Blachy Sabian Choppers i Alu Bells

Dodano: 14.06.2009
Rodzaj sprzętu: Blachy

Sabian dokonał poważnych odkryć podczas wyprawy ku nowym brzmieniom. W zeszłym roku przybyły dwa nowe, oryginalne instrumenty perkusyjne. Nowy model dzwonków Alu Bells i kosmicznie wyglądające talerze Choppers, zostały zaprojektowane zarówno dla perkusistów grających na zestawie, jak i poza nim.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.
Dzięki polskiemu dystrybutorowi instrumentów Sabian - firmie Music Info mieliśmy okazję ostukać i nagrać próbki tego sprzętu. Wspólnie z Adamem Jones?em przyjrzyjmy się szczegółom.

Budowa


Tajemnica budowy Alu Bells ukryta jest w ich nazwie. Każdy egzemplarz odlewany jest z aluminium. Talerze Alu Bells, w odróżnieniu od standardowych, wykonuje się w ostatecznym kształcie z matrycy odlewniczej. Dostępne są dwa rozmiary: 7 i 9 cali średnicy. Oba modele składają się z wypukłej kopułki opadającej do płaskiej powierzchni krawędzi. Dzwonki są całkiem grube, lecz ze względu na aluminiową budowę, lekkie. Wyeliminowanie w procesie produkcji jakichkolwiek etapów kucia czy polerowania powoduje, że powierzchnie posiadają wgłębienia i znaki, ale naturalnie jasny odcień aluminium maskuje te detale, widoczne jedynie po dokładniejszych oględzinach.

Sabian Choppers są nieco podobne do zwykłych talerzy. Wycinane z brązu B8, dostępne są w trzech rozmiarach: 8, 10 i 12 cali. I na tym wszelkie podobieństwa się kończą. Choppers posiadają bowiem skomplikowaną trzywarstwową konstrukcję, której zaprojektowanie zajęło trochę czasu specjalistom z Sabiana. U dołu każdego egzemplarza znajduje się solidna tarcza z brązu, nosząca ślady celowego toczenia wzmacniającego naturalne tarcie. Kolejną warstwę stanowi podobnie wykonany krążek, przycięty do kształtu siedmioramiennego wachlarza. Ponad nim znajduje się ostatnia warstwa, również przycięta w kształt wachlarza, ale przymocowana odwrotnie, by jej ramiona zachodziły na te położone poniżej. W odróżnieniu od poprzednich warstw, ta jest dodatkowo wypolerowana do połysku. Wszystkie ramiona wachlarza są przycięte w ten sposób, iż powstałe ostre krawędzie, skierowane są ku dołowi każdego nacięcia, by zwiększyć tarcie. Ten metalowy przekładaniec połączony jest razem za pomocą trzech nitów, umożliwiających ruch nie większy, niż kilka milimetrów.

Sprawdzian


Dźwięk Alu Bells jest miękki, suchy i lekko wibrujący. Wszelkie niedostatki ataku nadrabia intensywnością barwy. Ton jest niesamowicie czysty i w miarę gaśnięcia natężenie dźwięku utrzymuje się. Przypomina to trochę efekt pocierania palcem krawędzi kieliszka z winem.

Dla kontrastu Choppers wyzwalają fale delikatnie metalowego chrzęstu. Byliśmy zdziwieni ilością niuansów i subtelności, które można z nich wydobyć. Delikatne puknięcie wydobywa falujący i szorstki syk. Zwiększając siłę ataku, dźwięk wzmaga się i twardnieje. Szybkie wybrzmienie, nad którym ciężko pracowali w Sabianie, sprawia, że łatwo odróżnić nuty akcentowane od zwykłych. Ich dźwięk pozostaje czysty na wszystkich poziomach dynamiki. Prawie niemożliwe jest uszkodzić ten sprzęt. Poza tym, w odróżnieniu od innych wynalazków sound nie zużywa się i z czasem nie zdziera. Nic dziwnego, że  Mike Portnoy - maniak wszelkiego rodzaju stacksów upodobał sobie te blaszki. Podczas nagrań najbardziej przypadł nam do gustu model 10", który wykazywał się - naszym zdaniem - największą uniwersalnością.


Podsumowanie


Dla stworzenia tych instrumentów Sabian wykorzystał najbardziej kreatywne pomysły. Konstrukcje nie przypominają nic już istniejącego. To stawia firmę w rzędzie najbardziej innowacyjnych. Alu Bells stanowią wyjątkową, słodko brzmiącą alternatywę dla istniejących kontrpropozycji wykonanych z brązu. Choppers to tylko pozornie skomplikowany konstrukcyjnie, podlegający pełnej kontroli instrument o agresywnym brzmieniu, z wieloma odcieniami ekspresji. W związku z użyciem większej ilości materiału ich cena jest wyższa od Alu Bells, ale to raczej Choppers mają szanse znaleźć się w codziennym użyciu jako dodatek. Przyznajemy, że polowaliśmy na ten sprzęt od jakiegoś czasu, lecz pracownicy Music Info mimo szczerych chęci rozkładali ręce - talerze schodziły z magazynu błyskawicznie.

{podsumowanie OCENA
Choppers: 5/6
Alu Bells: 5,5/6

Dla stworzenia tych instrumentów Sabian wykorzystał najbardziej kreatywne pomysły. Konstrukcje nie przypominają nic już istniejącego.}

 

Testowali: Adam Jones, Łukasz Chmieliński, Maciej Nowak, Paweł Sapija
Komentarz Adama Jonesa opracował Adam Kubacki
Zdjęcia: Łukasz Rygało

 

Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.