Drums Fusion 2021 - wszystko, co powinieneś wiedzić o festiwalu
Kompendium wiedzy o Drums Fusion 2021. Prolog, Międzynarodowe Forum Perkusyjne, goście, daty i miejsca. Sprawdź szczegóły wydarzenia!
Już 29 maja 2021 rusza Prolog tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Cała impreza odbędzie się w duchu kultury eko, a zainauguruje ją niezwykły spektakl Agnieszki Glińskiej zatytułowany "Preludium Słowiańskie" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Prolog Festiwalu Drums Fusion 2021: Daty, miejsca
Drums Fusion to kolejny festiwal, na który organizatorzy zapraszają w ramach Wiosny Festiwali. W roku 2021 Drums Fusion poprzedzony zostanie Prologiem, który rozpocznie się 29 maja 2021, a zakończy 1 czerwca. Jak zapewniają organizatorzy.
Będzie to swoista rozbiegówka do wydarzeń, jakie szykujemy na drugą połowę sierpnia. W ramach Prologu przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury słowiańskiej. Będzie to „Preludium Słowiańskie”, które zobaczycie na deskach Teatru Polskiego 29 maja (godz. 20.00).
- informują Organizatorzy wydarzenia
Drums Fusion - Prolog będzie prawdziwym świętem rytmu, podczas którego muzykę w rytmie eko będzie słychać w wielu miejscach jednocześnie. Inspiracją do powstania scenariusza do spektaklu "Preludium Słowiańskie" był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska - Marek Smok Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody. Dynamika żywej muzyki oraz pieśni słowiańskich, zilustrowana tańcem i plastyką przenosi widza na głęboki poziom doznań i pierwotnych znaczeń. Spektakl w wykonaniu zespołu Art Color Ballet, grupy Wataha Drums oraz grupy wokalnej Strojone, przybliża współczesnemu widzowi barwny świat archetypu kultury słowiańskiej, pełnej magii i osobliwości. Bilety na wydarzenie dostępne są na www.bilety24.pl
"Preludium Słowiańskie"
- reżyseria i choreografia: Agnieszka Glińska
- muzyka: Marek Smok Rajss
- scenariusz: Agnieszka Glińska, Ewa Szawul, Marek Smok Rajss
- pieśni tradycyjne: Strojone
- współpraca przy choreografii: Małgorzata Popławska-Warelis , Barbara Gwóźdź, Michał Adamowicz
- zdjęcia, montaż projekcji: Piotr Słodkowicz
Prolog Festiwalu Drums Fusion 2021: Wykonawcy
Wataha Drums to formacja założona w 2012 roku przez Marka Smoka Rajssa to grupa muzyków poszukujących pierwotnych, etnicznych brzmień i eksperymentująca z różnego typu instrumentami perkusyjnymi. Pomimo bogactwa inspiracji rdzennych, interpretacje Watahy są na wskroś nowoczesne i bliskie percepcji współczesnego odbiorcy. Muzycy występujący w projekcie to: Marek Smok Rajss, Ewa Olszowska, Patrycja Wojkowska, Andrij Vołynko, Mateusz Jurczyk, Marcel Zambrzycki, Mateusz Sarapata, Tomek Marzec , Tomek Kinecki oraz Marcin Wolski.
Strojone - pieśni tradycyjne. Śpiew to ich pomost pomiędzy tradycją, ludowością, a tym, co dotyka nas współcześnie. Szukają, eksperymentują, badają. A świat rodzimej Słowiańszczyzny jest początkiem ich podróży. W projekcie biorą udział: Agnieszka Banaś, Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, a także Agnieszka Szeptalin.
W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego. Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu. Na doświadczenie zespołu składają się setki spektakli, etiud choreograficznych i pokazów. Tancerze Art Color Ballet to: Agata Kamykowska, Anna Turzańska, Katarzyna Kleszcz, Stanisław Iwanicki, Marta Mietelska – Topór, Joanna Czarnecka, Piotr Słodkowicz, Małgorzata Popławska – Warelis, Katarzyna Walendowska – Gosek, Joanna Juraszek, Michał Adamowicz i Michał Frosik. Bodypainting: Agnieszka Glińska, Kinga Wójtowicz, Anna Seręga, Karolina Sobońska, Violetta Sporny, Joanna Łaksa oraz Olga Pidgorna.
Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Davidem Friedmanem
Drums Fusion nie mogłoby się odbyć bez Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, czyli warsztatów prowadzonych przez znane postacie ze świata muzyki. W tym roku poprowadzi je jeden z najwybitniejszych wibrafonistów w historii tego instrumentu - David Friedman, który jest jednocześnie rezydentem tegorocznego Festiwalu. Na Forum będzie też silna polska reprezentacja – Piotr Biskupski, Bogusz Wekka i Tomasz Łosowski.
