Werbel Gretsch Hammered Brass

Dodano: 24.02.2016
Rodzaj sprzętu: Werble

To, że dobry werbel jest podstawą każdego perkusyjnego zestawu wie nawet początkujący perkusista. Ważne jest, by w zalewie tysięcy różnych instrumentów, wybrać odpowiedni, który będzie pasował do konkretnej sytuacji muzycznej, bo… czy da się mieć werbel uniwersalny?

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.


Każdy profesjonalny perkusista (ale nie tylko) powinien mieć kilka werbli w swoim zestawie. Różnorodność muzyki powoduje, że co innego nam się sprawdzi w drum and bass pod ręką Jojo Mayera, a co innego w zeppelinowskim dudnieniu Ilana Rubina.

Oczywiście, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na kolekcję kilku werbli, dlatego warto poszukać instrumentu, który pozwoli nam się odnaleźć w jak największej ilości sytuacji. Prezentowany werbel Gretsch ma właśnie pełnić takie zadanie.

Gretsch to firma legenda i z pewnością wie, jak przygotować dobry werbel. To właśnie instrumenty marszowe i tamburyna były pierwszymi, jakie wychodziły spod ręki niemieckiego imigranta w USA - Friedricha Gretscha.

WERBEL


Prezentowany werbel wygląda bardzo efektowne z racji kucia mosiężnego korpusu. Nasz model ma rozmiar 14" na 5", są jeszcze wersje grubsze (6,5" i 8"). Grubość mosiężnej ścianki to 1,2 mm. Obręcze są w wersji Die-Cast. Korpus wypolerowany na mocny połysk robi bardzo duże wrażenie. Wbrew pozorom jest to dość lekki instrument i pierwsze wrażenie masywności znika, gdy złapiemy go w ręce. Klasyczny zestaw sprężyn i prosta maszynka, zresztą ogólnie w kwestii osprzętu nie mamy tu jakiejś wielkiej filozofii. Instrument nie ma jakichś udziwnień, ma grać tym, co ma.

W AKCJI


Werbel sprawdza się w różnych strojach. Zarówno spuszczony mocno, jak i ostro napięty, oferuje bardzo dużo. Naszym zdaniem najlepiej spisuje się w klasycznym średnim stroju lub lekko podciągniętym. Jest czuły i ma szeroki zakres dynamiczny. Przy wykorzystaniu naciągów powlekanych doskonale sprawdzi się w grze miotełkami. Jego głośność można zakwalifikować jako średnią. Jeżeli chodzi o barwę to mamy ciepłe, ale w miarę jasne brzmienie, co jest efektem mosiężnego korpusu. Wyraźny atak osadza się jednak miękko i nie ma tu cięcia, które by powodowało krwawienie z uszu. Werbel ma też w sobie te metaliczne przydźwięki, ale nie tworzą one drażniącego tła. Świetnie gra się ghost notes oraz techniką cross stick, gdzie mamy mocny okrągły "klik". Wraz z podciąganiem stroju dostajemy więcej agresji, ale w łatwej do kontrolowania formie. Na zakończenie dodać trzeba, że jego charakter jest kruchy i przyjemnie chrupki. Jedyną rzeczą oprócz klasycznego operowania naciągami, jest ewentualna zmiana sprężyn na nieco szersze, ale to już kwestia gustu.

PODSUMOWANIE


Instrument wysokiej próby w bardzo przyzwoitej cenie ok 1,4 tys. zł. Ładne wykończenie dodaje charakteru. Prostota w doborze jego składników potwierdza opinię, że nie trzeba jakichś specjalnych kosmicznych maszynerii, by instrument grał jak należy.

Werbel o uniwersalnym zastosowaniu świetnie sprawdzi się w grze akustycznej ze swoją żywą reakcją oraz pod mikrofonami ze swoim konkretnym, miękkim, ale precyzyjnym brzmieniem. Godny uwagi.

Dostarczył: Gewa Polska (www.gewamusic.com/pl/)

{Podsumowanie Plusy:
+ stosunek jakości do ceny,
+ uniwersalność zastosowania,
+ jakość wykonania.
Minusy:
- warto zadbać o zmianę sprężyn.}

Test ukazał się w numerze listopad 2015

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.