Pierwsze gwiazdy Drum Fest 2016

Dodano: 02.05.2016

Znamy już pierwsze gwiazdy, które zobaczymy w ramach XXV festiwalu Drum Fest 2016. Wśród nich znaleźli się m.in. Ian Paice, Jason Bittner, Rick Latham czy Nick Menza.


Podczas XXV edycji festiwalu Drum Fest 2016 wystąpią m.in.

Ian Paice
International Group (Wielka Brytania/USA) brytyjski perkusista, jedyny członek zespołu Deep Purple, który grał we wszystkich wcieleniach grupy. Zainspirowany grą perkusistów jazzowych, takich jak Gene Krupa i Buddy Rich. Występował gościnnie na płytach wielu artystów, m.in. Paula McCartneya, George'a Harrisona i Jima Capaldiego.

Mike Terrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej. Beauty and the Beatz to projekt, który łączy muzykę klasyczną (interpretacje utworów Bacha, Mozarta i Rossiniego) z rockiem (m.in. Queen, Led Zeppelin). Terrana to amerykański perkusista, który współpracował z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Tony MacAlpine, Roland Grapow, Tarja Turunen, Axel Rudi Pell, Rage, Masterplan czy Metalium

Rick Latham and the Groove - to jeden z najbardziej wziętych sesyjnych i koncertowych perkusistów w USA, uznany artysta solowy, kompozytor, autor, wykładowca i guru perkusji. Sukces jego książki "Advanced Funk Studies" zwrócił na niego uwagę całego świata perkusyjnego zaledwie w wieku 25 lat. Obecna działalność Ricka Lathama obejmuje intensywne trasy koncertowe, sesje nagraniowe, warsztaty perkusyjne, masterclasses, lekcje prywatne, ale także komponowanie i produkcję muzyczną. W zespole Groove gra z Nicola Sorato (bas) i Ruggero Robinem (gitara).

Michael Landu Group - wybitny gitarzysta. W wieku 20 lat został muzykiem sesyjnym i w następnych latach współpracował m.in. z Michaelem Jacksonem, Richardem Marxem, Pink Floyd, Milesem Davisem, Joni Mitchell, B. B. Kingiem, Jamesem Taylorem, Sealem, Rayem Charlesem, Rodem Stewartem, Wilson Phillips, Laurą Branigan. Razem z sesyjnymi gitarzystami Waddym Watchelem, Steve'em Lukatherem i Michaelem Thompsonem występował na wielu płytach nagrywanych w Los Angeles w latach '80 i '90. Skład zespołu: Michael Landu - gitara, Gary Novak - perkusja, Travis Carlton - bas.

OHM (USA) - amerykański zespół instrumentalny grający fuzję gatunków rock i jazz. Grupa założona przez byłego lidera i gitarzystę zespołu Megadeth Chrisa Polanda w 2002 roku. W skład OHM wchodzi również były perkusista Megadeth Nick Menza, oraz basista Robertino Pagliari.

Jason Bittner - amerykański perkusista. Jason Bittner znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole Shadows Fall, którego jest członkiem od 2002 roku. Wraz z grupą uzyskał m.in. dwukrotnie nominację do nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy. Występował z Anthrax, był członkiem Toxik, a od 2014 roku gra w Flotsam and Jetsam. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Stigmata, Crisis, Everdark, Burning Human, Marty Friedman i Hellspeak. W 2004 i 2005 roku został wyróżniony tytułem najlepszego perkusisty w plebiscycie magazynu branżowego Modern Drummer.

Nik West - amerykańska wokalistka i basistka, pomysłodawczyni światowego konkursu gitarowego dla kobiet Queen of Strings. Jej debiutancki album to "Just in the Nik of Time". Grała z wieloma sławami takimi jak Prince, The New Power Generation, John Mayer, Steven Tyler.

Ray Wilson akustycznie - szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek zespołów Guaranted Pure, Stiltskin, Cut, Genesis. Akustyczny koncert wokalisty odbędzie się w Opolu w Filharmonii Opolskiej

Vibes Beyond Power Trio - trio grające współczesny jazz. Roland Neffe - marimba/wibrafon, Peter Herbert - kontrabas, Reinhard Winkler - perkusja.

Mark Ford (USA) jest wykładowcą perkusji na uniwersytecie w Denton w Północnym Teksasie, kompozytorem oraz aktywnym marimbafonistą występującym na całym świecie. W swoim dorobku ma wiele nagranych płyt marimbowych i perkusyjnych. Często prowadzi konferencje muzyczne w USA. Jest koordynatorem największego programu perkusyjnego w Stanach Zjednoczonych. Był prezesem stowarzyszenia perkusyjnego Percussive Art Society.

Ludwig Albert (Belgia) - wirtuoz marimby, uznany w świecie profesor. Założył organizację "Marimba Projects", jako pierwszy Belg tworzył i grał koncerty z wirtuozką marimby z Japonii Keiko Abe. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Marimby w Belgii oraz Konkursu Marimbowego. Wykładał na uniwersytetach w całej Europie oraz na świecie.

Frederic Macarez (Francja) jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków swego pokolenia. Przez wzgląd na jego pedagogiczne i muzyczne działania Macarez ma czynny wpływ na kształtowanie sztuki perkusyjnej we współczesnym świecie. Obecnie jest głównym kotlistą Paryskiej Orkiestry Symfonicznej, wyróżniającym się solistą i założycielem zespołu kameralnego. Prezentuje solowe recitale w Europie, Azji, Ameryce oraz koncertuje z wybitnymi muzykami.

Anders Astrand (Szwecja) specjalista gry na instrumentach perkusyjnych, regularnie koncertuje i prowadzi warsztaty perkusyjne w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Australii i Europie. Z własnym zespołem kameralnym Global Percussion Network często występował w Szwecji, Europie, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Astrand skupia się na melodycznej i rytmicznej improwizacji, co stanowi również istotną cechę jego kompozycji. Komponuje na różne składy instrumentalne.

Axoum Duo - duet na marimbę i perkusję - tworzący własną muzykę i aranżacje na marimbę i instrumenty perkusyjne. Elwira Ślązak - perkusistka, marimbistka oraz Gabriel Collet - perkusista, marimbafionista, kompozytor.

Drum Spirit - zespół marszowy z Dadizele w Belgii, który w 2011 roku obchodził 30 lecie istnienia. Przez lata Drum Spirit z tradycyjnego zespołu perkusji marszowej przerodził się w lidera czołówki europejskiej. Zespół składa się z różnych sekcji perkusyjnych, usłyszeć można marimby, wibrafon, talerze oraz mocną sekcję bębnów marszowych. Drum Spirit porywa publiczność zarówno podczas pokazów w salach, jak również przemarszów i pokazów w plenerze.

http://www.drumfest.pl/

Magazyn Perkusista jest patronem medialnym festiwalu.