Transmisję z wszystkich wydarzeń z Forum będzie można oglądać w pięciu Strefach Kultury:
- w Wake Parku w Myślęcinku
- na placu przed Teatrem Polskim
- w Strefie przy Wyspie Młyńskiej
- przed kawiarnią Landschaft przy ul. Gimnazjalnej w Fordonie
- przy ul. Piwnika Ponurego
W tym roku rezydentem Forum będzie David Friedman, który uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych wibrafonistów w historii tego instrumentu. Ten znany na całym świecie wibrafonista, marimbista, kompozytor i pedagog jazzu, przekazuje własne przesłanie muzyczne wypływające z różnorodnych muzycznych inspiracji. Współpracował z tak różnorodnymi osobowościami muzycznymi jak Bobby McFerrin, Wayne Shorter czy Yoko Ono. Niewielu muzyków jazzowych może pochwalić się tak szerokim wachlarzem doświadczeń wykonawczych i nagraniowych.
Friedmana można było usłyszeć na żywo lub na nagraniach m.in. z Joe Hendersonem, Horacem Silverem, Johnnym Griffinem, Hubertem Lawsem, Jane Ira Bloom, Ronem Carterem i Johnem Scofieldem. Jego książka „Vibraphone Technique, Dampening and Pedaling” jest uważana za najważniejszą pozycję dla muzyków perkusyjnych. W 1977 roku Friedman wraz z Dave'em Samuelsem założył kwartet vibe-marimba Double Image. Ich pierwsze nagranie, Double Image, było nominowane do niemieckiej "Grammy" i właśnie zostało ponownie wydane jako wydanie specjalne przez Enja Records.
Drums Fusion 2021: Warsztaty perkusyjne z Davidem Friedmanem
Friedman poprowadzi warsztaty perkusyjne wraz z Boguszem Wekką (1 czerwca 2021). Dzień wcześniej, z okazji Dnia Dziecka odbędą się warsztaty specjalnie przygotowane dla najmłodszych – 31 maja o godz. 16.30 w Miejskim Centrum Kultury odbędą się zajęcia perkusyjne połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Zwieńczeniem tych warsztatów będzie koncert Orkiestry z gościnnym udziałem Friedmana zaplanowany na 1 czerwca.
W Forum uczestniczyć będą także polscy znakomici artyści: Piotr Biskupski, Tomasz Łosowski i Bogusz Wekka. Ten pierwszy to urodzony w Bydgoszczy perkusista jazzowy oraz profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Grał w czołowych formacjach z takimi osobistościami jak Zbigniew Namysłowski czy Tomasz Szukalski. Jest ceniony przez środowisko jazzowe i zapraszany do udziału w licznych festiwalach w Polsce i na świecie.
Z kolei Tomasz Łosowski to jeden z bardziej znanych perkusistów w Polsce. Nagrał ponad 50 płyt, w tym swoje projekty autorskie. Od 1991 roku związany jest z zespołem KOMBI, współtworzy także różne projekty muzyczne. Jest uznanym wykładowcą prowadzącym warsztaty muzyczne i pokazy perkusyjne „drum clinic” na terenie całego kraju.
Bogusz Wekka koncertuje od 1997 roku. Występował u boku wielu znanych artystów, m.in.: Anny Serafińskiej, Bernarda Maseli, Pauliny Brzozowskiej, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Karnasa, Doroty Miśkiewicz, Tomasza Szymuś czy Justyny Steczkowskiej. Od kilku lat jest też stałym członkiem zespołu „Mrozu”; współpracuje także z teatrami muzycznymi Roma i Buffo.
Międzynarodowe Forum Perkusyjne, Prolog/Drums Fusion 2021: Daty, miejsca
- 31 maja, godz. 14.00, MCK – warsztaty. Prowadzenie: Piotr Biskupski/Tomasz Łosowski
- 31 maja, godz. 16.30 – MCK – David Friedman – warsztaty dla dzieci połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej
- 31 maja, godz. 19.00, MCK – Tomasz Łosowski – koncert online
- 1 czerwca, godz. 14.00, MCK – warsztaty perkusyjne. Prowadzenie: David Friedman i Bogusz Wekka
- 1 czerwca, godz.19.00, MCK – występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej z gościnnym udziałem Davida Friedmana
- 1 czerwca, godz. 19.30, MCK – finałowy koncert Międzynarodowego Forum Perkusyjnego. Wystąpią: David Friedman (wibrafon), Piotr Biskupski (perkusja), Paweł Pańta (kontrabas), Filip Wojciechowski (fortepian) – wydarzenie online