Drums Fusion 2021 - wszystko, co powinieneś wiedzić o festiwalu

Dodano: 22.05.2021
Autor: Magazyn Perkusista

Kompendium wiedzy o Drums Fusion 2021. Prolog, Międzynarodowe Forum Perkusyjne, goście, daty i miejsca. Sprawdź szczegóły wydarzenia!

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.

Już 29 maja 2021 rusza Prolog tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. Cała impreza odbędzie się w duchu kultury eko, a zainauguruje ją niezwykły spektakl Agnieszki Glińskiej zatytułowany "Preludium Słowiańskie" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Prolog Festiwalu Drums Fusion 2021: Daty, miejsca

Drums Fusion to kolejny festiwal, na który organizatorzy zapraszają w ramach Wiosny Festiwali. W roku 2021 Drums Fusion poprzedzony zostanie Prologiem, który rozpocznie się 29 maja 2021, a zakończy 1 czerwca. Jak zapewniają organizatorzy.

Będzie to swoista rozbiegówka do wydarzeń, jakie szykujemy na drugą połowę sierpnia. W ramach Prologu przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury słowiańskiej. Będzie to „Preludium Słowiańskie”, które zobaczycie na deskach Teatru Polskiego 29 maja (godz. 20.00).

- informują Organizatorzy wydarzenia

Drums Fusion - Prolog będzie prawdziwym świętem rytmu, podczas którego muzykę w rytmie eko będzie słychać w wielu miejscach jednocześnie. Inspiracją do powstania scenariusza do spektaklu "Preludium Słowiańskie" był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska - Marek Smok Rajss i Agnieszka Glińska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody. Dynamika żywej muzyki oraz pieśni słowiańskich, zilustrowana tańcem i plastyką przenosi widza na głęboki poziom doznań i pierwotnych znaczeń. Spektakl w wykonaniu zespołu Art Color Ballet, grupy Wataha Drums oraz grupy wokalnej Strojone, przybliża współczesnemu widzowi barwny świat archetypu kultury słowiańskiej, pełnej magii i osobliwości. Bilety na wydarzenie dostępne są na www.bilety24.pl

"Preludium Słowiańskie"

 • reżyseria i choreografia: Agnieszka Glińska
 • muzyka: Marek Smok Rajss
 • scenariusz: Agnieszka Glińska, Ewa Szawul, Marek Smok Rajss
 • pieśni tradycyjne: Strojone
 • współpraca przy choreografii: Małgorzata Popławska-Warelis , Barbara Gwóźdź, Michał Adamowicz
 • zdjęcia, montaż projekcji: Piotr Słodkowicz

Prolog Festiwalu Drums Fusion 2021: Wykonawcy

Wataha Drums to formacja założona w 2012 roku przez Marka Smoka Rajssa to grupa muzyków poszukujących pierwotnych, etnicznych brzmień i eksperymentująca z różnego typu instrumentami perkusyjnymi. Pomimo bogactwa inspiracji rdzennych, interpretacje Watahy są na wskroś nowoczesne i bliskie percepcji współczesnego odbiorcy. Muzycy występujący w projekcie to: Marek Smok Rajss, Ewa Olszowska, Patrycja Wojkowska, Andrij Vołynko, Mateusz Jurczyk, Marcel Zambrzycki, Mateusz Sarapata, Tomek Marzec , Tomek Kinecki oraz Marcin Wolski.

Strojone - pieśni tradycyjne. Śpiew to ich pomost pomiędzy tradycją, ludowością, a tym, co dotyka nas współcześnie. Szukają, eksperymentują, badają. A świat rodzimej Słowiańszczyzny jest początkiem ich podróży. W projekcie biorą udział: Agnieszka Banaś, Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, a także Agnieszka Szeptalin.

W 1998 roku Agnieszka Glińska, zafascynowana tańcem, muzyką i malarstwem, założyła w Krakowie zespół Art Color Ballet. Pierwszy spektakl był formą eksperymentu performance łączącego malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec. Ogromne zainteresowanie tą nową formą sztuki doprowadziło do stworzenia pierwszego w Polsce zespołu tańca wykorzystującego w spektaklach bodypainting. Autorskie kompozycje choreografii, scenografii, muzyki oraz makijażu ciała, tworzą spektakl malarstwa ożywionego. Zespół współtworzą profesjonalni tancerze, pasjonaci sztuki tańca i malarstwa, performerzy, akrobaci, muzycy, plastycy i charakteryzatorzy. Dzięki połączeniu tak wielu środków ekspresji artystycznej zespół wypracował nowy sposób wyrazu. Na doświadczenie zespołu składają się setki spektakli, etiud choreograficznych i pokazów. Tancerze Art Color Ballet to: Agata Kamykowska, Anna Turzańska, Katarzyna Kleszcz, Stanisław Iwanicki, Marta Mietelska – Topór, Joanna Czarnecka, Piotr Słodkowicz, Małgorzata Popławska – Warelis, Katarzyna Walendowska – Gosek, Joanna Juraszek, Michał Adamowicz i Michał Frosik. Bodypainting: Agnieszka Glińska, Kinga Wójtowicz, Anna Seręga, Karolina Sobońska, Violetta Sporny, Joanna Łaksa oraz Olga Pidgorna.

