Stopa Mapex Falcon

Dodano: 27.05.2014
Rodzaj sprzętu: Hardware

W zeszłym numerze prezentowaliśmy hardware serii Falcon firmy Mapex. Do pełni opisu brakowało stopek perkusyjnych. Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy je teraz.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Cały hardware serii Falcon dostępny był już od kwietnia zeszłego roku i wydaje się być bardzo dobrą propozycją dla wszystkich perkusistów, poszukujących dobrego sprzętu w przyzwoitej cenie. Jak ma się sprawa ze stopkami Falcon? Wcześniej na naszych łamach można było poczytać o serii Raptor, której główną cechą jest bardzo popularny tzw. mechanizm bezpośredni. Okazuje się jednak, że ta fala popularności powoli mija i stary poczciwy łańcuch wraca do łask perkusistów. Falcon wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom perkusistów i daje możliwości pracy albo na łańcuchu, albo na mechanizmie bezpośrednim. Zobaczmy, jak ma się model, jaki podesłała nam firma Zibi - oficjalny dystrybutor w Polsce marki Mapex.

KONSTRUKCJA


Pierwsze, na co zwracamy uwagę, to bardzo estetyczna torba, w której znajduje się nasz sprzęt. Wygodnie ułożony bardzo szybko ląduje na podłodze, gdzie błyskawicznie jest przez nas składany. W tym elemencie nie ma żadnych niespodzianek. Wszystko wygląda standardowo i przebiega bez najmniejszych problemów. Stopka wygląda schludnie z ładnym logo na platformie, jest przy tym bardzo smukła, przez co nabiera kąśliwego charakteru. Ciężko tu mówić o jakimś wymyślnym wyglądzie, jest to po prostu estetycznie wyglądający pedał perkusyjny.

W kwestii opcji i możliwości szybko okazuje się, że mamy do czynienia z w pełni profesjonalnym sprzętem, charakteryzującym się szeroką gamą regulacji. Jedyna rzeczą, która jest nie do ruszenia, jest chyba tylko długość platformy, ponieważ jej wysokość, kąt bijaka, napięcie to w pełni regulowane elementy.

Sam łańcuch jest podwójny, co zwiększa komfort i stabilność gry. Istnieje opcja przerzucenia się na mechanizm bezpośredni, jednak nasz zestaw nie posiadał wymiennego mechanizmu.

Bardzo interesujące są tu bijaki. Ostatnimi czasy zauważamy wzmożoną tendencję firm do majstrowania przy ciężarze bijaków. Falcon ma trzy możliwe ciężary: bez obciążenia, 10-gramowe i 20-gramowe. Warto też zwrócić uwagę na bardzo proste ułatwienie, które często pomijają inne firmy. Na bijakach założone są memory locki, przez co nie musimy się gimnastykować z ustawieniem ich wysięgu. Dzięki temu wykonujemy tę czynność szybciej. Platforma pod but ma na zakończeniach noski blokujące.

Jak wygląda stabilizacja urządzenia? W tej kwestii firma pomyślała i zastosowała sprawdzone rozwiązania i zapewniła perkusistom możliwość wyboru. Oprócz wysuwanych ostróg mamy opcję podpięcia rzepów, przez co w zależności od podłoża możemy zastosować odpowiedni system. Łączenie z obręczą centrali jest rewelacyjne i polega na prostym dokręceniu śruby.

GRA


Stopka chodzi bardzo płynnie. Zauważyliśmy dużą różnicę w momencie zmiany ciężarków w bijaku. Mechanizm przegubu dość wiernie przenosi siłę lewej stopy. Krzywka, jaka jest pod łańcuchem, nie jest typem krzywki, która wzmaga jakoś nasz atak. Jest uniwersalna, pozwalając na szybką grę oraz na dużą kontrolę. W kwestii wybijającego nerki słuchaczowi ataku będziemy musieli się jednak nieco mocniej postarać. Sama platforma pod nasz but jest gładka, przez co możemy pozwolić sobie na ślizganie i zabawę w dynamizowanie. Wspominane "noski" zapewniają nam jednocześnie ochronę przed utratą kontroli nad platformą i spadkiem nogi.

PODSUMOWANIE


Po raz kolejny podkreślamy, że Mapex Falcon to dobry sprzęt, który spełnia wymogi profesjonalnego i nie dziurawi przy tym naszych portfeli. Stopka akurat nie jest może najtańsza, ale nie jest też koszmarnie droga. Nie nastawiajmy się na jakiś kosmicznie wykonany sprzęt, to raczej uczciwe wykonane graty, które przydadzą się w każdej stylistyce muzycznej, czego przykładem jest omawiana podwójna stopka. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt, przeznaczony dla szerokiej gamy perkusistów, operujących w wielu stylistykach muzycznych. Jedynie perkusiści chcący wbijać gwoździe niczym Vinny Appice mogą zastanowić się nad Falconem. Fani dynamicznej gry, pełnej kolorów i smaków, zastanawiający się nad zakupem swojej pierwszej profesjonalnej podwójnej stopki powinni usiąść na sklepowym stołku i spróbować Falcona. Może to właśnie będzie to?

Dostarczył: Zibi www.emuzyk.pl
www.mapexdrums.com

Test ukazał się w numerze luty 2014

{Podsumowanie Plusy:
+ lekkość gry,
+ wielka kontrola ułatwiająca dynamizowanie,
+ estetyczny i wygodny miękki case.
Minusy:
- obiektywnie brak.
Pomiędzy:
+/- średni atak.}

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.