Drumset Academy - Duszki - drugi wariant

Drumset Academy
Dodano: 10.10.2016

Miesiąc temu zaprezentowałem pierwszy wariant grania duszków w rytmach ósemkowych.

Ten artykuł czytasz ZA DARMO w ramach bezpłatnego dostępu. Jeśli lubisz nasze treści, rozważ zakup pełnego dostępu cyfrowego do całej zawartości naszego serwisu.
W kolejnych artykułach będę omawiał inne sposoby ich rozmieszczenia. Zapoznanie się z nimi wszystkimi oraz ich solidne wyćwiczenie i wgranie, pozwoli nam układać rytmy o ciekawszej strukturze rytmicznej i dynamicznej. Czas na drugi sposób, w którym cichą nutkę zagramy na werblu w innym miejscu niż to miało miejsce w poprzedniej części. Umożliwi to nam wykreowanie nieco odmiennego charakteru rytmu. Duszek zagrany będzie po czwartym i ósmym dźwięku hi-hatu. W poprzednim wariancie "odbijaliśmy" się od duszka w górę (tzw. upstroke), aby zaakcentować back-beat werbla. W tym wariancie duszek jest zwykłym uderzeniem "tap". Dokładniej zaprezentuję to w filmie, będącym uzupełnieniem tego artykułu.Zagrajmy standardowo stopę na "raz" i na "trzy". Duszka mamy tutaj bezpośrednio przed stopą. W poprzednim wariancie (Perkusista 5/2016) był on grany po stopie.W przykładzie nr 3 zagramy stopą dwie ósemki przed drugim werblem oraz szesnastkę po werblu.Po dodaniu duszków od razu rytm ten nabiera wyrazu. Na uwagę zasługuje koniec taktu, gdzie stopa i duszek grają pomiędzy dźwiękami hi-hatu. Należy przypilnować, aby dźwięki bębnów pojawiły się dokładnie w "środku" pomiędzy uderzeniami hi-hatu.W przykładzie 5 zagramy gęściej stopą, aby po dodaniu duszków (przykład nr 6), uzyskać ciąg czterech szesnastek w połowie taktu i ciąg sześciu szesnastek na końcu taktu. Duszki pozwalają nam tutaj zazębić ze sobą dźwięki stopy i werbla. Jest gęsto, ale dzięki różnicom dynamicznym, rytm ten nie jest męczący w odbiorze.W następnym rytmie stopa zagra pomiędzy hi-hatem. Dodany duszek zagrany jest z odstępem od stopy, dzięki czemu jeszcze bardziej da się wyczuć synkopowany charakter tego rytmu. Niezwykle ważna dla groovu jest tutaj jednakowa odległość pomiędzy tymi dźwiękami.Przykład 9 zawiera jeszcze więcej synkop stopy. Zrobienie pauzy po duszku dodaje rytmowi "skoczności".Nie zapominajcie o zachowaniu odpowiednich różnic dynamicznych pomiędzy duszkami i akcentami. Ciche uderzenia werbla nie powinny "ściszać" nam hi-hatu. Pilnowanie odpowiednich proporcji jest bardzo istotne dla dobrego brzmienia i "kołysu". Słuchajcie się podczas ćwiczenia, poprawiajcie proporcje dynamiczne instrumentów, nagrywajcie się. Inaczej słucha się siebie, gdy się gra, a inaczej, gdy tylko słuchamy.

Proponuję rozgrywać warianty duszków z własnymi pomysłami rytmów. Ułóżcie najpierw pattern stopy i werbla bez duszków, a potem dodajcie duszki najpierw w pierwszym wariancie (który już dobrze znamy), a potem w drugim. Efekty mogą być zdumiewające. Pamiętajcie o ćwiczeniu w wolnych tempach (proponuję tempo startowe 80 bpm). Granie wolno pozwala mocno osadzić dźwięki i "wyczyścić" pattern.

Za miesiąc poznamy trzeci, bardziej motoryczny sposób rozmieszczenia duszków. Serdecznie zapraszam.Piotr Czyja

Piotr Czyja - instruktor szkoły perkusyjnej Drumset Academy. Nauczyciel z ponad 15-letnim doświadczeniem. Prowadził wiele warsztatów w Polsce, jak i za granicą m.in. "Warsztaty Werblowe" czy "Pociąg perkusyjny". Zafascynowany różnorodnością gatunków muzycznych i technik perkusyjnych, w tym legendarnych technik Gladstone’a oraz Moellera.

Lekcja ukazała się w numerze czerwiec 2016QUIZ - Perkusyjny omnibus
1 / 18
Na okładce Perkusisty wystąpiła kiedyś razem trójka wspaniałych polskich perkusistów, byli nimi…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"