Zmarł Tadeusz Federowski

Dodano: 04.09.2018

31 sierpnia 2018 r., w wieku 87 lat zmarł jeden z pionierów polskiego jazzu, Tadeusz Federowski.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Tadeusz Federowski karierę rozpoczął w roku 1951 jako perkusista zespołu Pinokio. Potem związał się ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego, a jednocześnie współpracował z zespołami Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – Kwartetem i grupą Traditional Jazz Makers, która potem pod nazwą Polish All Stars jako pierwszy polski zespół jazzowy występowała za granicą (Dania, 1958). W grupie tej znaleźli się m.in. Zbigniew Namysłowski i Andrzej Kurylewicz. Następnie współpracował z triem Krzysztofa Komedy (1959), z którym wziął udział w prestiżowej imprezie jazzowej – Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree.

W latach 60. XX wieku był perkusistą jazzbandów: Big Band Hybrydy (1960) i Big Band „Stodoła” (1969). Ponownie nawiązał też współpracę z Matuszkiewiczem i jego grupą All Stars (1964), z którą wystąpił w filmie Jazz aus Polen (reż. Janusz Majewski, realizacja Joachim Berendt dla telewizji zachodnioniemieckiej).

W 1972 roku związał się z zespołem Old Timers Henryka Majewskiego. Współpraca ta trwała do 1992 r. W latach 1977-1987 grał też w innej formacji Majewskiego – Swing Session (gdzie śpiewała m.in. Ewa Bem). Grał z gwiazdami światowego jazzu, m.in. z Beryl Bryden i Wildem Billem Davisonem. W 2004 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

źródło: wikipedia

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.