Najlepsi perkusiści jazzowi 2020

Dodano: 03.02.2021
Autor: Maciej Nowak

Miniony rok oceniają i podsumowują krytycy jazzowi. Magazyn Jazz Forum jak co roku przygotował podsumowanie w postaci branżowej ankiety.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Zarejestruj się i zaloguj, by mieć dostęp do wszystkich treści. Możesz też wykupić dostęp cyfrowy i wesprzeć rozwój serwisu.

Jak wiadomo wszelkiego typu głosowania są częstym tematem różnych dyskusji. Staramy się wszyscy podchodzić do tego z dystansem, ale mimo wszystko za każdy razem pojawiają się emocje, co paradoksalnie potwierdzają nawet ci, którzy poświęcają czas na to by napisać, że tego typu głosowania nie mają znaczenia. Reakcja jest tym większa, gdy organizatorem rankingu jest miejsce renomowane, pełniące rolę autorytetu w swoim środowisku. Tak jest właśnie w przypadku magazynu Jazz Forum.

Ankiety Jazz Forum były zazwyczaj głosami czytelników, ale tym razem jazzowy top został wyznaczony przez kilkudziesięciu ekspertów tworzących specjalną kapitułę. Ich pełną listę znajdziemy na stronie magazynu.

Jazz Forum wyjaśnia: „Zaprosiliśmy do udziału szerokie spektrum osób profesjonalnie i hobbystycznie związanych z muzyką jazzową, nie tylko współpracowników naszego czasopisma – aktywnie działających dziennikarzy różnych mediów, autorów audycji radiowych, blogerów etc. Otrzymali oni do wypełnienia ankietę z prośbą o podanie trzech faworytów w każdej z 35 różnych kategorii.”

Nas zaciekawiła rubryka perkusyjna, gdzie jak pamiętamy przez długie, długie lata prym wiódł Cezary Konrad. Od jakiegoś czasu miejsce te zajmuje Michał Miśkiewicz.

Przypominamy – nie jest to głos czytelników, tylko specjalizujących się w muzyce jazzowej ekspertów. Zastanawiało nas jak ocenią pracę perkusistów w roku 2020. Przyznajemy, że jesteśmy mocno zaskoczeni kilkoma pozycjami oraz brakiem kilku nazwisk.

W kategorii „Perkusja” wyniki pierwszej dziesiątki wyglądają następująco:

1. Michał Miśkiewicz
2. Cezary Konrad
3. Marcin Rak
4. Krzysztof Gradziuk
5. Krzysztof Szmańda
5. Hubert Zemler
7. Maciej Gołyźniak
8. Adam Zagórski
9. Max Olszewski
9. Łukasz Żyta

Poza wymienioną dziesiątką muzyków sklasyfikowano jeszcze 9 artystów. W kategorii „Wibrafon” zwyciężył Dominik Bukowski przed Bernardem Maselim i Marcinem Paterem, natomiast w kategorii „Instrumenty Perkusyjne” wygrał Jose Torres przed Cezarym Konradem i Hubertem Zemlerem.

Skrócone wyniki ankiety znajdują się na stronie http://jazzforum.com.pl/main/news/jazz-top-2020-ankieta-krytykow1

Pełne zestawienie znajduje się w papierowym wydaniu Jazz Forum 1-2/2021.

Foto: Radek Zawadzki

QUIZ – Nie wiesz tego o Evans!
1 / 12
Evans jest w rodzinie firmy D’Addario wspólnie z marką pałeczek…
Dalej !
Perkusista - online
Platforma medialna
Magazynu Perkusista
Dołącz do nas
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto dołączyć do grona subskrybentów magazynu Perkusista online ?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.