Klubowe Wydarzenie Roku

Dodano: 05.03.2012

W opinii zespołów, Eliminacje do Przystanku Woodstock stały się klubowym wydarzeniem roku.

4 edycja Eliminacji właśnie wkracza w decydującą fazę. Celem rywalizacji jest wyłonienie kapel, które zagrają na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w Kostrzynie. O tym, że warto brać w niej udział, świadczy liczba laureatów - dzięki Eliminacjom, na Woodstocku zagrały już 22 zespoły. Wśród nich: Buldog, Titus Tommy Gun, Luxtorpeda, Materia, Pampeluna, Enej, Łąki Łan i Raggafaya.  

Eliminacje do Przystanku Woodstock składają się z trzech etapów. Pierwszy to przesłuchiwanie płyt przez jurorów, drugi to koncerty półfinałowe, a trzeci to Wielki Finał Eliminacji. Co roku, na adres organizatora, czyli Fabryki Zespołów, przychodzi około 700 zgłoszeń. Termin na nadsyłanie tegorocznych zgłoszeń już minął. Na adres organizatorów przyszło ich aż 770. Wśród kandydatów znajdują się uznani, doświadczeni muzycy, ale także nowe twarze, dla których Eliminacje mogą być początkiem kariery.

W entuzjastycznym tonie o Eliminacjach, wypowiadał się Mały, perkusista zespołu Chico: "Na Eliminacjach panuje fantastyczna atmosfera, poznaliśmy mnóstwo nowych ludzi oraz zespołów. Każda z kapel, która dostaje się do finału prezentuje niezwykle wysoki poziom"..

Łukasz Mackoś z formacji Black Jack stwierdził, że dzięki Eliminacjom mogli pokazać bardzo licznej publiczności, co później przełożyło się na wzrost zainteresowania ich muzyką i działalnością zespołu. "Wyniki zmagań eliminacji i to, że Jury wybrało nas spośród tylu setek zespołów bardzo nas podbudowało i pozwoliło uwierzyć w nasze umiejętności oraz możliwości. Koncerty kwalifikacyjne były bardzo dobrze zorganizowane, a finał we Wrocławiu zapamiętamy jako jeden z lepszych naszych koncertów w krótkiej karierze. Wszystko to zmobilizowało nas do dalszej pracy." - przyznał.

Siwy, menadżer grupy Bethel, która dzięki Eliminacjom zagrała w Kostrzynie na scenie folkowej, również uważa że Eliminacje dały im wyjątkowo dużo: "Pomogło nam to przede wszystkim uwierzyć w siebie, dając nam wiele nowych możliwości i sporo nowych, fajnych kontaktów. Uwielbiamy grać, i dzięki udziałowi w Eliminacjach, robimy to znacznie częściej."

Wszystko to potwierdził Mateusz z kapeli Big Fat Mama: "Dzięki Eliminacjom usłyszało o nas więcej ludzi, mamy także zdecydowanie więcej propozycji koncertowych".

Podczas Eliminacji, kandydatów tradycyjnie ocenia jury w składzie: Jurek Owsiak (Prezes Fundacji WOŚP), Gosia Kaczmarek (Prezes Fabryki Zespołów), Andrzej Puczyński (Prezes ZPAV, właściciel Izabelin Studio), Krzysztof "Melkee" Dobies (Radio Woodstock) oraz Tomasz "Tommy The Rocka" Olszewski (muzyk, gitarzysta Titus`Tommy Gunn).

"Bardzo przykładamy się do swojej pracy, rzetelnie słuchamy muzyki, oceniamy i jesteśmy bardzo otwarci. To nie jest show telewizyjne, zawsze szukamy pozytywnych cech zespołów." - tłumaczył rolę jury Jurek Owsiak.

"W tym roku koncerty półfinałowe odbędą się w kwietniu i maju, a Finał na początku czerwca. Tak jak w poprzednich latach, tak i tym razem zwycięzców może być wielu. Eliminacje mają luźną formułę i wszyscy, którzy na to zasługują, zagrają na Woodstocku" - wyjaśnia prezes Fabryki Zespołów, Gosia Kaczmarek.

Wyłoniono już półfinalistów IV Eliminacji do Przystanku Woodstock

Miało być 28 półfinalistów - jest 32. Dodatkowo - 9 zespołów, zaproszonych na organizowane po raz pierwszy Eliminacje na Scenę Folkową Przystanku Woodstock.

"Wybór był naprawdę trudny, jednak musieliśmy wyłonić półfinalistów. Od kilku miesięcy przesłuchiwaliśmy krążki. Każda z 770 nadesłanych płyt znalazła się w odtwarzaczu i rzetelnie została przesłuchana. Odwiedzane były profile Facebookowe, strony Internetowe, kanały na YouTubie, przeglądane występy, a często dziennikarze Fabryki Zespołów byli obecni na koncertach zgłoszonych kapel i jak co roku - nie ważne czy zespół ma kilka tygodni czy kilkanaście lat - każdemu poświęcany był czas. Czas wypełniony jego muzyką. Wybraliśmy w sumie 41 kapel. To rekordowa liczba w historii Eliminacji. Na liście półfinałowej znaleźć zespoły młode, ale także uznane już i ze sporym dorobkiem. Muzycznie bardzo różnorodnie - wiele gatunków muzycznych od lekkich rytmów po bardzo ciężkie gitarowe brzmienia. Takie są Eliminacje - bo taki różnorodny i otwarty jest najpiękniejszy z festiwali świata - Przystanek Woodstock" - mówi Gosia Kaczmarek - Prezes Fabryki Zespołów. -
"Z pewnością na liście mogłoby się znaleźć więcej zespołów. Niestety liczba kapel jest ograniczona, chociaż i tak powiększyliśmy ją. Na koniec jeszcze od całej Fabryki Zespołów ogromne podziękowania dla wszystkich zespołów - za nadesłane płyty, za zaufanie, a przede wszystkim za Waszą wspaniałą muzykę. Bardzo, bardzo różnorodną."

"Poziom jest znacznie wyższy w stosunku do poprzedniego roku i to cieszy niezmiernie. Zaskoczyła nas ogromna różnorodność muzyczna prezentowana przez artystów" - mówi Jurek Owsiak. "Niektórzy z nich kompletnie nie mieścili się w formule Przystanku Woodstock, ale zaskoczyli nas niezwykłymi pomysłami muzycznymi. Płyty te odłożyliśmy, aby je zaprezentować komukolwiek, by nie przepadła ta porcja niezwykłych, zupełnie innych, ale wspaniałych dźwięków"

Tegoroczni półfinaliści Eliminacji do Przystanku Woodstock to:

ADHD Syndrom
Agressiva 69
Ania Rusowicz
Chain Reaction
Chassis
Clock Machine
Deriglasoff
Drunk`n`Rolled
The Electric Lemons
Erijef Massiv
Eris is My Homegirl
Etna Kontabande
Hope
Jafia Namuel
Kasia i Wojtek
L. Stadt
Leash Eye
Los Pierdols
Ludzie Mili
Marika & Spokoarmia
Pajujo
Papa Musta
Plan
Poparzeni Kawą Trzy
Power of Trinity
Presidents of Noise
Rust
Skambobambo
Snowman
Tabu
Thy Disease
Zgredybillies

Zespoły zaproszone na Eliminacje na Scenę Folkową:

Back to The Ocean
Cztery Metry Od Chodnika
Disparates
hRABIA
Kabanos
Kariera
Lemko Tower
Marlene Johnson & The Riddimzz
Nowy Folklor Afro-PolskiMagazyn Perkusista jest patronem medialnym wydarzenia.