Imponujący skład Drum Fest 2012

Dodano: 22.06.2012

21 edycja Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest 2012 zapowiada się ekscytująco.

W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. następujących muzyków:

Dennis Chambers, Scott Henderson, Jeff Berlin
HBC Trio to imponujące trio, w skład którego wchodzi genialna gra na gitarze Scotta Hendersona, imponujące popisy na gitarze basowej Jeffa Berlina i wirtuozerska gra na perkusji Dennisa Chambersa. Ci trzej muzycy odnieśli już wielkie sukcesy, a teraz połączą swoje siły by zaprezentować nam jazzowe show! I właśnie to multiutalentowane trio wystąpi na koncercie 13 października 2012 r. w Filharmonii Opolskiej, w ramach 21 Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym magicznym koncercie i gwarantujemy, że będzie to niezapomniane wydarzenie muzyczne jak i duchowe.

Pat Mastelotto, Tony Levin, Markus Reuters i Terry Bozzio
Stick Men to amerykańskie trio, złożone z muzyków rockowych Tony'ego Levin'a (grającego na Chapman Stick), Pat'a Mastelloto (perkusja i elektronika) związanych z grupą King Crimson oraz Markus'a Reuter'a (mistrza Warr Guitar). Lider, Tony Levin to prawdziwy prekursor grający na Chapman Stick, od końca lat 70 XX wieku i jednocześnie najbardziej znany na świecie wirtuoz tego instrumentu. Wydaje się, że tych trzech utalentowanych muzyków nie może nas zaskoczyć, a jednak wystąpi gościnnie wraz z nimi Terry Bozzio wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Grupę Stick Men z Terrym Bozzio będziemy mogli posłuchać:
21.10. 2012r. Opole, Filharmonia Opolska

Mike Portnoy, Billy Sheehan, Tony MacAlpine, Derek Sherinian
Mike Portnoy - wybitny perkusista progresywnego rocka, znany ze swojej zręczności oraz niezwykłych umiejętności technicznych. Założyciel legendarnego zespołu Dream Theater, w którym grał 25 lat. Został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty Progresywnego Rocka.
Wraz z nim, zagra Billy Sheehan, wirtuoz gitary basowej, amerykański muzyk i kompozytor. Znany z występów w grupie muzycznej Talas, Steve Vai Band, David Lee Roth, Mr. Big oraz Niacin. Powszechnie uznawany za najlepszego basistę wszechświata.
Usłyszymy także Tony'ego MacAlpine'a - amerykańskiego wirtuoza gitary elektrycznej, pianistę i keyboardzistę, należącego do najważniejszych przedstawicieli neoklasycznego heavy metalu lat 80. XX w. MacAlpine poza solową działalnością artystyczną współpracował z takimi wykonawcami jak: Steve Vai, Planet X.
Ostatnim z tej wielkiej czwórki jest Derek Sherinian utalentowany pianista, keyboardzista, kompozytor i producent muzyczny. Absolwent renomowanej Berklee College of Music. Znany z występów w grupach muzycznych Planet X, KISS, Dream Theater oraz muzykami: Alice Cooperem, Billy Idolem oraz Yngwie Malmsteenem.

Mike Portnoy, Billy Sheehan, Tony MacAlpine i Derek Sherinian wystąpią na dwóch koncertach:
17.10.2012r. Opole, Filharmonia Opolska
18.10.2012r. Miejsce koncertu zostanie ustalone niebawem i podane do wiadomości

Bilety są już w sprzedaży.

Virgil Donati feat. Allan Holdsworth, Anthony Crawford
Virgil Donati - to prawdziwy wirtuoz instrumentów perkusyjnych, który swoją przygodę z perkusją rozpoczął już jako 3 latek. Jako 16 latek postawił wszystko na jedną "kartę perkusji" i od tej chwili stale dąży do wyrażania siebie, poprzez swoją grę a jego motywacja jest wprost nieograniczona! Grał w takich zespołach jak: On The Vig, Ring of Fire, Tribal Tech. Obecnie występuję w grupie Planet X. Allan Holdsworth, brytyjski gitarzysta i kompozytor, który bez problemu odnajduje się w stylistyce fusion, jazz czy rocka progresywnego. Basista Anthony Crawford, który ma na swoim koncie współpracę z wieloma wybitnymi muzykami, np. Erykah Badu, Peabo Bryson'em czy Justinem Timberlakiem. W 2009r. wydał swój solowy album "Urban Jazz".

