Pokaz perkusyjny Robinson / Lehrmann

Dodano: 19.09.2017

Czy można z powodzeniem grać na perkusji i dobrze przy tym zarabiać, nie siłując się na czopsy? Takie postawiliśmy pytanie przy okazji chorzowskiego pokazu perkusyjnego.

(Dokładna relacja z pokazu w październikowym Perkusiście)

Bohaterowie

John JR Robinson i Felix Lehrmann to dwa różne pokolenia muzyków. JR jest legendą sesyjną, długoletnim perkusistą Michaela Jacksona. Felix to młody, chociaż nie najmłodszy, niemiecki bębniarz operujący na tamtejszym rynku nagraniowym. Panowie oprócz samego faktu gry na perkusji i wspólnych marek sprzętu łączy fakt częstej pracy przy czerwonej lampce studia nagrań.

Dlaczego i gdzie?

Występ muzyków w Polsce odbył się w ramach europejskiej trasy Gold Digger Tour zorganizowanej przez dystrybutora bębnów DW, blach Paiste i naciągów Remo firmę Gewa i jej dział Gewa Drums.
Organizacji działań w Polsce podjęli się wspólnie sklep Śląskie Centrum Perkusyjne z Chorzowa oraz szkoła perkusyjna Drumset Pro School. Z racji wielkości przedsięwzięcia impreza nie miała miejsca w sklepie czy w szkole tylko wynajętej sali kompleksu Sztygarka w Chorzowie.
Sala wyglądała oryginalnie i po raz pierwszy spotkaliśmy się z pokazem, gdzie publiczność oglądała występy siedząc sobie przy stolikach. Wygoda i swoboda ruchów, a przy tym klimat jak na jakimś pokazie magii w USA. Szeroka scena, duże zaplecze, miejsce okazało się strzałem w dziesiątkiem biorąc pod uwagę taki typ imprezy.

Model Imprezy

Impreza nie miała jakiegoś innowacyjnego modelu. Było klasycznie. Najpierw swój blok gra Felix, później JR, a na końcu panowie grają wspólny dżem. Ich bloki zawierały: solówki, grę z podkładami, pytania publiczności. JR pokusił się jeszcze o kilka porad związanych z ustawieniem aparatu i poruszania się za zestawem. Tu można by zakończyć opis i przejść do swoich codziennych spraw, tylko że pojawia się teraz sedno, czyli przebieg.

Przebieg - Felix

Felix pełnił w zasadzie rolę suportu przed występem IR i wywiązał się z tej roli doskonale, tym bardziej, że jest perkusistą zupełnie nieznanym w Polsce. Opisał szybko swoją historie i korzenie muzyczne, odpowiedział na kilka interesujących pytań w tym, dlaczego przeszedł z Tama i Meinl do DW i Paiste. 45 minut wystarczyło, by nie zanudzić, a zaciekawić i jednocześnie przygotować do pokazu jednej z największych osobowości perkusyjnej jaka ostatnimi czasy pojawiła się w Polsce.

Przebieg - JR

John JR Robinson zasiadał za swoim zestawem DW i zaczął grać. W zasadzie zero czopsów, zero pogoni na dwie stopy, zero kręcenia pałkami i wykonywania efektownych ruchów. Przeciętnie wyglądający już nieco starszy pan grał sobie to tu, to tam, trochę na werblu, troszkę jakiś przejść, popykał w ride, nie spieszył się… A mimo to znajdujący się wśród publiczności profesjonalni bębniarze sesyjni wybałuszali gały i zbierali szczęki! Powalający zakres dynamiczny! Doskonały dobór środków wyrazu! I wreszcie kolosalny groove!
Świadomi perkusiści momentalnie dostali odpowiedź, dlaczego sesje nagraniowe JR’a liczy się w setkach! Dlaczego tak często amerykańskie gwiazdy zwracają się do niego w kwestii nagrań. Typowy szach-mat! Profesjonalizm w każdym calu. JR później uchylił nieco rąbka tajemnicy sukcesu, pokazując kilka trików i mówiąc o podejściu do swojego fachu, przez co jest tak pożądanym bębniarzem.

Wnioski

Występ JR był jak trzeźwiący cios z liścia w pysk! Wielka lekcja pokory, pokazująca, gdzie jest miejsce i jaka jest rola bębniarza sesyjnego. Ten - w skali jego dokonań i doświadczenia -zaledwie mały promil informacji jaki wypłynął od JR’a, dla świadomego i głodnego rozwoju bębniarza może być wielkim krokiem w dalszych działaniach.
W jednym prostym rytmie JR pokazał taką zależność niuansów, że nie trzeba było pirotechniki Manginiego lub jak to mówi Marek Surzyn o Virgilu Donatim "huraganu z Antypodów". Sposób wydobywania dźwięków z instrumentu, kultura gry to wynik ponad 50 lat aktywności na scenie. Uwierzcie, wiem co mówię, siedziałem praktycznie nosem w jego hi-hacie. Orzeźwiający strzał w pysk Szanowni Państwo…

Zdjęcia: Gewa Drums Polska

Podziękowania:

Śląskie Centrum Perkusyjne,
Drumset Pro School,
Gewa Drums - DW Drums, Paiste Cymbals, Remo Drumheads.