serii są bardzo cienkie i występują w wykończeniu brillant, co powoduje, że atak jest bardzo szybki, a barwa wyrazista nawet w kontekście bardzo głośnych dźwięków pozostałych instrumentów w zespole.

Nowe Orientale małych rozmiarów brzmią wyśmienicie w niskich i średnich dynamikach, co pozwala na ich zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych, niekoniecznie tylko rozrywkowych. Mam tu na myśli m.in. grę na talerzach bez równoczesnego użycia np. bębna basowego, czy werbla. W wyższych dynamikach cienkie talerze dostarczają bogactwo alikwotów, co w wersji solo daje efekt obfitego przesteru.

Właśnie dzięki tej wyjątkowej agresywności dźwięku w wyższych dynamikach te małe talerze brzmią szalenie atrakcyjnie w całym zestawie. Dlatego też jest wielce prawdopodobne, że Fx Oriental china Trash występujące w rozmiarach 8" i 10" znajdą zastosowanie jako talerze akcentowe, często wspierane przez uderzenie stopy lub werbla. Mogą być również wykorzystane jako instrumenty tworzące i wypełniające strukturę rytmiczną poprzez umiejscowienie ich w czasie pomiędzy uderzeniami stopy i werbla, co pozwoli tworzyć interesujące faktury rytmiczne.

Ciekawym rozwiązaniem dla wielu perkusistów może okazać się sposób zawieszenia opisywanych "chinek". Klasyczne, czy raczej standardowe powieszenie ("do góry nogami") przy tak małych rozmiarach może powodować zduszenie dźwięku przy mocniejszych uderzeniach, ale zamocowanie na statywie w sposób przypominający instalację "crasha" pozwoli nie tylko uniknąć tego efektu. Wpłynie to dodatkowo na wzmocnienie ataku poprzez operowanie wyższymi alikwotami (uderzenie w krawędź).

Ogromny wpływ na brzmienie tego typu instrumentów i ich połączeń ma powierzchnia tłumienia filcu oraz siła, z którą śruba dociska talerze. Po przekroczeniu pewnej granicy w dociskaniu talerz zamiast brzmieć coraz krócej - brzmi długo, z każdą chwilą przypominając coraz bardziej bell niż splash czy "chinkę".

Uwaga! Uwaga! Położenie Fx Oriental china Trash np. na splashu pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt brzmieniowy. Moje testy dźwiękowe wykazały, że opisywane talerze doskonale współpracują ze splashami.

Ze wszystkich użytych przeze mnie kombinacji, najciekawsze wydały mi się dźwięki wynikające z następujących połączeń: 8" Fx Oriental china Trash, położona na 10" splash oraz 10" Fx Oriental china Trash, położona na 12" splash. Poszerzając serię Oriental o 8" i 10" Fx Oriental Trash china marka Zildjian daje perkusistom całą gamę możliwości tworzenia nowych faktur rytmicznych i współbrzmień.

W mojej opinii opisane powyżej talerze stanowią rodzaj brzmieniowego wzorca dla talerzy tego typu.

ZILDJIAN VOLCANO CUP ZIL-BELL


Talerz występujący w rozmiarze 7,5" stanowi alternatywę brzmieniową dla wcześniej powstałego Zil-Bella w rozmiarach 6" i 9".

Wersja Volcano brzmi znacznie cieplej i bardziej przyjaźnie, co może okazać się przydatne w wielu sytuacjach muzycznych. Dodatkową zmianą, którą postrzegam jedynie jako walor, jest ograniczony czas wybrzmienia. Ten pozwala, by Volcano cup Zil-Bell idealnie wpasował się w różnie brzmiące utwory muzyczne bez zbyt długiego i zbyt natarczywego istnienia w aranżacji utworu. Zarówno barwa nowego instrumentu, jak i wybrzmienie w bardzo muzyczny sposób pojawiają się i nikną w ogólnej masie dźwięku. To zdecydowanie najlepszy bell, na którym miałem przyjemność grać.

 

ZILDJIAN FX SPIRAL STACKER


Kolejnym instrumentem, który zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie podczas testów jest Zildjian Fx Stacker. Producent postanowił stworzyć talerz tego typu w rozmiarach 10" i 12". Co prawda, talerz o spiralnym kształcie powstał w fabryce Zildjiana znacznie wcześniej, ale jego nowa wersja przeznaczona jest do tworzenia tzw. "stacków".

Podczas testów łączyłem Fx Spiral Stackery z talerzami o różnych średnicach. Najbardziej zadowalające efekty dźwiękowe uzyskałem stosując połączenie ze splashami o tych samych rozmiarach, co same Spirale. Bardziej "brudna" i obfitująca w efekt szumowy wersja dźwiękowa powstała w wyniku zestawienia opisywanych talerzy efektowych z nową "chinką" (10" Fx Oriental china Trash) i wcześniej powstałym talerzem tej serii w rozmiarze 12".

Efekty szumowe, wynikające z przemieszczania się warstw talerza tj. jego oddalania, a następnie powracania do podłoża są bardzo ciekawe. Bardzo ważną rolę odgrywa tu dynamika. Delikatne uderzenie spowoduje, że dźwięk będzie cichy, ale też krótki ze względu na wzajemne tłumienie powierzchni drgających. Z drugiej strony, dynamiczne uderzenie spowoduje mocne wychylenie Spiral Stackera i jego wolniejszy i łoskotliwy powrót.

Podobnie, jak w przypadku nowych "chinek" z serii Oriental, zarówno brzmienie, jak i efekt wizualny, towarzyszący mocniejszym uderzeniom wymaga przyzwyczajenia do specyfiki tego instrumentu. Nagrodą za wytrwałość jest bardzo oryginalnie brzmiący dźwięk, który można dowolnie wykorzystać w każdym gatunku muzyki rozrywkowej i innej o charakterze perkusyjnym.

Zildjian Fx Spiral Stacker to wspaniała propozycja dla wszystkich odważnych i żądnych przygód perkusistów. Gorąco polecam!


Dostarczył: Ada Music (www.adamusic.pl)

Test ukazał się w numerze marzec 2015

{Podsumowanie Plusy:
+ jakość brzmienia pojedynczych
instrumentów,
+ możliwości kreowanie brzmień
(opcje łączenia w stacki),
+ jakość wykonania.
Minusy:
- obiektywnie brak.}


Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.