Kto, co i jak? Young Drum Hero 2017

Dodano: 15.10.2017

Opolski Drumfest to także największy konkurs gry na zestawie perkusyjnym w Polsce. Imprezie towarzyszy niesamowicie mocne grono jury, przed którym uczestnicy prezentowali swoje umiejętności.


Young Drum Hero Bby Sabian 2017 to konkurs organizowany w ramach festiwalu Drumfest przez Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne a także Magazyn Perkusista, przy współpracy z portalami drumcover.pl oraz InfoDrum.pl.

Od roku 2015 z racji bezpośredniej współpracy Drumfest i Perkusisty konkurs nosi nazwę Young Drum Hero, a w tym roku pełna nazwa imprezy to Young Drum Hero by Sabian, ponieważ to właśnie talerzowa firma Sabian była pierwszym sponsorem nagród. Partnerem konkursu była także firma Yamaha.

Konkurs to przede wszystkim wielkie wyzwanie by zagrać przed piekielnie wymagającym jury. Co roku są to goście festiwalu wspomagani przez specjalnie zaproszonego wybitnego polskiego muzyka. W poprzednich latach byli to m.in. Michał Dąbrówka, Beata Polak, Artur Malik, Piotr Pniak. W tym roku w skład jury wchodzili: George Kollias, Russ Miller oraz Darek "Daray" Brzozowski. Naczelny magazynu Perkusista - Maciej Nowak pełnił rolę sekretarza i koordynatora działań jury.

Konkurs składał się z 3 etapów:

1 etap to zgłoszenia eliminacyjne na stronie drumcover.pl
Po zamknięciu zgłoszeń komisja eliminacyjna w składzie Daray, magazyn Perkusista oraz Sabian Polska wybrało 18 perkusistów i 2 perkusistki. W dwóch kategoriach wiekowych (do lat 16 oraz 17-23) równo po 10 osób. Komisja wybrała także po jednym kandydacie na listę rezerwowych.
2 etap to sobotni półfinał już na festiwalu w Opolu. Z grona uczestników jury wybrało w tym roku 5 finalistów z młodszej grupy wiekowej i 6 ze starszej grupy wiekowej.
3 etap to niedzielny finał w Opolu, gdzie kandydaci prezentowali swoje umiejętności grając utwory z podkładami lub też (w zależności od wyboru) prezentując się w solowej aranżacji.

Grand Prix konkursu Young Drum Hero by Sabian 2017: OLAF RYKAŁA


Kategoria wiekowa do lat 16:
1. Jan Pieniążek
2. Dagmara Karandys
3. Filip Preisner


Kategoria wiekowa 17-23:
1. Daniel Połeć
2. Adrian Trepka
3. Natalia Krząkała


Olaf Rykała, zdobywca Grand Prix konkursu

Tradycją konkursu stała się Nagroda Przewodniczącego Jury. Werbel Tama S.L.P. ufundowany przez Tama Polska i Darka Brzozowskiego trafił w ręce Olafa Rykały. Decyzja Daraya była jego indywidualnym wyborem.

Nagrodę specjalną otrzymał Mikołaj Siciak, który był najmłodszym uczestnikiem konkursu (10 lat) i mimo że nie dostał się do ścisłego grona finalistów został doceniony przez jury z racji odważnego doboru utworu oraz wykonania, które rokuje nadzieje na przyszłość młodego muzyka.  

Ponadto do niedzielnego finału zostali zakwalifikowani w kategorii do lat 16: Jakub Hausman, Wiktor Szklarz. W kategorii 17-23: Michał Czwichocki, Piotr Szałajko.

Nagrody główne zostały ufundowane przez firmę Sabian oraz Yamaha, dodatkowo firma Music Partners, która dostarczyła na konkurs zestaw Sakae ufundowała dla zwycięzcy tuzin kompletów pałek Wincent. Uczestnicy grali na zestawach bębnów Yamaha i Sakae z talerzami Sabian (ewentualnie przywiezionymi przez siebie).

Konkurs odbył się dzięki wsparciu Centrum Edukacji Artystycznej.

Więcej informacji i materiałów na temat konkursu (m.in. opinia szefa jury) w listopadowym wydaniu magazynu Perkusista.