Warsztaty Hajer Level

Dodano: 28.03.2017

Współpraca w sekcji jako praktyczne zastosowanie naszych umiejętności wyrabianych w salkach ćwiczeń na bazie setek dostępnych szkółek. Taki jest zamysł warsztatów Hajer Level?


Organizatorem Hajer Level jest szkoła perkusyjna Drumset Academy, stowarzyszenie AS - Artyści Siemianowicom oraz Siemianowickie Centrum Kultury. Kilka słów na temat warsztatów, które odbędą się już w najbliższy weekend, powie nam nasz dobra znajoma Agnieszka Litarska właścicielka szkoły perkusyjnej Drumset Academy.

Skąd pomysł na imprezę?


Jako Drumset Academy robiliśmy i robimy wiele warsztatów perkusyjnych (Pociąg perkusyjny, warsztaty werblowe, warsztaty w studiach nagrań ) i zawsze gdzieś z tyłu głowy siedział pomysł by zrobić coś na większą skalę ale jak to bywa, można mieć wizje, chęci, jednak zderzenie z rzeczywistością bywa bolesne. Odwieczny problem - brak funduszy. Trafiliśmy na dwóch muzyków z siemianowickiego stowarzyszenia AS; Grzegorza Imiołczyka i Wojtka Smętka, którzy wpadli na pomysł by połączyć warsztaty dla basistów z warsztatami dla perkusistów tym samym zrobić warsztaty sekcyjne. Szybko odnaleźliśmy wspólny język i wzięliśmy się do roboty. Wspólnie udało nam się zarazić naszą inicjatywą dużą liczbę partnerów i sponsorów m.in. firmy Meinl, Tama, Ibanez, sklepy perkusyjne, media muzyczne, lokalne firmy związane z naszym regionem i przede wszystkim prezydenta miasta Siemianowic, bez którego, co tu dużo mówić,  moglibyśmy dalej sobie marzyć o fajnym evencie, który może kiedyś się odbędzie. Szczerze mówiąc zdziwiliśmy się, pozytywnie, że ludzie tak entuzjastycznie podchodzą do naszego pomysłu. Udało się i tak oto możemy ruszać z pierwszą edycją.

Jaki jest zamysł?


Zamysły są dwa; po pierwsze pokazać piękno Śląska, jego zabytków, tradycji, po drugie połączyć to wszystko z muzyką i edukacją. Ktoś z daleka przyjedzie na warsztaty, a przy okazji zwiedzi ciekawe miejsca, a może i na odwrót. Stąd też wybór takiej a nie innej lokalizacji pierwszej edycji Hajer Level. Początkowo mieliśmy zostać na etapie samych warsztatów jednak impreza trochę nam się rozrosła i dzięki naszym partnerom będzie można  zobaczyć wystawy sprzętu muzycznego m.in nowości talerzowe firmy Meinl, wygrać ciekawe nagrody, wziąć udział w konkursie na Hajer Groove zorganizowanym przez firmę Black Hawk oraz uczestniczyć w koncercie jednego z naszych wykładowców, amerykańskiego basisty Andrew Lauera, który odwiedzi nas ze swoim zespołem i zagra koncert. W pierwszy dzień odbędzie się również małe jam session z muzykami gdzie będzie można porozmawiać, napić się...wody i wspólnie pograć.

Hajer? To znaczy wyższy?


Nazwa naszej imprezy również nie jest przypadkowa. Skąd Hajer? Nie, to nie pomyłka to zabieg celowy i gra słów. W gwarze śląskiej "Hajer" oznacza górnika co podkreśla gdzie, na jakich terenach się znajdujemy. Warsztatowiczów zabieramy na "wyższy poziom" muzyczny - przekazując wiedzę.

Gdzie konkretnie będą warsztaty, no bo chyba nie w kopalni?


Miejsce jest naprawdę wyjątkowe to PARK TRADYCJI znajdujący się na terenach byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich, w budynku byłej maszynowni szybu Krystyn. Pięknie odnowiony, w zasadzie odratowany od całkowitego zniszczenia, budynek wraz z ponad 50 metrową wieżą wyciągową nieczynnego szybu kopalnianego. Obiekt posiada również świetną salę koncertową. Krótko mówiąc miejsce idealne.

Jak wygląda grono prowadzących?


Jeśli chodzi o wykładowców naszych warsztatów to perkusiści to już sprawdzeni w boju. Piotr Czyja, który pisze comiesięczne artykuły do magazynu Perkusista, a na co dzień jest nauczycielem w Drumset Academy. Świetny technicznie, coraz bardziej doceniany węgierski muzyk Peter Szendofi, który niedawno miał swoją lekcję na amerykańskiej platformie Drumeo a którego już parę razy gościliśmy w Polsce. Basiści to rewelacyjny i niezwykle utalentowany Kosma Kalamarz oraz wspomniany już Andrew Lauer.

Jakieś rokowania?


Zobaczymy. Nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Mam nadzieję, że my nie pomyliliśmy się i Hajer Level będzie czymś fajnym i wartościowym. Jeśli się uda to na pewno będziemy planować kolejne edycje. Kto wie może dołączą do nas np. pianiści, saksofoniści... Zaczynamy pierwszego kwietnia i to nie żart (śmiech). Zapraszam!