Stagg, Meinl, Latin Percussion - cowbelle

Dodano: 12.06.2019
Rodzaj sprzętu: Perkusjonalia
Wojtek Andrzejewski

Perkusjonista dostał kilka e-maili, w których pytaliście o poradę w sprawie zakupu cowbella. Kryterium przez was wskazywanym była cena. To oczywiste, że gra ona ważną rolę, ale... To nie cena gra, tylko instrument. Postanowiłem odwiedzić warszawski sklep muzyczny „Pasja”, w którym przyjrzałem się bliżej trzem cowbellom.

Wycieczka do sklepu została zainspirowana przez dwóch czytelników, uskarżających mi się na fatalne brzmienie cowbelli, które kupili... przez Internet. Cóż, nie drążyłem w ich żalach, ale domyślam się, że ich ucha podczas zakupu instrumentu nie było. A to ważne, dlatego zachęcam do wybierania się do fizycznie istniejących sklepów muzycznych, gdzie tak, jak w „Pasji” przywitała mnie spora ścianka z tymi instrumentami – jakże różnymi od siebie w brzmieniu i wykonaniu. No, i rzecz jasna – w cenie.

ILE CALI I ZA ILE?

Przyjrzałem się trzem cowbellom z trzech różnych półek cenowych. Najtańszy – Stagg (6 1/2 cala) za ok. 30 zł. Średnia półka cenowa to Meinl Headliner (HCO4BK, 5 cali) za ok. 100 zł i najdroższy – Latin Percussion Rock Cowbell (LP007-N, 7 cali) za ponad 300 zł. Skoro mamy już ramy finansowe, od których najczęściej uzależniają zakup mniej doświadczeni koledzy, zaczniemy od tego, że myśląc o instrumencie powinniśmy myśleć o jego przeznaczeniu. Krótki dzwonek będzie wyróżniać się brzmieniem wyższym, bardziej przenikliwym i przebijającym się przez resztę instrumentów percussion czy zestawu perkusyjnego. Jeśli tego potrzebujemy – nie brniemy w koszty i kupujemy coś w rozmiarze np. 5 cali. Najczęściej popełnianym błędem jest finansowe „wystrzelanie” się na duuuuuuży – siedmiocalowy dzwonek, który wydaje niskie, ciepłe dźwięki, co niekoniecznie może sprawdzać się w uprawianym stylu muzycznym i skutkuje później wiadrami niesłusznie wylewanych żali na forach internetowych.

Ten artykuł możesz przeczytać ZA DARMO. Zarejestruj się i zaloguj. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Perkusista - online
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.