Meinl Byzance Extra Dry Hi-hat 15"

Dodano: 20.10.2015
Rodzaj sprzętu: Blachy

Kolejne uzupełnienie rodziny Byzance i serii Extra Dry. Tym razem na statyw ląduje 15-calowy hi-hat. Ostatnio duże hi-haty są bardzo popularne. Czy tym razem mamy do czynienia z dobrą jakością?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Seria Extra Dry doczekała się także talerzy Dual, które zaprezentujemy bliżej najprawdopodobniej w kolejnym numerze magazynu. Zanim zajmiemy się tymi ciekawymi talerzami o podwójnym wykończeniu naszą uwagę przyciągnął niniejszy hi-hat.

BUDOWA


Mamy tu do czynienia z wersją 15". Ostatnimi czasy wielu perkusistów wyłamuje się z klasycznego rozmiaru 14" i korzysta z większych blach hi-hat 15", a nawet 16". Wydaje się, że charakterystyka serii Extra Dry powinna być idealna dla takiego rozwiązania. Wykończenie blachy jest w typowym dla serii stylu. Surowe talerze sprawiają wrażenie zardzewiałych i tylko eleganckie oznaczenie serii komunikuje nam, że jest to celowy rodzaj wykończenia. Na blaszkach widać duże ślady kucia, które w połączeniu z rdzawą strukturą oznaczają, że z pewnością kolejne egzemplarze będą różnić się od siebie brzmieniowo. W związku z tym polecamy wizytę w sklepach, gdzie można przetestować dany egzemplarz. Do produkcji użyto typowego dla Byzance stopu brązu B20.

W AKCJI


Podobnie jak inne talerze Extra Dry (i w ogóle większość blach Byzance) jest to instrument dość cichy. Ogólny charakter hi-hatu to ciemna barwa, bardzo ciepła i sypka z olbrzymim bogactwem alikwotów. W kolejnych sytuacjach prezentuje się następująco: w normalnym nacisku nogą mamy dużą dawkę alikwotów - sporą piaszczystość z wyczuwalnym tyknięciem, w mocnym nacisku nogą, zamiast czystego i wąskiego tyknięcia dostajemy lekko gongowaty przydźwięk, w trakcie stopniowego luzowania nogi i rozszerzania talerzy mamy płynne przejście, niemal "rozsypanie" alikwotów, co bardzo ułatwi budowanie dramaturgii i zabawę dynamiką.

Grany samą nogą jest - tak, jak wspomnieliśmy - dość cichy, ale perkusiści mający opanowany ten sposób gry powinni mieć sporo korzyści z pracy na tym hi-hacie z racji charakteru brzmienia.

PODSUMOWANIE


Powyższe obserwacje powinny być odpowiedzią na pytanie, dlaczego zajęliśmy się "jakimś" pojedynczym hi-hatem, będącym uzupełnieniem serii. Jest to fenomenalny instrument, który doskonale sprawdzi się we wszelkich odmianach rocka, szczególnie w jakże barwnej formie, jaką jest rock alternatywny. Pasować będzie też do muzyki elektronicznej, ale z racji rozmiarów i szerokości raczej wykluczyć trzeba drum and bass. Cena nie należy do najniższych (ok. 1800 zł), ale perkusiści mogą mieć z nim dużo frajdy. Polecamy!

Dostarczył: Meinl Distribution (www.meinldistribution.pl)
Zobacz: Meinl Cymbals (www.meinlcymbals.com)

Test ukazał się w numerze czerwiec 2015

{Podsumowanie Plusy:
+ bogactwo alikwotów,
+ szeroki zakres dynamiczny,
+ płynność brzmienia
w różnych ujęciach.
Pomiędzy:
+/- wysoka cena,
+/- niska głośność.
Minusy:-
- obiektywnie brak
w kontekście hi-hat 15"}

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.