Pałki Vater

Dodano: 28.03.2017
Rodzaj sprzętu: Pałki
Dostarczył: VATER

Amerykańska firma ze wschodniego wybrzeża należy podobno do trójki największych producentów pałek perkusyjnych na świecie. Na pewno?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Będziemy mogli to sprawdzić dzięki polskiemu dystrybutorowi Music Media. Zobaczymy, czy powyższa teza ma potwierdzenie w praktyce.

Zacznijmy od tego, że naszą prezentację zrobimy na bazie samych pałek. Niby oczywiste? No niekoniecznie, bo Vater ma w swojej ofercie mnóstwo różnego rodzaju akcesoriów. Prezentowaliśmy je dość dawno temu (Perkusista 7/2012), ale z tego, co widzieliśmy na półkach u dystrybutora i w katalogu firmy to tychże akcesoriów jest jeszcze więcej.

Oprócz tego, że przyjrzymy się pałkom, dodatkowo skoncentrujemy się tylko na pałkach do muzyki rozrywkowej! Czyli pominiemy imponujący katalog maletów muzyki klasycznej. Już na tym etapie widzimy więc, że z Vaterem nie ma żartów.

BUDULEC


Vater wykonuje pałki z dwóch gatunków drewna. Są to hikora (Shell Bark i Shag Bark) i klon. Nie ma tu do wyboru pałek z brzozy lub dębu, co chyba raczej nie powinno nikogo martwić z racji konkretnej twardości, która niezbyt dobrze wpływa na kondycję np. blach. Pałki specjalne, czyli różnego rodzaju rózgi, wykonane są z polimeru lub z bambusa. Podobnie miotełki - mamy je w wersji plastikowej i stalowej, do tego z rączkami drewnianymi lub powlekanymi gumą. Reasumując dobór materiałów jest - naszym zdaniem - absolutnie zoptymalizowany. Nie ma rozdrabniania się na jakąś niszę, tylko bardzo szeroki wybór wśród produktów wykonanych z tych najwłaściwszych, sprawdzonych materiałów.

KONSTRUKCJE


Czasami używamy w naszych prezentacjach zwrotu "Każdy znajdzie coś dla siebie". W przypadku katalogu Vater ma to jak najpełniejsze pokrycie w praktyce. Same główki pałeczek są w 6 kategoriach: łza, żołądź, beczka, owal, kulka i wreszcie zakończenia nylonowe.

Jedyne, czego brak w Vaterze to bardzo ciekawe nylony choinkowe, jakie są w Regal Tip. Oczywiście, nie każdy model jest dostępny w takim wachlarzu, ale wśród tylu… każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie w kwestii długości, grubości, profilu. Jeżeli wśród regularnych modeli nic nie dobierzemy (co jest wątpliwe) możemy jeszcze zerknąć w stronę pałek sygnowanych, o których nieco więcej później. Tam mamy takie wynalazki jak Wicked Piston, które już opisywaliśmy i można było wygrać 5 kompletów w jednym z naszych konkursów. Pałki minimalnie są grubsze w środkowej części, co powoduje przerzucenie balansu na przód.

WYKOŃCZENIE


Pałki są lakierowane. Bardzo ciekawe są rodziny pałek Nude i Grip. Pałki Nude to 7 podstawowych rozmiarów, które są nielakierowane. Perkusiści czasami proszą o gołe pałki i Vater ma takie w regularnej ofercie, a nie tylko "custom". Pałki Grip związane są ze stabilnością w dłoni. Są to trzy modele, których uchwyty pokryte są cieniutką gumową warstwą (z główką drewnianą i nylonową). Podobne rozwiązanie mamy w pałkach Vic Firth lub Zildjian. Vater ma 3 podstawowe modele w tej wersji. Pałki Eternal Black to 3 modele pałek, które polakierowano na czarno. Bardzo ciekawe są pałki Color Wrap. Wersje 5A i 5B z główkami drewnianymi i nylonowymi w 6 opcjach kolorowej, cieniutkiej okleiny. Bardzo efektowne do gry w klubie np. z DJ-em, idealne dla jakiejś szalonej, szykownej perkusistki.

 

RODZAJE PAŁEK


Uporządkujmy troszkę te wszystkie nazwy. Zatem:

- American Hickory - najobszerniejsza w firmie seria hikorowych pałek, w niej znajduje się także mniejsza seria Bebop.
- Sugar Maple - nieco mniejsza rodzina, ale wciąż bardzo szeroka grupa pałek klonowych
- Nude - 7 modeli pałek nielakierowanych
- Grip - 3 rodzaje pałek z powlekanym uchwytem
- Xtreme Design - 3 modele pałek, będących masywniejszą wariacją Power 5A i 5B
- Eternal Black - 3 rodzaje pałek polakierowanych na czarno (główki drewniane i nylonowe)
- Gospel - 3 wersje klasycznych modeli, wykonane z myślą o grze gospel
- Cymbal Sticks - zestaw 4 lekkich, klonowych modeli, wzorowanych na pałki z lat 50.
- Color Wrap - 6 modeli pałek hikorowych w kolorowej, cienkiej okleinie
- Player’s Design - czyli nic innego jak zestaw tzw. sygnatur. Wśród nich wyróżniona jest seria International dla perkusistów spoza USA.
- Timbale i World Percussion - zestaw pałek do gry na instrumentach perkusyjnych, w tym oddzielnie na timbalesach. Za wyjątkiem Yambu Jazz wszystkie modele nie posiadają główek.
- Brushes - miotełki metalowe, plastikowe z rączkami plastikowymi/ gumowymi i drewnianymi.