Ta trójka znakomitych muzyków wystąpi na dwóch koncertach w Polsce, które gwarantują niezapomniane przeżycia muzyczne.

5.10. 2012 - Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
7.10. 2012 - Opole, Filharmonia Opolska

Brian Tichy, Doug Aldrich, Michael Devin
Brian Tichy - jest perkusistą, gitarzystą, wokalistą i pisarzem tekstów. Od 2009r był perkusistą grupy Foreigner, zastąpionym przez Jasona Suttera. Zaczął grać na perkusji jako ośmiolatek a jako dwunastolatek rozpoczął naukę gry na gitarze. Wpływ na niego wywierały wtedy: Led Zeppelin, Kiss, Aerosmith, AC/DC i Van Halen. Po ukończeniu Berkley College of Music (1986 - 1990), Tichy koncertował z wieloma artystami: Billym Idolem, Ozzy Osbournem, Seether, Velvet Revolver, Foreigner, Pride & Glory, Glennem Hughesem, Sassem Jordanem and Slash's Snakepit. Grał także na muzycznej scenie klubowej New Jersey od późnych lat 80 ubiegłego wieku do wczesnych lat 90, z gruge'owym zespołem Aluminium Jew, z Billym Joelem i basistą Nena, Palem Di Leo. Jest także założycielem i liderem zespołu BALL. Od 2010r. jest perkusistą zespołu Whitesnake.

Carmine Appice, Vinny Appice, John McCoy, Fabbio Cerrone, Jack Meille - Drum Wars
Drum Wars czyli bracia Carmine i Vinny Appice! Wybuchowa mieszanka mocy i muzycznej energii. Nigdy nie wiesz, który z nich pojawi się pierwszy i który z nich miał wąsy jako pierwszy. Nie wiesz także tego, który z nich ma lepsze nogi - ale to co wiemy na pewno to to, że oboje są genialnymi artystami i muzykami w swoim gatunku. Carmine grał m.in. w Vanilla Fudge, Cactus i z Rodem Stewartem. Z kolei Vinny grał w Black Sabbath, DIO czy Heaven and Hell. Drum Wars braci Appice to świetna zabawna i dużo energii - śmiało można powiedzieć, że pojedynek braci Appice jest pojedynkiem na miarę Buddyego Richa i Genea Krupy. Obaj muzycy grają świetne partie solowe jak i zespołowe. Ich występy to zawsze mieszanka muzyki, perkusji, występów, komedii i emocji bitwy, która nigdy się nie kończy.

"Nigdy nie widzieliśmy takiej energii jaka wypływała podczas gdy Carmine i Vinny grali razem "Crazy Train" ! - mówią fani, którzy widzieli ich show!

Ale żeby nie było zbyt nudno, bracia Appice zagrają w Polsce z trójką wielkich muzyków: Johnem McCoyem, Fabbio Cerronem i Jacopo "Jackiem" Meille. Te nazwiska są gwarancją najlepszego show i najlepszych muzycznych doznań.
20.10.2012    Opole

Ponadto wystąpią:

Jojo Mayer - pochodzący ze Szwajcarii kompozytor, producent i ceniony wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Jest synem basisty Vali Mayera, a swoją pierwszą perkusję otrzymał już w wieku 2 lat. Cyklicznie występuje na festiwalach jazzowych oraz warsztatach na całym świecie, m.in. w Polsce, Kanadzie, USA, Francji i Wielkiej Brytanii, a wraz z grupą Nerve wielokrotnie występował w Polsce podczas rodzimych festiwali. Współpracował z wieloma znanymi muzykami, takimi jak: Monty Alexander, Vernon Reid, Dizzy Gillespie, John Zorn, John Medeski, Steve Coleman i wielu innych.

