Drumset Academy - Dokładność pulsacji

Drumset Academy
Piotr Czyja
Dodano: 04.02.2021

Jednym z ulubionych tematów, które poruszam wśród moich uczniów na lekcjach stacjonarnych lub lekcjach online jest poprawa dokładności pulsacji.

Proponuję poćwiczyć to, wstawiając ósemkę z kropką i szesnastkę w rytm ósemkowy. Szesnastka grana po ósemce z kropką (lub po pauzie ósemkowej z kropką) grana jest pomiędzy dźwiękami hi-hatu i powinna być zagrana dokładnie pośrodku tych uderzeń. Dokładność tych dźwięków decyduje o tym, czy dany rytm będzie nam dobrze pulsował, czy też będzie się chwiał i zepsuje całą pulsację.

Przygotowałem pięć przykładów zawierających w/w figury rytmiczne, które docelowo będą grane stopą. Aby lepiej poznać, wyczuć i zinterpretować rytmikę tych taktów, proponuję najpierw je wyklaskać, opierając się na ćwierćnutach granych nogą na hi-hacie.

W zależności od zaawansowania grającego, proponuje trzy warianty prowadzenia rytmu ósemkowego.

Przykład A (najłatwiejszy) grany jest równymi uderzeniami, realizowanymi szyjką pałki w brzeg (kant) hi-hatu.W przykładzie B (trudniejszym), hi-hat akcentowany jest szyjką pałki w kant na pierwszej ósemce (downstroke) oraz grany lżej główką pałki od góry (upstroke).Przykład C (najtrudniejszy) realizowany jest na dwóch hi-hatach. Zamknięty hi-hat grany jest tak jak w przykładzie B. Drugi hi-hat, obsługiwany nogą, gra ósemki „na i” (offbeat, upbeat). Dodaje to lekkości w brzmieniu, wymaga natomiast wysokiej dokładności grania. Ćwicz go cierpliwie, nie dopuszczając do tego, aby Ci się wszystko „rozjechało”.

Ten artykuł przeczytasz jedynie w ramach pełnego dostępu cyfrowego. Dołącz do grona naszych czytelników i korzystaj z pełnej zawartości serwisu!
Perkusista - online
Promocja! Miesiąc za "piątaka"
QUIZ - Perkusyjny omnibus
1 / 18
Na okładce Perkusisty wystąpiła kiedyś razem trójka wspaniałych polskich perkusistów, byli nimi…
Dalej !
Left image
Right image
nowość
Platforma medialna Magazynu Perkusista
Dlaczego warto kupić dostęp do serwisu Magazynu Perkusista?
Platforma medialna magazynu Perkusista to największy w Polsce zbiór wywiadów, testów, lekcji, recenzji, relacji i innych materiałów związanych z szeroko pojętą tematyką perkusyjną.
Dowiedz się więcej
Promocja! Miesiąc za "piątaka"