Międzynarodowe Forum Perkusyjne z Davidem Friedmanem

Drums Fusion nie mogłoby się odbyć bez Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, czyli warsztatów prowadzonych przez znane postacie ze świata muzyki. W tym roku poprowadzi je jeden z najwybitniejszych wibrafonistów w historii tego instrumentu - David Friedman, który jest jednocześnie  rezydentem tegorocznego Festiwalu. Na Forum będzie też silna polska reprezentacja – Piotr Biskupski, Bogusz Wekka i Tomasz Łosowski.

Transmisję z wszystkich wydarzeń z Forum będzie można oglądać w pięciu Strefach Kultury:

 • w Wake Parku w Myślęcinku
 • na placu przed Teatrem Polskim
 • w Strefie przy Wyspie Młyńskiej
 • przed kawiarnią Landschaft przy ul. Gimnazjalnej w Fordonie
 • przy ul. Piwnika Ponurego

W tym roku rezydentem Forum będzie David Friedman, który uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych wibrafonistów w historii tego instrumentu. Ten znany na całym świecie wibrafonista, marimbista, kompozytor i pedagog jazzu, przekazuje własne przesłanie muzyczne wypływające z różnorodnych muzycznych inspiracji. Współpracował z tak różnorodnymi osobowościami muzycznymi jak Bobby McFerrin, Wayne Shorter czy Yoko Ono. Niewielu muzyków jazzowych może pochwalić się tak szerokim wachlarzem doświadczeń wykonawczych i nagraniowych.

Friedmana można było usłyszeć na żywo lub na nagraniach m.in. z Joe Hendersonem, Horacem Silverem, Johnnym Griffinem, Hubertem Lawsem, Jane Ira Bloom, Ronem Carterem i Johnem Scofieldem. Jego książka „Vibraphone Technique, Dampening and Pedaling” jest uważana za najważniejszą pozycję dla muzyków perkusyjnych. W 1977 roku Friedman wraz z Dave'em Samuelsem założył kwartet vibe-marimba Double Image. Ich pierwsze nagranie, Double Image, było nominowane do niemieckiej "Grammy" i właśnie zostało ponownie wydane jako wydanie specjalne przez Enja Records.

Drums Fusion 2021: Warsztaty perkusyjne z Davidem Friedmanem

Friedman poprowadzi warsztaty perkusyjne wraz z Boguszem Wekką (1 czerwca 2021). Dzień wcześniej, z okazji Dnia Dziecka odbędą się warsztaty specjalnie przygotowane dla najmłodszych – 31 maja o godz. 16.30 w Miejskim Centrum Kultury odbędą się zajęcia perkusyjne połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Zwieńczeniem tych warsztatów będzie koncert Orkiestry z gościnnym udziałem Friedmana zaplanowany na 1 czerwca.

W Forum uczestniczyć będą także polscy znakomici artyści: Piotr Biskupski, Tomasz Łosowski i Bogusz Wekka. Ten pierwszy to urodzony w Bydgoszczy perkusista jazzowy oraz profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Grał w czołowych formacjach z takimi osobistościami jak Zbigniew Namysłowski czy Tomasz Szukalski. Jest ceniony przez środowisko jazzowe i zapraszany do udziału w licznych festiwalach w Polsce i na świecie.
Z kolei Tomasz Łosowski to jeden z bardziej znanych perkusistów w Polsce. Nagrał ponad 50 płyt, w tym swoje projekty autorskie. Od 1991 roku związany jest z zespołem KOMBI, współtworzy także różne projekty muzyczne. Jest uznanym wykładowcą prowadzącym warsztaty muzyczne i pokazy perkusyjne „drum clinic” na terenie całego kraju.

Bogusz Wekka koncertuje od 1997 roku. Występował u boku wielu znanych artystów, m.in.: Anny Serafińskiej, Bernarda Maseli, Pauliny Brzozowskiej, Ryszarda Rynkowskiego, Grzegorza Karnasa, Doroty Miśkiewicz, Tomasza Szymuś czy Justyny Steczkowskiej. Od kilku lat jest też stałym członkiem zespołu „Mrozu”; współpracuje także z teatrami muzycznymi Roma i Buffo.

Międzynarodowe Forum Perkusyjne, Prolog/Drums Fusion 2021: Daty, miejsca

 • 31 maja, godz. 14.00, MCK – warsztaty. Prowadzenie: Piotr Biskupski/Tomasz Łosowski
 • 31 maja, godz. 16.30 – MCK – David Friedman – warsztaty dla dzieci połączone z otwartą próbą Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej
 • 31 maja, godz. 19.00, MCK – Tomasz Łosowski – koncert online
 • 1 czerwca, godz. 14.00, MCK – warsztaty perkusyjne. Prowadzenie: David Friedman i Bogusz Wekka
 • 1 czerwca, godz.19.00, MCK – występ Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej z gościnnym udziałem Davida Friedmana
 • 1 czerwca, godz. 19.30, MCK – finałowy koncert Międzynarodowego Forum Perkusyjnego. Wystąpią: David Friedman (wibrafon), Piotr Biskupski (perkusja), Paweł Pańta (kontrabas), Filip Wojciechowski (fortepian) – wydarzenie online
Quiz – Co wiesz o Sabian?
1 / 16
Na rozgrzewkę - Sabian jest firmą…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"