Benny Greb to pochodzący z Niemiec, niezwykle utalentowany perkusista. Swoją przygodę z perkusją rozpoczął jako 6 latek a pierwsze lekcje zaczął pobierać w wieku 12 lat. Zanim odkrył rock i jazz, grał w zespołach punkowych. Gra w wielu stylach muzycznych i między innymi współpracował z Stoppok, The Ron Spielman Trio, Sabri Tulug Tirpan, Bobby McFerrinem. Występował na wielu festiwalach perkusyjnych i warsztatach na całym świecie,  np. podczas Modern Drummer Festiwal w 2010 roku.

Mark Ford to prawdziwy wirtuoz marimby. Jest cenionym kompozytorem popularnych utworów na marimbę i perkusję np. Head Talk, Polaris, Lore Fanfare, Stubernic, Heads Up! czy The Surface of Life. Jest także autorem podręcznika o technice gry na marimbie. Obecnie zajmuje stanowisko koordynatora działań perkusyjnych na Uniwersytecie North Texas w Denton i zajmował stanowisko prezydenta Percussive Arts Society. Jestem uznanym marimbafonistą, który często występuje na festiwalach muzycznych w Ameryce Południowej, Europie, Azji i Australii a Jego kompozycje był także wykonywane na wielu uniwersytetach, w salach koncertowych na całym świecie i w National Public Audio.

She-e Wu to pochodząca z Tajwanu wybitna artystka, która w mistrzowski sposób komponuje utwory na marimbę i perkusję. W 1991r. przyjechała do Stanów Zjednoczonych by podjąć studia na Północnym Uniwersytecie Teksańskim. Obecnie She-e Wu jest profesorem muzyki i dyrektorem wydziału perkusyjnego na Uniwersytecie Northwestern. Występowała w wielu miejscach na świecie, m.in. Francji, Hiszpanii, Japonii czy Włoszech. Jej występy zawsze wzbudzają wielkie zainteresowanie.

Anders Astrand - to szwedzki artysta, kompozytor i prekursor, który regularnie występuje w Stanach Zjednoczonych, Europie i w Australii jako solista oraz z Global Percussion Network. W swoich kompozycjach skupia się na improwizowaniu, które jest istotną cechą jego występów solowych jak i z zespołem muzycznym. Jest członkiem kilku grup, m.in. tria Engebretson/Fancher/Astrand. Od 2002roku jest członkiem Rady Dyrektorów PAS i przewodniczącym Kapituły szwedzkiego PAS.

Fourth Floor
to kwartet niezwykle utalentowanych muzyków, powstały w 2006r. Jan Freicher i Dominik Rosłon to trzon kwartetu, czarujący wręcz dźwiękami marimby i wibrafonu, wspólnie grający od wielu lat. Ich sceniczne porozumienie, wywołuje wrażenie, że tak naprawdę gra jedna osoba. Na gitarze basowej gra Marcin Grabowski, a na perkusji Radosław Szarek. Jan Freicher i Dominik Rosłon są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie wibrafonu i marimby Bernarda Maseli. Wszyscy muzycy są gruntownie wykształconymi muzykami. Kwartet ten cechuje niebanalne podejście do muzyki, innowatorskie kompozycje i wysoki kunszt artystyczny. Wszystkie te atuty składają się na sukces grupy. Nieszablonowe podejście do muzyki zaowocowało I nagrodą w konkursie aranżacji w Fürth, w Niemczech, dwa miesiące przed pierwszym występem publicznym. Ich koncerty od razu spotkały się z uznaniem publiczności jak i krytyków. W 2007r. zdobyli Grand Prix, owianego legendą, najstarszego festiwalu w Polsce - Jazz nad Odrą. Polska publiczność przyznała im prestiżową nagrodę - Klucz Do Kariery, a na niemieckim Summer Jazz Festival uznani zostali za najlepszych solistów. Zespół zapraszano na światowej rangi festiwale, m.in. Jazzwelten Dresden, Vibraphonie Zurich, Jazz Forum Festival, Jazztage Görlitz, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Jesień Jazzowa Jazz Celebrations). Swoje koncerty Fourth Floor grało przed występami takich gwiazd jak: Kenny Garret, Nils Petter Molvaer, Rich Greenblatt, Jean Luc Ponty, czy Bill Evans.

http://www.miedzynarodowyfestiwalperkusyjny.pl/