O pałkach Marching Sticks szykujemy oddzielną prezentację w kolejnych numerach magazynu.

SPECIALITY STICKS


W powyższym opisie nie uwzględniliśmy pałek z grupy nazywanej Speciality Sticks. Jest to seria, do której wrzucono całą resztę pałek, żeby nie tworzyć większego zamieszania. Są to głównie rózgi różniące się od siebie grubością kłosów, ich ilością i ułożeniem oraz formą zacisku. Poza tym różnią się budulcem. Najczęściej spotykane są rózgi bambusowe, ale Vater ma też opcję brzozową. Do tego wersje plastikowe lub przejściowe między rózgami a miotełkami. Interesujące są modele Acoustic, czyli rózgi w pełni owinięte bez odsłoniętych kłosów, doskonałe do gry muzyki - nomen omen - akustycznej.

Także w tej grupie pałek są modele podwójne z pałką z jednej strony i maletem (lub rózgą w modelu Stick Whip) z drugiej. Niezbyt często używane, ale są sytuacje muzyczne, gdzie można z nich skorzystać, dlatego warto mieć taką jedną parę.

SYGNATURY


Wreszcie wchodzimy w świat pałek sygnowanych nazwiskami perkusistów, skonstruowane specjalnie dla nich. Jest grupa perkusistów, która ma swoje logo na pałkach, ale korzysta z regularnych modeli (np. Daray używa 2B). Mniejsza grupa bębniarzy porozumiała się z firmą i zaszczepiła w niej pomysł na własny model. Często są to bardzo dziwne konstrukcje jak wspomniany wcześniej Wicked Piston od Mike’a Manginiego, podobnie jest też z modelem Tima Alexandra, za to pałki Mike’a Johnstona to bardzo przemyślany model ewidentnie nastawiony na sprzedaż. Mimo wszystko większość sygnatur to pałki bardzo zbliżone do regularnych modeli, różniące się drobiazgami, jak to jest w przypadku pałek Virgila Donati lub Chada Smitha. Sama lista perkusistów jest bardzo imponująca i stawia Vater na równi z dwoma innymi potęgami, jakimi są Promark i wciąż liderujący na świecie Vic Firth.

JAKOŚĆ


Buszując w magazynie dystrybutora, jak również w oparciu o wieloletni kontakt z produktami Vater, trzeba przyznać, że mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości. Jak zawsze w takiej ilości znajdzie się jakaś "czarna owca", ale ten stosunek ilościowy nie wykracza poza niebezpieczną granicę, która nie przystoi takiej firmie. Zresztą pałki tzw. drugiego sortu tworzą markę Goodwood, która także zasłużenie cieszy się dużą popularnością wśród perkusistów z lżejszym portfelem. Vater ma solidne "palce", konkretne.

OPRÓCZ PAŁEK


Koncentrujemy się tu na olbrzymiej ofercie pałek, ale mimo wszystko trzeba wspomnieć o równie imponującej ofercie akcesoriów. Prawie każda firma produkująca pałki ma też jakieś dodatki. Vater ma ich mnóstwo. Są to m.in. pady w 6 wersjach (rozmiary i twardość), bijaki do stopek, nakładki tłumiące na talerze, mini shaker i tamburyn - wsuwane na pałki, żelki tłumiące w dwóch wersjach, torby na pałki w wersjach tradycyjnych i koncertowych, rękawiczki, taśmy na uchwyty w różnych kolorach, torba na talerze, nakładki na montowanie blachy, pojemniki na napoje podpinane do statywów, tak samo montowane uchwyty na pałki - pojedyncze lub grupowe, zatyczki do uszu, płyny czyszczące do blach i bębnów, a ostatnio pojawił się nawet specjalny talk do rąk w eleganckim woreczku, uf… Naprawdę Vater ma tego sporo, chociaż niektóre rzeczy to totalne pierdoły, które można zastąpić tańszym odpowiednikiem tej samej jakości, ale bez logo Vater.

PODSUMOWANIE


Teza postawiona na początku niniejszej prezentacji ma jak najbardziej potwierdzenie w praktyce. Wspominaliśmy też, że firma koncentruje się na konkrecie, nie zapędzając się w jakieś absurdalne kierunki. To właśnie widać w jakości oferowanych produktów, nie ma rozpraszania się, tylko koncentracja na wykonaniu najlepiej tego, co się ma w ofercie. Trzeba wystawić firmie ocenę na równi z Promark i Vic Firth - jeżeli mowa o pałkach. Dlaczego nie lepszą? Bo to nie jest skomplikowana elektronika, tylko produkcja drewnianych patyków! We wszystkich tych firmach funkcjonują mniej więcej tak samo dobrze działy rozwoju, kontroli jakości, pozyskiwania surowców, marketingu, a to są elementy, gdzie osiągnięcie pewnego poziomu gwarantuje sukces jakościowy. Oczywiście może być coś jeszcze bardziej równe do nanometra lub wyważone do nanograma, ale nie będzie to miało przełożenia na ludzką percepcję, a co za tym idzie na grę. Jedynie kontrola jakości może dawać jakąś różnicę, ale tu akurat poziom jest zbliżony. Cena waha się w zależności od modelu w okolicach 39 zł, tak więc i tu nie ma żadnego odchyłu od normy. Warto sprawdzić, poszperać, poszukać coś dla siebie.

Dostarczył: Music Media (musicmedia.pl)

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.