Pablo Djembe do zastosowań warsztatowych

Dodano: 05.11.2018
Rodzaj sprzętu: Perkusjonalia
Wojciech Andrzejewski

Jakie djembe kupić „na start”? Czy ktoś, kto zaczyna przygodę z tym instrumentem powinien zainwestować od razu w instrument profesjonalny, dodajmy – za ciężkie pieniądze?

A może kupić coś bardzo taniego, imitującego djembe? Może warto szukać kompromisu na trzech polach – ceny, jakości wykonania i brzmienia. Dofrunął do mnie kolejny, ciekawy bęben djembe z pracowni PABLO Music – polskiego wytwórcy bębnów, który zdaje się spełniać te trzy wymogi instrumentu dla początkujących bębniarzy.

Zgodnie z zapowiedziami Mikołaja Myczkowskiego – wytwórcy bębnów z podlubelskiej wsi Dąbrówka, bęben djembe, który wyjąłem z wielkiego kartonu (chyba po lodówce...) nie brzmi, jak tania imitacja djembe z rynków dalekowschodnich, tylko jak profesjonalny bęben djembe. To ważne, przyznacie, bo naprawdę źle jest na początku przygody z tym fascynującym instrumentem, kaleczyć swój słuch i pracować dłońmi na taniej imitacji bębna, który za kilkadziesiąt złotych można kupić na Allegro. Zdecydowanie odradzam taki scenariusz.

Bęben od PABLO wykonany został z jaworu. Dla mniej wtajemniczonych jest to rodzaj klonu, a więc drewna, które nie jest zbyt ciężkie, ale ma doskonałe właściwości akustyczne i jest wystarczająco twarde, by instrument był solidnym i trwałym narzędziem do pracy i rozrywki. Klon jawor to drewno, którego barwa jest jasna i ma delikatnie żółte zabarwienie. Drewno stosunkowo dobrze się suszy, dzięki czemu wytwórca szybko może zająć się jego obróbką. Na instrument od chwili zamówienia czekałem około miesiąca. Korpus instrumentu, który do mnie dotarł, wytworzony został z jednego pnia, a następnie solidnie zaimpregnowany bezbarwnym olejem do drewna. Obręcze, mocujące naciąg, zostały odlane ze stali nierdzewnej.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.