Atrakcje Drum Fest 2014

Dodano: 07.07.2014

Zapraszamy na atrakcje kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego Drum Fest 2014.

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest to największa i najbardziej prestiżowa impreza muzyczna, która odbywa się od 27 lat w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach i Chorzowie. Przez kilkadziesiąt lat festiwal zaszczyciły obecnością jedne z największych gwiazd światowej sceny zarówno jazzowej, rockowej jak i klasycznej, by wymienić tych największych: Ian Paice (Deep Purple), Mike Portnoy (Dream Theatre), Simon Philips (Toto), Tommy Aldridge (White Snake), Alan White (Yes), Tony Levin (King Crimson), Carl Palmer (Emerson Lake and Palmer), Denis Chambers (Santana), Doug Aldrich (Whitesnake), Billy Sheehan (Mr Big), Dave Lombardo (Slayer), Mike Stern (Weather Reports), Pat Mastelotto (King Crimson), Jojo Mayer (Nerve), Neal Morse (Transatlantic), Dave Weckl (Chick Corea), Glenn Hughes (Deep Purple), Steve Smith Vital Information (Journey), Terry Bozzio (UK), zespół Planet X .

Również tegoroczna 23 edycja festiwalu, który odbywać się będzie na przełomie września, października i listopada pozwoli mieszkańcom Opola, Wrocławia, Gliwic, Chorzowa i Katowic na bliskie spotkania z muzykami z pierwszych stron światowej prasy muzycznej. Do największych sław należy zaliczyć: pierwszą damę światowej marimby, japońską kompozytorkę i instrumentalistkę Keiko Abe, legendarnego perkusistę kultowego zespołu Cream, Gingera Bakera, który wystąpi z kwartetem pod nazwą "Ginger Baker's Jazz Confusion, Super Trio HBC - fenomenalną formację gigantów stylu jazz fusion (Scott Henderson - gitara, Jeff Berlin - bas, Dennis Chambers - perkusja), koncerty Pain Of Salvation - szwedzkiej grupy zaliczanej do czołówki europejskiego progresywnego rocka/metalu, oraz jedyny w Polsce koncert amerykańskiego zespołu Spock's Beard, grającego fuzję wielu stylów muzycznych, przekraczających bariery rocka wplątując muzykę poważną, fusion, jazz, popową balladę i muzykę latynoską.

Będziemy mogli zobaczyć również: gwinejski zespól bębniarzy i tancerzy Art Gibami, w stylowym etnicznym widowisku łączącym muzykę śpiew i oryginalne afrykańskie tańce, recitale perkusyjne giganta sceny metalowej Gene'a Hoglana - perkusisty znanego między innymi ze współpracy z zespołami Fear Factory, Strapping Young Lad, Dark Angel i Forbidden. Z pewnością wielką atrakcją tegorocznego festiwalu będzie również koncert światowej sławy polskiego pianisty jazzowego - Adama Makowicza z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Przed opolską publicznością wystąpi unikalny projekt Nowe Sytuacje - czyli muzycy zespołu Republika z wokalistami Piotrem Roguckim z Comy i Tymonem Tymańskim. Organizatorzy prowadzą nadal szeroko zakrojone rozmowy z wieloma innymi muzykami m.in: z Rayem Luzierem z Korn, Tony Roysterem Juniorem perkusistą Jay'a Z, Nickiem Menza, znanym z klasycznego składu Megadeth, Davem Lombardo i Jojo Meyerem....

Po raz pierwszy podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Marimbowy, w jury którego zasiądą m.in. Keiko Abe, Mark Ford, Paul Rennick oraz Federic Macarez. Udział w pracach jury światowej sławy instrumentalistki, jaką jest Keiko Abe, spowodował, że niedługo po ukazaniu się tej informacji organizatorzy Drum Festu otrzymali wiele zgłoszeń z całego niemal świata - z USA ponad 20, kilka z Japonii, Belgii, Niemiec. Dyrektorem Artystycznym Konkursu jest wybitny amerykański marimbafonista, kompozytor oraz profesor na Uniwersytecie Danton w północnym Teksasie, Mark Ford.

Kolejnym konkursem, który od kilku już lat odbywa się podczas Drum Festu, a który w tym roku otrzyma nową szatę to Young Drum Hero - konkurs przeznaczony dla wszystkich młodych, jeszcze nie znanych perkusistów z całego kraju. Konkurs Young Drum Hero jest w całości sponsorowany przez firmę Meinl, wyłącznego dystrybutora firm Tama i Meinl w Polsce, a suma nagród jakimi dysponować będą organizatorzy to ponad 20 tys. złotych.

Pierwszy raz podczas tegorocznego Drum Festu odbędzie się natomiast wręczanie Polskich Nagród Perkusyjnych - Eugeniuszy. Nazwa ta wzięła swój rodowód od imienia genialnego amerykańskiego perkusisty Gene Krupy. Ten emigrant z Polski położył fundamenty pod współczesny styl gry na zestawie perkusyjnym i w USA jest traktowany jak ojciec chrzestny współczesnej perkusji. Organizatorzy festiwalu łącznie z największym branżowym tygodnikiem w Polsce - Perkusistą i portalem internetowym Beat It mają zamiar wprowadzić przyznawanie tej corocznej nagrody jako stałego punktu festiwalu i mają nadzieję, że ta gala wspomoże rozwój zarówno naszego festiwalu jak i rodzimego przemysłu perkusyjnego.

Podczas tegorocznego Drum Festu będziemy gościli znakomitego amerykańskiego wykładowcę Paula Rennicka, który na festiwal przywiezie ze sobą 25 osobową grupę amerykańskiego drum line Santa Clara Vanguard Drum & Bugle Corps. To duża grupa muzyczna grająca muzykę i jednocześnie maszerująca, pierwotnie wywodząca się z orkiestr wojskowych, grających militarny repertuar marszowy. To wielokrotni zdobywcy mistrzostwa świata w tej dziedzinie. Paul Rennick pisze wiele utworów marszowych, które 17 razy zdobyły tytuł Narodowego Mistrza Orkiestry Marszowej dla Uniwersytetu w Północnym Teksasie nadany przez Percussive Art Society. Ich przyjazd do znakomita okazja dla rzeszy absolwentów szkół i akademii muzycznych z całej Polski na uczestniczenie w warsztatach, dzięki którym mogą nabyć z pierwszej ręki wiedzę niezbędną do prowadzenia tego typu orkiestr w Polsce, w kraju w którym tego rodzaju działalność muzyczna jest jeszcze w powijakach. Zapraszamy do zobaczenia przemarszów po Opolu jak i udziału w koncertach i warsztatach Paula Rannicka wraz z zespołem.

Tradycyjnie podczas trwania festiwalu organizatorzy zapraszają oprócz koncertów do uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez zaproszone na festiwal gwiazdy, wystawy sprzętu perkusyjnego oraz wieczorne jam sessions.

Koncerty tegorocznej edycji festiwalu odbywać się będą już tradycyjnie w Filharmonii Opolskiej, Państwowej Szkole Muzycznej oraz salach Dom Expo i CWK w Opolu, w sali Zaklęte Rewiry we Wrocławiu, w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" w Gliwicach oraz w Chorzowskim Centrum Kultury.

Szczegóły na:
www.drumfest.pl
www.youngdrumhero.pl
facebook

Magazyn Perkusista jest patronem medialnym Festiwalu.